Zahraniční tisk: Cruz nepodpořil Trumpa v boji o prezidenta; vyšetřování Erdoganova syna

Světová média 21. července píší o tom, že bývalý uchazeč o republikánskou kandidaturu do Bílého domu texaský senátor Ted Cruz nepodpořil na stranické konferenci republikánů oficiálního kandidáta Donalda Trumpa. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že italský soud prodloužil vyšetřování syna tureckého prezidenta Erdogana. Ten byl už dříve obviněn z praní špinavých peněz.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil na tři měsíce v zemi výjimečný stav. Po pětihodinovém zasedáním státní rady v živém televizním vysílání prohlásil, že tento krok v souladu s ústavou umožní zasáhnout proti stoupencům nezdařeného vojenského převzetí moci. Výjimečný stav umožní podle agentury Reuters urychleně přijímat nové zákony a omezit podle momentální potřeby občanská práva a svobody. Čistky ve státní správě už postihly na 60 tisíc lidí v armádě, soudnictví i školství. Erdogan zároveň odmítl kritiku Západu, podle které prezident zneužívá páteční puč k potlačení opozice.
 
Italský soud prodloužil vyšetřování Erdoganova syna. Vyšetřující soudce ve městě Bologna vyhověl žádosti prokuratury a prodloužil vyšetřování Bilala Erdogana, který si na Univerzitě Johnse Hopkinse dělá doktorát. Zároveň  byl ale už dříve obviněn z praní špinavých peněz, když ilegálně pomáhal převézt velké finanční částky do zahraničí, připomíná slovenský deník Pravda.
 
Britská premiérka Theresa Mayová při své první zahraniční cestě navštívila Berlín, kde jednala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o budoucnosti brexitu – tedy jednání s Evropskou unií o vystoupení Londýna z EU. Merkelová podle portálu Deutsche Welle prohlásila, že oficiálně začne Evropa jednat teprve, až Británie oficiálně aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy. I když uznává, že britská vláda potřebuje čas na rozhodnutí a jasný postoj, Britové ani členské státy Unie nechtějí podle kancléřky setrvávat dlouho v nejistotě. Podle britského deníku The Guardian podpořila kancléřka Mayovou v tom, že žádost o vystoupení stačí podat koncem letošního roku.
 
Ukrajina, Bělorusko i Rusko drží smutek za zavražděného novináře Pavla Šeremeta, kterého v Kyjevě zabila bomba nastražení v autě. Podle moskevského deníku The Moscow Times bylo žurnalistovi 44 let.
 
Americký multimiliardář a filantrop George Soros zveřejnil v bezpečnostním magazínu The Foreign Policy svou vizi řešení evropské přistěhovalecké krize. Spočívá na jednotné politice, posílení vnějších hranic a přerozdělování uprchlíků tak, aby nebyly znevýhodněné hraniční státy. Žádá navýšení společného rozpočtu, ročně stanovit hranici 300 tisíc žadatelů o azyl, které si rozdělí nejen Evropská unie. Ta bude ovšem financovat azylový plán ve výši nejméně 30 miliard euro ročně. Soros poukazuje na možnosti současných finančních rezerv, které Evropa nevyužívá. Navrhuje investovat do neevropských zemí, které se o uprchlíky starají jako Jordánsko, dále investice do afrického kontinentu, které tak, aby tamní vůdci nemohli Evropu vydírat jako to dělá turecký prezident Erdogan. Podle Sorose má teď Evropa poslední šanci, jak krizi zvládnout tváří v tvář rostoucímu nacionalismu a populismu.
 
Jeden z bratrů se vyhodil v březnu do povětří na bruselském letišti, druhý v srpnu reprezentuje Belgii na olympijských hrách. Německý týdeník Der Spiegel přináší zpověď bojovníka taekwondo Murada Laachraouiho, který vypráví o svém starším bratru Nadžímovi, který se stal teroristou. Po domácím studiu politických věd navštěvoval místní mešitu, seznámil se s místním náborářem radikálů a odcestoval do Sýrie bojovat za Islámský stát. Roku 2014 byl na něj vydán zatykač a marockému otci volal do Belgie pokaždé z jiného telefonu. Než vyhodil do povětří letištní halu, sestrojil několik náloží pro hromadné útoky v Paříži.
 
Někdejší uchazeč o republikánskou kandidaturu do Bílého domu, texaský senátor Ted Cruz na stranické konferenci republikánů nepodpořil oficiálního kandidáta Donalda Trumpa. Když prohlásil, že by lidé měli volit podle svého svědomí, část publika ho vypískala, píše britský The Guardian.
 
Americká tajemnice Donalda Trumpa Meredith McIverová mezitím převzala odpovědnost za projev Trumpovy manželky Melanie. Ten na republikánské konferenci v Clevelandu obsahoval zkopírované pasáže z někdejší řeči Michelle Obamové. Tajemnice vysvětlila, že při telefonické konzultaci s Trumpovou si zapsala její oblíbené obraty z projevu Obamové a při přípravě letošního prohlášení je ale uvedla doslovně. McIverová nabídla za pochybení rezignaci, ale oficiální republikánský kandidát Trump ji nepřijal, uvádí americký deník USA Today.
 
Jedna z nejnovějších britských ponorek za víc než miliardu liber se během cvičení poškodila nárazem do jiné lodi. Jaderná ponorka Ambush neboli Léčka se srazila s plavidlem, které musela vyhledat pomoc v přístavu Gibraltar, uvádí londýnský deník The Times.
 
 
Zdroj: Zet
 
Zahraniční tisk: Cruz nepodpořil Trumpa v boji o prezidenta; vyšetřování Erdoganova syna Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.