Zahraniční tisk: Brusel odvrátil teroristický útok

Vojenská hlídka v centru Bruselu zneškodnila pokus o teroristický útok. Stalo se tak na tamním hlavním nádraží.Podle webových stránek deníku La Libre Belgique byl člověk se sebevražednou vestou s trhavinou vážně zraněn a zneškodněn. Belgická policie uvedla, že o totožnosti útočníka zatím nic neví.

Bulvární list Het Laatste Nieuws s odvoláním na očitého svědka události napsal, že jistý muž volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký) a poté se ozvala menší exploze. Slovenský deník Pravda uvádí, že se jednalo o podezřelého muže s trhavinou a sebevražednou vestou. Provoz na nádraží byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela. Mluvčí hasičů Pierre Meys potvrdil, že na nádraží se odehrál jistý druh exploze a že na místě jsou také hasiči. Kromě zlikvidovaného teroristy nebyl nikdo další zraněn. Dosud ale zůstává nejasné, zda podezřelý, jehož totožnost zůstává neznámá, je ještě naživu, anebo mrtvý.

 

Stále více Britů si kvůli brexitu mění občanství, aby zůstali občany Evropské unie. Jak uvádí slovenský deník SME, nejčastěji se tisícovky poddaných Jejího Veličenstva ucházejí o pasy Francie, Německa nebo Irska. Podle SME vzrostl například počet britských žadatelů o francouzské občanství v minulém roce o 250 procent.

 

Demokratičtí unionisté, kteří mají po předčasných britských volbách v britském parlamentu 10 křesel zpochybňují budoucnost koaliční vlády s konzervativci Theresy Mayové. V den slavnostního projevu královny v Dolní sněmovně upozornili, že vyjednávání s koaličními partnery nepostupují podle očekávání a jejich podporu konzervativců prý nikdo nemůže brát za hotovou a zaručenou, uvádí britský deník The Times.

 

Volby do Kongresu v americkém státe Georgia vyhrála Republikánka Karen Handelová. Bývalá lokální ministryně vyhrála podle televizní stanice CNN nad politickým nováčkem Demokratů, jenž se v předměstí Atlanty ucházel o oblast, kterou republikáni řídí od 70. let. Podle agentury Reuters se lokální volby vnímaly jako menší referendum o prezidentu Donaldu Trumpovi.

 

Generální tajemník Severoatlantické aliance varuje Rusko před dalšími invazemi do sousedních zemí. Jens Stoltenberg uvedl, že probíhající vojenská cvičení spojenců v pobaltských republikách vysílají Moskvě jasný signál: Členské státy NATO při napadení svého území přispěchají svým armádám na pomoc. Podle Stoltenberga, který poskytl rozhovor portálu Deutsche Welle, byla ruská invaze na Ukrajinu z roku 2014 možná jen kvůli nedostatečné vojenské přítomnosti NATO v regionu.

 

Washington rozšířil sankce proti ruským firmám a úředníkům. V den, kdy ukrajinský prezident Petro Prorošenko navštívil prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě, rozšířili Američané embargo o desítky jednotlivců i firem, včetně těch napojených na takzvaného Putinova kuchaře. Šéf cateringové firmy Jevgenij Prigožin proslul vařením pro ruského prezidenta a jeho firma získávala spoustu zakázek od veřejného sektoru a především ruské armády. Mezi nově embargovanými společnostmi je podle deníku The Guardian i soukromá vojenská agentura Wagner, která vysílá ruské žoldáky do boje v Sýrii. Na seznamu sestaveném Američany kvůli záboru Krymu je momentálně 160 jednotlivců a víc jako 400 firem uvádí deník.

 

Na středomořské Maltě zachránili českou holčičku. V maltském letovisku Comino zachránil pomocník plavčíka devatenáctiměsíční holčičku z České republiky, která upadla v bezvědomí u Modré Laguny. Do nemocnice byly převezena i se svou matkou a podle záchranářů je mimo nebezpečí, uvádí portál Malta Today.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Brusel odvrátil teroristický útok Foto: ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.