Zahraniční tisk: Britští poslanci chtějí volební právo pro mladistvé; propaganda proti Navalnému

Světová média si všímají, že někteří britští poslanci chtějí volební právo i pro šestnáctileté a sedmnáctileté obyvatele. Tuto změnu chtějí aplikovat už na blížící se předčasné volby, které proběhnou přesně za sedm týdnů. Zahraniční média si dále všímají zapojení ruské státní univerzity do propagandy. Vysílá totiž film, který srovnává opozičního aktivistu Alexeje Navalného s Adolfem Hitlerem.

Portál německého rozhlasu Deutsche Welle vysvětluje, proč nyní předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD), jednačtyřicetiletá Frauke Petryová, odmítla kandidovat v záříjových parlamentních volbách. Komentář upozorňuje na podobnosti mezi ní a kancléřkou Angelou Merkelovou: Obě pocházejí z východního Německa, mají akademické tituly z oblasti vědy a teď dokonce podobnou politickou strategii. Portál totiž tvrdí, že Petryová vyčkává na jasnější šanci uspět, jako když Angela Merkelová přenechala roku 2002 kandidaturu Edmundu Stoiberovi a vyhrála až ve volbách roku 2005.

 

Americký ministr zahraničí obviňuje Írán z destabilizace Blízkého východu a dovolává se revize jaderné dohody s Teheránem. Podle deníku The Gurdian nechce Washington od smlouvy odstoupit, upozorňuje ale na íránskou podporu terorismu, které je třeba čelit a ukončit konflikt v Jemenu, jak tvrdí ministr Rex Tillerson.

 

Po schválení předčasných parlamentních voleb v Británii požadují někteří poslanci Dolní sněmovny, aby 8. června mohli hlasovat i mladiství. Pokud je nynější volba tak důležitá, měli by o budoucnosti země hlasovat i její šestnáctiletí a sedmnáctiletí obyvatelé, cituje poslance Strany zelených i Skotské národní strany deník The Independent. Ten také upozorňuje, že změna volebního zákona by se týkala asi půl druhého milionu nových voličů.

 

Putinem ovládaný Ústav strategických studií vypracoval plán, který měl dosadit Donalda Trumpa do Bílého domu a podlomit důvěru Američanů ve volební systém. V exkluzivní zprávě agentury Reuters to tvrdí sedm amerických bezpečnostních expertů. Ti údajně disponují dvěma dokumenty, jež ruské podvratné plány z loňského léta potvrzují. Zahrnují kampaň na sociálních sítích, hackerské útoky a šíření dezinformací. Vladimir Putin už dříve vměšování do amerických prezidentských voleb popřel.

 

Při masových protestech ve Venezuele údajně zemřely tři osoby. Statisíce lidí nadále demonstrují proti omezení demokracie, inflaci, nedostatku léků a potravin, ze kterých obviňují socialistickou vládu prezidenta Nicolase Madura. Podle stanice Al Džazíra, zemřeli při použití slzného plynu v Caracasu a jednom provinčním městě dva studenti a příslušník Národní gardy. Stoupenci režimu zároveň najíždějí do demonstrantů na motorkách.

 

Albánský parlament nezvolil prezidenta, protože do prvního kola hlasování nebyli nominovaní žádní kandidáti. Vládnoucí koalice odmítla navrhnout kandidáta jako gesto dobré vůle vůči středopravé opozici, která parlament bojkotuje už od února, připomíná slovenská Pravda.

 

Státní univerzita v Rusku přirovnává vůdce ruské opozice k Hitlerovi. Jen několik týdnů po protestech mládeže naplnila Vladimirská státní univerzita ve středním Rusku posluchárnu s propagandistickým filmem, který srovnává opozičního aktivistu Alexeje Navalného s Adolfem Hitlerem. Přednášející před Navalným varuje, protože prý je součástí cílené kampaně proti ruským hodnotám, upozorňuje The Moscow Times.

 

Americký filmový herec Richard Gere tvrdí, že čínské investice do amerického filmového průmyslu způsobily, že dostává v posledních letech stále méně rolí. Aktivista, který vyzýval k bojkotu čínské olympiády, upozornil na porušování lidských práv a podporuje dalajlámu v exilu, prohlásil v rozhovoru pro Hollywood Reporter, že vlivní investoři z Číny se mu za aktivistickou kampaň mstí a brání producentům v Hollywoodu, aby ho obsazovali. Jeho tvrzení přetiskuje londýnský deník The Times.  

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Britští poslanci chtějí volební právo pro mladistvé; propaganda proti Navalnému Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.