Zahraniční tisk: Britská policie identifikovala dva útočníky; Slovenské demonstrace proti korupci

Světová média si všímají, že britská policie identifikovala dva pachatele sobotního teroristického útoku v Londýně. Jedním je sedmadvacetiletý Brit pákistánského původu a druhým je třicetiletý muž s a libyjsko-marockými kořeny. Zahraniční média dále informují, že Slovensko opět zažívá masové demonstrace proti korupci. V pondělí vyšlo do ulic Bratislavy minimálně 6 000 osob. Demonstrující provolávali hesla jako „Není nám to jedno“ nebo „Nechceme tady zloděje!“.

Atentát s desítkami obětí každé dva týdny je zátěží, která si vyžádá jistá omezení v rámci nejrůznějších svobod a práv, míní slovenský deník SME. Okamžitá reakce britské premiérky Theresy Mayové na sobotní teroristický útok ale souvisí také s nadcházejícími parlamentními volbami. Podle premiérky Mayové totiž musí být okamžitě přehodnocena britská protiteroristická strategie včetně „podpory policejní střelby s cílem zabíjet“. Kritika na adresu britské premiérky, že jako ministryně vnitra snižovala policejní stavy, je irelevantní z jednoho zcela triviálního důvodu: Nelze postavit agenta Scotland Yardu či MI 5 na 24 hodin denně ke komukoliv, kdo vypadá jako frustrovaný Muslim konzumující stránky džihádistického internetu, míní slovenský list.

 

Britská policie identifikovala dva pachatele sobotního teroristického útoku v Londýně, během kterého přišlo o život 7 osob, píše americký deník The Washington Post. Jedním je sedmadvacetiletý Brit pákistánského původu Khuram Butt a druhým je třicetiletý Rachid Redouan, který má údajně marocké a libyjské kořeny. Oba muži žili v oblasti Barkingu ve východní části Londýna, kde bylo od neděle uskutečněno několik policejních zátahů. Identitu třetího pachatele policie zatím nezveřejnila, protože ji stále ověřuje, píše americký list.

 

Navzdory korupční aféře byl maltským premiérem opět zvolen Joseph Muscat, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Třiačtyřicetiletý Joseph Muscat je v čele Malty od roku 2013 a nyní může funkci premiéra vykonávat dalších pět let. Vypadá to, že maltské voliče více zajímaly dobré hospodářské výsledky země než obvinění z korupce v souvislosti s aférou „Panama Papers“, kterým premiér Muscat čelil. Jeho Labouristická strana dosáhla v těchto parlamentních volbách nečekaného vítězství – získala více než 55 procent hlasů. Je to vůbec poprvé v historii této jihoevropské ostrovní země, kdy se vládnoucí politické straně podařilo získat ve volbách tak skvělý volební výsledek. Konkurenční konzervativní strana získala 44 procent hlasů, uzavírá švýcarský list.

 

Perský záliv se ocitl v diplomatické krizi, píše britský deník The Guardian. Několik zemí totiž během posledních několika desítek hodin přerušilo diplomatické styky s Katarem. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty obvinily Katar z destabilizace regionu v souvislosti s podporou islamistických skupin. Tyto země rovněž oznámily, že s Katarem přeruší pozemní, letecké i námořní spojení, dále že stáhnou své diplomaty z Kataru a nařídí katarským občanům, aby během 14 dnů opustili území těchto států. Podle prohlášení katarského ministerstva zahraničních věcí jsou tato opatření neopodstatněná, konstatuje britský list.

 

Slovensko opět zažívá masové demonstrace proti korupci, všímá si rakouský deník Der Standard. Včera odpoledne se do centra Bratislavy vydalo několik tisíc demonstrantů. Podle odhadů policie se demonstrace, kterou zorganizovali studenti, zúčastnilo minimálně 6 000 osob. Demonstrující provolávali hesla jako „Není nám to jedno“ nebo „Nechceme tady zloděje!“. Kromě požadavku na objasnění všech velkých korupčních skandálů, které podle nich byly léta zametány pod stůl, volali demonstrující také po návratu sociálnědemokratického ministra vnitra Roberta Kaliňáka a policejního prezidenta Tibora Gašpara, uzavírá rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Britská policie identifikovala dva útočníky; Slovenské demonstrace proti korupci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 2. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

 3. Začal boj o osvobození Rakky od IS

  Společnost ·

  Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.