Zahraniční tisk: Británie si podle Ruska může za atentát sama; automobilky v USA stagnují

Světová média dne 24. května informují o tom, že britské bezpečnostní složky si za teroristický útok v Manchesteru mohou samy. Prohlásil to předseda branně bezpečnostního výboru ruské horní komory parlamentu. Podle něj totiž Británie odmítla spolupracovat s ruskými kolegy. Zahraniční tisk dále píše o tom, že americké automobilky stagnují. Celkové prodeje aut ve Spojených státech klesají už čtyři měsíce po sobě.

Britská policie zveřejnila totožnost sebevražedného útočníka z Manchesteru a zvýšila stupeň ohrožení v zemi. V pondělí večer se na koncertu v manchesterské aréně uprostřed davu odpálil dvaadvacetiletý Salman Abedi, který se v Británii narodil přistěhovalcům z Libye a bydlel nedaleko arény. Ministerská předsedkyně Theresa Mayová informovala, že po dvaadvaceti obětech útoku se ohrožení britské veřejnosti zvyšuje na kritický stupeň. Jelikož další incidenty můžou následovat, budou podle agentury Reuters podobná shromáždění probíhat i za asistence armády. Na hlídkování v ulicích vyčlenila britská armáda podle deníku The Guardian pět tisíc vojáků. K sebevražednému útoku se přihlásilo hnutí Islámského státu.

 

Předseda branně bezpečnostního výboru ruské horní komory parlamentu prohlásil, že britské bezpečnostní složky si za teroristický útok v Manchesteru můžou samy, protože odmítly spolupracovat se svými ruskými kolegy. Podle Viktora Ozerova by si Britové měli z útoku vzít poučení, že proti terorismu se musí postupovat jednotně s pomocí dalších zemí, jak to Západu navrhuje ruský prezident Vladimir Putin. Ruského politika cituje deník The Moscow Times.

 

Německo zaplatilo v loňském roce za uprchlíky 20 miliard euro. Podle zprávy ministerstva financí vyplatila spolková vláda v roce 2016 jednotlivým spolkovým zemím na pomoc necelých deset miliard, z toho polovina šla na uchazeče o azyl, kterým jednotlivé země azyl neudělily. Největší podporu získalo Porýní-Vestfálsko, Bavorsko a Bádensko-Würtenbersko. Z peněz se platí i integrační balíčky, až na 11 miliard ovšem vyšly přímé výdaje související s ubytováním přistěhovalců bez přístřeší, upozorňuje portál Deutsche Welle.

 

Dánský parlament rozhoduje o finanční pomoci bezdomovcům. Podle nové legislativy má mít každý z nich nárok na čerpání prostředků ke zlepšení svého životního stylu - například návštěvu zubaře, koupi počítače nebo návštěvy psychologa. Pokud lidé bez přístřeší se sociálním pracovníkem dokážou sestavit rozpočet, můžou čerpat pomoc do 150 tisíc českých korun.  Copenhagen Post  uvádí že ministerstvo financí vyčlenilo na tento projekt deset milionů dánských korun, tedy zhruba 35 milion korun. V příštích čtyřech letech by program mohl zvýšit kvalitu života asi dvěma stovkám bezdomovců.

 

Americké automobilky stagnují, píše The Economist. Celkové prodeje aut ve Spojených státech klesají už čtyři měsíce po sobě. Firma General Motors například oznámila, že propustí 4 tisíce lidí. Akcie automobilky Ford za poslední tři roky klesly o téměř 40 procent. Analytici odhadují, že letos prodeje aut v Americe klesnou o dvě procenta, napřesrok o 7, uvádí britský týdeník.

 

Americký magazín Forbes tvrdí, že v anglicky mluvících zemích už se uchytilo říkat České republice The Czechia. Potrvá prý ještě léta než tento název v angličtině zakoření, ale už teď ho prý podporují v zahraničí představitelé České republiky. Před třemi měsíci se varianta tohoto názvu zadala do databáze Organizace spojených národů.

 

Česko přichází o nejznámějšího vězně, ale získává novou celebritu, píše v souvislosti s propuštěním Jiřího Kajínka slovenská Pravda. K prodlužování mediálního cirkusu ohledně prvního omilostnění doživotního vězně přispěl i prezident Miloš Zeman, uvádí deník.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Británie si podle Ruska může za atentát sama; automobilky v USA stagnují Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

 4. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

  Společnost ·

  Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.