Zahraniční tisk: Brusel se obává nového polského prezidenta; Ruské iluze o lepších zítřcích

Světová média píší dnes, 26. května o tom, že se Evropská unie obává nově zvoleného prezidenta  Andrzeje Dudy. Jeho euroskepticismus může zvrátit osmileté období, kdy bylo Polsko pevným bodem EU. Zahraniční tisk také konstatuje, že se Rusko stále více odklání od racionality a zapadá hlouběji do iluzí o své ekonomice.

V polských prezidentských volbách se střetla dvě rozdělená Polska, tj. občanská a konzervativní část společnosti, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Posledních pár let to vypadalo, jako kdyby existovalo jen jedno Polsko. Polsko, které staví stovky kilometrů nových dálnic a rychlostních železnic. Polsko, kde neustále rostou platy, a Polsko, které dohání zbytek střední Evropy. Jenže existovalo i jiné Polsko, pokračuje slovenský list. Polsko jako vystěhovalecká země, ze které během posledních 10 let odešly 3 miliony občanů do bohatších států Evropské unie, a to nejen za lepšími výdělky. Polsko, kde je i obyčejné umělé oplodnění zradou „křesťanských kořenů“, konstatuje slovenský list.

 

Zvolení nového polského prezidenta, jehož některé požadavky na reformy Evropské unie jsou podobné požadavkům britského premiéra Davida Camerona, představuje nový diplomatický začátek, míní britský deník The Times. Nedělní zvolení konzervativního euroskeptika Andrzeje Dudy vyvolává v Bruselu obavy související s předpokládaným návratem polské strany Právo a spravedlnost. Polsko, které teď osm let bylo pevným bodem Evropské unie, se může opět začít cítit připravené zpochybňovat unijní obecně přijímané názory, domnívá se britský The Times.

 

Rusko se musí zbavit iluzí o světlých zítřcích, píše dnes ruský deník Moscow Times. Analytikové tradičně rozlišují autoritativní režimy jako úspěšné či neúspěšné, a to na základě jejich politické stability, tempa ekonomického růstu a jejich schopnosti implementovat ekonomické a sociální reformy potřebné pro modernizaci. I když samozřejmě existují výjimky, většina „úspěšných“ autoritativních režimů selhala. Autoritativní režimy jsou totiž velmi často zkorumpované a nestabilní. A Rusko se v posledních několika letech více a více odklání od racionality a pragmatismu a směřuje ke světu iluzí a chimér, domnívá se ruský Moscow Times.

 

Členské státy Světové zdravotnické organizace se po včerejší dlouhé debatě dohodly na celosvětovém akčním plánu pro boj s antibiotickou rezistencí, informuje ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Cílem tohoto plánu je zajistit i do budoucna účinnou léčbu a prevenci bakteriálních infekcí prostřednictvím efektivních a bezpečných léků. Podle údajů Světové zdravotnické organizace totiž každoročně zemře 700 000 lidí právě v důsledku rezistence vůči antibiotikům, připomíná rakouský Der Standard.

 

Mexiko a americké státy Texas a Oklahomu zasáhlo tornádo a silné bouře, informuje americký deník New York Times. Minimálně pět osob přišlo Texasu a Oklahomě o život a dalších dvanáct se pohřešuje. V mexickém hraničním městě západně od San Antonia bylo zabito minimálně 13 osob. V celé oblasti již několik týdnů vydatně pršelo. Podle místních obyvatel se jedná o nejhorší přírodní katastrofu za posledních dvacet let, konstatuje americký New York Times.

Zahraniční tisk: Brusel se obává nového polského prezidenta; Ruské iluze o lepších zítřcích Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.