Zahraniční tisk: CETA ještě nemá vyhráno; Putin odmítl obnovení útoků v Aleppu

Po třídenních problémech v neděli podepsali představitelé Evropské unie a Kanady dohodu CETA o volném obchodu. Podle zahraničních médií však bitva není zdaleka vyhraná. Než vstoupí v platnost, musí ji však ještě schválit ještě 40 národních a regionálních parlamentů v Evropě. Světová média si dále všímají, že ruský prezident Vladimir Putin odmítl obnovení útoků v syrském Aleppu. Podle něj je třeba na poskytnutí humanitární pomoci více času.

Představitelé Evropské unie a kanadský premiér Justin Trudeau včera podepsali dohodu CETA o volném obchodu. Bitva však podle amerického portálu CNBC není zdaleka vyhraná. Cílem dohody je mimo jiné vytvoření pracovních míst a podpora ekonomického růstu. Než vstoupí v platnost, musí ji však ještě schválit ještě 40 národních a regionálních parlamentů v Evropě. Smlouva bude provizorně prováděna od počátku roku 2017, kdy dojde ke zrušení většiny dovozních cel.

 

Šíitští iráčtí vojáci pokračují v bojích o dobytí druhého největšího města Mosulu od Islámského státu. Vládním silám se včera podařilo odříznout džihádisty od zásobování. Operace trvá již dva týdny a zatím byly osvobozeny některé křesťanské vesnice. V důsledku války musela spousta Iráčanů opustit své domovy. Americký deník USA Today publikuje záběry z uprchlického tábora Yahyawa u Kirkúku, kde žije více než dva roky přes 600 rodin z města Tel Afaru, které leží na západ od Mosulu.

 

Francouzský zpravodajský portál France24 píše, že v rámci vyšetřování souvisejících s červencovým nezdařeným pokusem o puč, který je připisován hnutí duchovního Gülena, turecká policie zatkla šéfredaktora tureckého opozičního deníku Cumhuriyet Murata Sabuncu. Zpravodajský kanál CNN Turk informoval také o vydání 13 zatýkacích rozkazů na novináře a vedení deníku. Žurnalisté čelí podezření ze zločinů ve jménu kurdských separatistů a hnutí Fehullaha Gülena. V deníku se totiž objevily články ospravedlňující převrat. V rámci vyšetřování puče byly následně ve všech sektorech zahájeny čistky a zatčeny byly mimo jiné i desítky novinářů či zastavena činnost stovek médií, dodává France 24.

 

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl požadavek ruského ministerstva obrany obnovení útoků v syrském Aleppu s tím, že k poskytnutí humanitární pomoci je třeba více času. Ruský deník The Moscow Times cituje mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který řekl, že Rusko chce odložením útoků umožnit americkým partnerům splnit závazky a sliby, podle nichž má vymezit takzvanou umírněnou opozici a teroristické skupiny.

 

Slovenští politikové by na post amerického prezidenta zvolili demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, všímá si slovenský deník Pravda. Výsledek velkého souboje bude znám příští týden 8. listopadu. Deník volební kampaň označil za jednu z vůbec nejskandálnějších a nejšpinavějších kampaní. Slovenští politikové, které deník oslovil, Clintonovou tipují na vítězku voleb. Republikánský kandidát Donald Trump je podle nich málo čitelná a nevyzpytatelná osobnost bez jakýchkoli politických zkušeností.

 

Řecký ministr pro migrační politiku Janis Mouzalas podle francouzského týdeníku Le Point dnes vytkl Evropské unii, že neplní své závazky vůči Řecku na pomoc řešení migrační krize. Mouzalas hovořil zejména o přemisťování migrantů a plnění Turecko-unijní dohody, jejímž cílem je zastavení migračního toku přes Egejské moře. Rok od začátku evropského programu rozmístění migrantů mezi členské země Evropské unie totiž partnerské země měly z Řecka převzít pouze 5 tisíc uprchlíků, přestože původně se zavázaly přijmout 33 tisíc migrantů.

 

Spojené státy vyzvaly Myanmar, aby zastavil zneužívání Rohingyů, všímá si americký týdeník Newsweek. Rohingyové jsou muslimská etnická skupina hovořící bengálským dialektem. Myanmar však diskriminaci této náboženské menšiny popírá. Americká komise požaduje zrušení zákonů, které diskriminují náboženské a etnické menšiny včetně křesťanů a Rohingyů či dalších muslimů, zejména zákona o státním občanství z roku 1982.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: CETA ještě nemá vyhráno; Putin odmítl obnovení útoků v Aleppu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.