Zahraniční tisk: Clintonová získává po Trumpových slovech o třetí světové válce další náskok

Světová média dne 26. října informují o tom, že demokratická kandidátka na post amerického prezidenta Hillary Clintonová získává další náskok v průzkumech veřejného mínění. Stalo se tak poté, co její rival Donald Trump varoval před třetí světovou válkou. Podle něj by ji mohla vyvolat zahraniční politika Clintonové. Experti říkají, že si tímto tvrzením uškodil.

Demokratická kandidátka na post amerického prezidenta Hillary Clintonová získává další náskok v průzkumech veřejného mínění. Stalo se tak ve chvíli, když její protikandidát varuje před třetí světovou válkou. Republikánský kandidát Donald Trump se v kampani na Floridě nechal slyšet, že zahraniční politika Clintonové by mohla v Sýrii vést ke třetí světové válce, a podle expertů si tím uškodil. Podle Trumpa hrozí pokračující mezinárodní konflikt v Sýrii konfrontací s jaderným arzenálem Putinova Ruska. Jak dále upozorňuje portál Deutsche Welle, bývalou ministryni zahraničí USA nyní v kampani podpořil i její předchůdce ve funkci, Bushův někdejší ministr zahraničí Colin Powell. Volby, které rozhodnou o příštím prezidentovi Spojených států, se konají už 8. listopadu.
 
Španělské ministerstvo zahraničí přehodnocuje rozhodnutí, které má umožnit ruské válečné flotile tankovat na území Španělska. Madrid čelí kritice, když ruská letecká loď Adrmirál Kuzněcov, která míří ke břehům Sýrie, dostala povolení načerpat ve středu odpoledne pohonné hmoty ve španělském přístavu. Vojenská flotila, která propluje Gibralatar a úžinou vpluje během dneška do Středozemního moře, má podpořit ruskou leteckou ofenzívu v syrském Aleppu. To je ovšem už několik týdnů terčem kritiky Organizace spojených národů (OSN) i západních států, protože jak uvádí britský The Guardian nebere ohledy na civilní obyvatelstvo v okupovaném městě.
 
Americká armáda připustila, že dobývání severoiráckého Mosulu se může časově překrývat s  útokem na další základnu Islámského státu v syrském městě Rakka. Americký ministr zahraničí Ash Carter na konferenci v Kypru prohlásil, že ofenzíva proti džihádistům Islámského státu bude vedena na několika frontách. Washington počítá s tím, že vojáci povedou útok proti baštám Islámského státu i několik měsíců paralelně. Francouzský prezident Francois Hollande přitom varoval, že džihádisté prchající z iráckého Mosulu by mohly zamířit na evropský kontinent, uvádí tisková agentura DPA.
 
Evropský parlament zbavil imunity svého poslance a někdejšího šéfa francouzské Národní Fronty Jeana- Marieho Le Pena. Tento krok umožní policii osmaosmdesátiletého kontroverzního politika stíhat kvůli projevu z léta 2014, ve kterém měl podle vyšetřovatelů nepokrytě vyzývat k rasové nenávisti, uvádí agentura DPA.
 
Čínská státní agentura oznámila, že pondělní výbuch v severočínském Sin-minu způsobily nelegální výrobky zábavné pyrotechniky, Při explozi  zatím neznámé výbušniny bylo poškozeno pět domů, více než 140 lidí bylo zraněno a následkem výbuchu zemřelo také čtrnáct lidí. Nejméně tři osoby byly už v souvislosti s nehodou zatčeni, včetně muže, který jim sídlištní byt v místě exploze pronajal, dodává londýnská agentura Reuters.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Clintonová získává po Trumpových slovech o třetí světové válce další náskok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.