Zahraniční tisk: Britská policie chválena za pohotový zásah; zbytečné drama kvůli Trumpovi

Světová média dne 5. června píší zejména o teroristickém útoku v Londýně, který si vyžádal sedm obětí. Bilance ale mohla být ještě vyšší, kdyby britští policisté nezneškodnili útočníky během jen několika málo minut. Zahraniční média dále píší o zbytečné hysterii kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Odstoupení Spojených států od klimatické dohody nemusí mít tak dramatické následky, jak někteří ve svých reakcích naznačují. 

Podle britské premiérky Theresy Mayové už toho bylo dost, píše americký deník New York Times. Podle včerejšího oznámení hodlá britská premiérka provést rozsáhlé přezkoumání protiteroristické strategie Spojeného království. V sobotu došlo k Londýně k teroristickému útoku, při kterém bylo zabito minimálně sedm osob. Jedná se celkem o třetí větší teroristický útok, ke kterému ve Velké Británii během posledních tří měsíců došlo. V sobotu večer najela dodávka do osob nacházejících se na mostě London Bridge. Pachatelé poté na své oběti zaútočili i velkými noži. Několik desítek osob bylo zraněno a minimálně 21 osob je ve vážném stavu, informuje americký list.

 

Britská policie je chválena za pohotový zásah, píše britský deník The Guardian. Během sobotního teroristického útoku na mostě London Bridge se policii podařilo útočníky zneškodnit během několika málo minut. Jinak by byl počet obětí tohoto teroristického činu jistě vyšší. Policisté, kteří teroristy zastřelili, tvořili posádku policejního ozbrojeného zásahového vozidla ARV. Právě tyto vozy pravidelně hlídkují ve velkých městech a dalších místech ve Velké Británii. V každém z těchto vozů jsou většinou 3 policisté. Počet těchto policejních zásahových vozů byl navýšen v listopadu 2015 po teroristických útocích v Paříži, připomíná britský list.

 

Nové formy terorismu vyžadují nové odpovědi v oblasti bezpečnostní politiky, míní švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Velká Británie v souvislosti s bojem proti terorismu dlouho spoléhala na úspěch zpravodajských služeb. Teroristické útoky, ke kterým došlo v poslední době, však staví bezpečnostní jednotky před nové výzvy. Nedávné teroristické útoky byly totiž spáchány těmi nejjednoduššími prostředky, které má kdykoliv k dispozici kterýkoliv občan Spojeného království – autem a nožem, konstatuje švýcarský list.

 

O zbytečné hysterii kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa píše slovenský deník SME. Odstoupení Spojených států amerických od klimatické dohody nemusí mít tak dramatické následky. V USA totiž i tak vyhrávají cenový souboj čistější energie. Donald Trump učinil velmi špatné rozhodnutí – s ohledem na jeho dalekosáhlé politické přesahy pravděpodobně vůbec to nejhorší rozhodnutí. Rozbít celosvětový klimatický konsenzus je nepřátelským aktem a de facto něčím jako vztyčeným prostředníčkem. Světové a zejména evropské reakce na toto Trumpovo rozhodnutí jsou emocionálně přepálené a zbytečně hysterické – například blesková kalkulace, že kvůli americkému prezidentovi vzroste do konce století oteplení o 0,3 stupně. Samozřejmě má odstoupení od klimatické dohody ze strany druhého největšího znečišťovatele na světě a světové mocnosti č. 1  i jistou symboliku. Avšak hromadné odstupování od této dohody ze strany dalších signatářů, které teď údajně hrozí, je jen pouhou spekulací, míní slovenský list.

 

Boj proti ruskému „falešnému“ zpravodajství – tak svůj komentář nazval rakouský deník Der Standard. Ruská státní média jako například Russia Today nebo Sputnik News profesionálně a šikovně šíří na Západ dezinformace. Několik malých organizací se proti tomu snaží bojovat. Některé z nich jsou činné i v zemích Evropské unie. Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je destabilizovat šířením nepravdivých informací cílové země, zasít nedůvěru vůči tamním elitám, a tak ovlivnit jejich důvěryhodnost – a tudíž následně ovlivnit volby. V USA je každým dnem zřejmější, že ruští agenti podpořili předvolební kampaň Donalda Trumpa právě prostřednictvím šíření dezinformací o Hillary Clintonové, uzavírá rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Britská policie chválena za pohotový zásah; zbytečné drama kvůli Trumpovi

reklama

Další články

  1. Začal boj o osvobození Rakky od IS

    Společnost ·

    Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.