Zahraniční tisk: Británie musí být dotlačena k tvrdému brexitu; Francie zmařila útok na Štrasburk

Světová média se domnívají, že Velká Británie musí být donucena k opuštění Evropské unie za nejméně výhodných podmínek. Pokud by si totiž sama určila podmínky svého vystoupení, mohla by tím přispět k posílení pozice populistických krajně pravicových kandidátů ve Francii či Německu. Zahraniční média dále píší, že se francouzské policii podařilo zmařit dlouho připravovaný teroristický útok ve Štrasburku.

Vítězem francouzských primárek pravice se neočekávaně stal s 44 % hlasů François Fillon, který se tak v neděli utká ve druhém kole s bývalým francouzským premiérem Alainem Juppém. Fillon porazil bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, který následně oznámil konec politické kariéry. Sarkozymu se tak zhroutil sen o politickém come-backu čtyři roky po neúspěšné kandidatuře v prezidentských volbách, připomíná portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Fillonova výhra v primárkách může podle francouzského listu Le Monde zvýšit napětí mezi dosavadním prezidentem Françoisem Hollandem a premiérem Manuelem Vallsem.

 

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že se francouzské policii podařilo zmařit dlouho připravovaný teroristický útok ve Štrasburku, píše francouzský deník Le Monde. Policejní operace byla výsledkem vyšetřování pěti osob zadržených 14. července, tedy těsně před konáním fotbalového šampionátu Euro 2016. Policie v noci na neděli v Marseille a Štrasburku vyslýchala pět lidí a dva zatkla. Skupina mužů ve věku 29-37 let prý byla připravena teroristický útok provést. Stupeň teroristického ohrožení je ve Francii i nadále velmi vysoký.

 

Evropští představitelé se obávají, že pokud by Velká Británie sama určila podmínky svého vystoupení z Evropské unie, mohla by tím přispět k posílení pozice populistických krajně pravicových kandidátů ve Francii či Německu. To by následně znamenalo ohrožení integrity Evropské unie a mohlo vést k jejímu rozkladu, upozorňuje britský deník The Independent. Velká Británie proto musí být donucena k takzvanému tvrdému brexitu, tedy opuštění unie za nejméně výhodných podmínek.

 

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem podtrhl nutnost ukončení násilí a utrpení syrského lidu. Obama hovořil zejména o bombardování částí Aleppa, které jsou v držení povstalců. Oba představitelé spolu zřejmě naposledy v Obamově funkčním období hovořili v Peru během summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství. Nastupující americký prezident Donald Trump nastavil o hodně vřelejší rusko-americké vztahy, míní britský deník The Guardian.

 

Britská vláda v čele s premiérkou Theresou Mayovou považuje královnu za skrytou zbraň, která by Británii měla pomoci zachovat blízké vztahy se Spojenými státy, píše portál Politico.eu. Očekává se, že Velká Británie po vystoupení ze zemí osmadvacítky bude usilovat o uzavření bilaterálních obchodních dohod a užší bezpečnostní a obrannou spolupráci. Britská královna pravděpodobně přivítá amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii příští rok v červnu či červenci.

 

Jak se odrazí zvolení realitního magnáta Donalda Trumpa prezidentem v oblasti americké zdravotnické péče? ptá se britský portál Epoch Times. Právě zdravotnictví bylo totiž nejvíce diskutovanou problematikou během předvolebních debat. Farmaceutické a biotechnologické společnosti se obávaly vítězství demokratky Hillary Clintonové kvůli dopadu na ceny léků. Vysoké ceny léků byly pro Clintonovou narozdíl od Trumpa prioritou. Jisté je, že bude zrušen systém Obamacare. Trumpova zdravotnická politika pravděpodobně zohlední jeho konzumní a populistický přístup, který se odrazí v řešení vysokých cen léků.

 

Pokud filipínský parlament schválí návrh zákona, mohly by do vězení putovat i devítiletí delikventi, píše francouzský deník Le Figaro. Zákon podporuje i filipínský prezident Rodrigo Duterte, proti němu vystupuje organizace UNICEF a organizace na ochranu práv dětí. Parlament bude o návrhu zákona, který by umožnil i uložení trestu smrti a snížil hranici trestní zodpovědnosti z 15 na 9 let, rozhodovat v prosinci.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Británie musí být dotlačena k tvrdému brexitu; Francie zmařila útok na Štrasburk Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

  Byznys ·

  Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

 2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 3. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.