Zahraniční tisk: Chorvati pomáhají migrantům v závodě o čas

Světová média dne 26. října informují o tom, že chorvatští pohraničníci pomáhají běžencům dostat se v noci přes hranice do Slovinska. Podobný postup přitom podle médií zvyšuje napětí v oblasti. Slovinsko i kvůli postupu Chorvatů hlásí rekordní počet uprchlíků překračujících jeho hranice. 

Lídři Evropské unie uspořádali v souvislosti s migrační krizí další setkání, přičemž Německo apelovalo na země, které se nacházejí níže na trase migrantů, aby zpomalily jejich cestu do bohatých západních ekonomik, uvádí slovenský deník SME. Bruselský minisummit, kterého se zúčastnili představitelé Německa a států jihovýchodní Evropy, se uskutečnil v dalším kritickém okamžiku letošní migrační krize. V závodě o čas, ve kterém se migranti chtějí vyhnout přicházející zimě, proudí běženci z Turecka do Řecka a přes Srbsko dál do Evropy tempem téměř 10 000 osob za den. Televizní záběry ukazují, jak chorvatští pohraničníci běžencům pomáhají dostat se v noci přes hranice do Slovinska, což jen zvyšuje napětí v oblasti. Jde navíc o další důkaz odhodlání každého státu urychlit přechod běženců do jejich cílových zemí, tedy do Holandska, Německa a Švédska, uzavírá slovenský list.

 

Slovinsko hlásí rekordní počet běženců, píše dnes švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Tato malá členská země Evropské unie očekávala do nedělní půlnoci příchod přibližně 15 000 běženců za jediný den. Cílem migrantů však není Slovinsko, ale Rakousko a zejména Německo. Doposud se během jednoho dne do Slovinska ze sousedního Chorvatska takové množství migrantů nikdy nedostalo, konstatuje švýcarský list.

 

Britský list The Guardian přináší šest důvodů, proč Syřané v neustále se zvyšujícím počtu utíkají do Evropy. Prvním důvodem je podle listu skutečnost, že válka v Sýrii nemá konce. Syřané zemi opouštějí a ti, kteří jsou v sousedních zemích, v současné době ztrácejí naději, že by se do Sýrie mohli v dohledné době vrátit. Dále je podle listu život uprchlíka v sousedních zemích dlouhodobě neudržitelný, protože tito lidé většinou nesmějí pracovat a propadají se hlouběji do chudoby. V inkriminované oblasti navíc podle britského listu není dostatečná mezinárodní pomoc, která by byla běžencům k dispozici. Čtvrtým důvodem je skutečnost, že děti běženců zůstávají dlouhou dobu bez přístupu ke vzdělání. Okolní země, které bez mezinárodní podpory přijaly už více než 4 miliony migrantů, navíc zavedly nová omezení. Jako poslední důvod uvádí britský list mediální obraz Evropy v televizi a na sociálních sítích jako kontinentu, který nabízí kombinaci bezpečí i možnosti pracovat a vzdělávat se, což je pro mnoho migrantů natolik lákavá představa, že jim stojí za to zaplatit horentní sumy převaděčům a riskovat nebezpečnou cestu, uzavírá britský The Guardian.

 

Podle ruské ministryně zdravotnictví Veroniky Skvorcovové by se epidemie viru HIV v Rusku mohla koncem dekády vymknout kontrole, píše ruský deník The Moscow Times. Státní finanční podpora, která se měla týkat kontroly šíření viru HIV v Rusku a zároveň léčby osob, které už byly infikovány, je neúčinná. Podle Skvorcovové stačí současné finanční prostředky určené k léčbě viru HIV pro přibližně 200 000 nemocných, kteří však představují jen 23 procent všech osob infikovaných virem HIV v Rusku. Bez navýšení finanční podpory dojde podle ministryně kolem roku 2020 k nárůstu počtu nemocných o 250 procent, uzavírá deník The Moscow Times.

 

Konzervativní strana Právo a spravedlnost podle prvních odhadů zvítězila v polských parlamentních volbách, všímá si americký deník New York Times. Strana, která nebyla u moci už téměř 10 let, navíc pravděpodobně získala většinu ve vládě, a to s programem, který volá po vyšších mzdách a tradičních katolických hodnotách. Podle odhadů získala strana Právo a spravedlnost 39,1 procent všech hlasů, zatímco středopravicovou stranu Občanská platforma, která byla v Polsku u moci od roku 2007, volilo 23,4 procent hlasujících, informuje americký list.

 

Zahraniční tisk: Chorvati pomáhají migrantům v závodě o čas Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.