Zahraniční tisk: Chovanec chce v ústavě právo nosit zbraň; ruští hackeři použili počítač ve Vídni

Zahraniční média si všímají toho, že český ministr vnitra Milan Chovanec hodlá zakotvit právo nosit zbraň v české ústavě. Češi by podle něj měli mít právo chránit střelnými zbraněmi „své životy, zdraví a svůj majetek“. Reaguje tak na nedávné teroristické útoky v Evropě. Světová média dále informují o tom, že ruští hackeři ke svým útokům na americká zařízení použili také počítač ve Vídni. Uvedl to americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

O návratu bojovníků hnutí Islámský stát píše slovenský deník SME. Když odcházeli propojit své životy s hnutím Islámský stát, byli zfanatizovaní. Když se však od něj budou vracet, budeme mít tu čest s tvrdými a nemilosrdnými bojovníky, kterým nechybějí praktické zkušenosti s tím, jak udeřit tam, kde to nejvíce zabolí. Dalo se očekávat, že odchod starého a příchod nového roku se neobejde bez teroristického útoku. Už teď se Islámský stát pyšní silvestrovským masakrem v Istanbulu a s vidinou chemického útoku se obrací na starý kontinent. Bezpečnostní služby v Evropě jsou jako na jehlách. Indie očekává teroristický útok v nejbližších dnech – Izrael vydal varování pro své občany, kteří se nacházejí zejména v jihozápadní Indii. A Blízký východ již téměř každodenní útoky ani nepočítá, konstatuje slovenský list.

 

Hnutí Islámský stát se přihlásilo k teroristickému útoku v nočním klubu v Istanbulu, během kterého v prvních hodinách roku 2017 zemřelo celkem 39 osob, informuje britský deník The Guardian. Útočník, který je stále na svobodě, během sedmiminutového běsnění vypálil 180 nábojů. Turecká armáda se nyní v rámci reakce na istanbulský atentát zaměřuje na cíle Islámského státu v Sýrii. Turecká policie v souvislosti s útokem zadržela osm osob a podle oficiálních informací bude útočník již brzy identifikován, píše britský list.

 

Český ministr vnitra má v plánu vyzbrojit občany České republiky, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Jako reakci na nedávné teroristické útoky v Evropě hodlá Milan Chovanec zakotvit právo nosit zbraň v české ústavě. Z návrhu, který byl včera zveřejněn, vyplývá, že „aktivní a rychlá obrana“ by mohla snížit šance útočníka. Občané České republiky by podle ministra Chovance měli mít právo chránit střelnými zbraněmi „své životy, zdraví a svůj majetek“. S návrhem sociálnědemokratického ministra Chovance musí souhlasit minimálně tři pětiny všech českých poslanců a tři pětiny senátorů. V České republice s přibližně 10 miliony obyvatel je v současné době legálně drženo asi 800 000 zbraní. Plánovaná ústavní změna by se však netýkala občanů ostatních členských států Evropské unie, kteří žijí na území České republiky, uzavírá švýcarský list.

 

Vzpoura v brazilském vězení si podle úřadů vyžádala desítky mrtvých, píše americký deník The Washington Post. Během vzpoury ve vězení v severní Brazílii, která byla ukončena včera ráno, přišlo o život přibližně 60 vězňů. Podle úřadů se jedná o jeden z nejkrvavějších incidentů v historii země s přeplněným vězeňským systémem. Vzpoura ve věznici v Manausu začala jako potyčka mezi dvěma vězeňskými gangy v neděli večer a postupně se změnila v hrůznou celonoční bitku. Několik vězňů bylo sťato a těla dalších byla spálena, píše americký list.

 

Kvůli dopingové zprávě mohou přijít o medaile dva ruští lyžaři, informuje ruský deník Moscow Times. Mezinárodní olympijský výbor možná odejme zlaté a stříbrné medaile udělené během zimních olympijských her v Soči v roce 2014 ruským lyžařům Legkovi a Vylegžaninovi. Oběma ruským lyžařům již byla v souvislosti s vyšetřováním, které odhalilo rozsáhlé užívání látek podporujících výkonnost mezi ruskými atlety, pozastavena činnost. Vyšetřování vyvrcholilo zprávou právníka Richarda McLarena, která z dopingu obviňuje více než tisíc ruských atletů, připomíná ruský list.

 

Ruští hackeři ke svým útokům podle vyšetřování americké FBI použili také počítač ve Vídni, píše rakouský deník Der Standard. Podle informací amerických úřadů se na zveřejněném seznamu počítačů použitých v souvislosti s hackerskými útoky na americká zařízení nachází také server spolku „Funkfeuer“. Stopa tak vede do malého počítačového centra nedaleko vídeňské univerzity. Právě tam se podle amerických vyšetřovatelů nachází počítač, který byl během útoků prováděných z pověření ruských tajných služeb použit, konstatuje rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Chovanec chce v ústavě právo nosit zbraň; ruští hackeři použili počítač ve Vídni Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

  Byznys ·

  Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

 2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

  Společnost ·

  První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

 3. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.