Zahraniční tisk: Británie jedná s Čínou o volném obchodu; Orbán oceňuje Trumpovy metody

Světová média si 25. července všímají, že britský ministr financí Philip Hammond začal jednat Čínou o uzavření dohody o volném obchodu. Chce tak minimalizovat dopady brexitu. Zahraniční média dále informují o tom, že maďarský premiér Viktor Orbán souhlasí s antiteroristickými opatřeními republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Britský ministr financí Philip Hammond začal jednat Čínou o uzavření dohody o volném obchodu, píše slovenský deník Pravda. Dohoda by mohla velkým čínským bankám a podniků zabezpečit lepší přístup na britský trh. Hammond tak chce minimalizovat dopad červnového hlasování o vystoupení Velké Británie z Evropské unie na britskou ekonomiku.
 
Francouzský deník Le Figaro píše, že německý ministr vnitra Thomas de Masière v souvislosti se čtyřmi atentáty nebo případy agresivního chování přistěhovalců, k nimž za poslední týden v Německu došlo, varuje před stereotypním vnímáním uprchlíků či žadatelů o azyl. Podle portálu Deutsche Welle nicméně němečtí politikové ve snaze zabránit útokům na civilisty zvažují také využití armády.
 
Den po rozsáhlých demonstracích stoupenců Recepa Tayyipa Erdogana v Istanbulu a některých jeho odpůrců se dnes turecký prezident a premiér setkají s vůdci hlavní opoziční Republikánské lidové strany a nacionalistické Strany národní akce. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI budou jednat o důsledcích nedávného nezdařeného pokusu o státní převrat – o masovém zatýkání, čistkách ve veřejné správě a vyhlášení výjimečného stavu.
 
Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že antiteroristická opatření republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa jsou pro Maďarsko a Evropu lepší, všímá si deník Epoch Times. Orbán by v Evropě uplatnil především Trumpovy návrhy boje proti terorismu – vylepšení zpravodajských služeb a nesouhlas s „vývozem demokracie“. Maďarský premiér je často kritizován unijními, americkými a dalšími politiky kvůli své snaze o centralizaci moci, kontrolu občanů a médií.
 
Ve snaze snížit počty imigrantů chce britská premiérka Theresa Mayová zpřísnit proces udělování studentských víz univerzitami. Mayová podle britského deníku The Independent považuje vysoké školy za snadný prostředek ekonomických migrantů, jak získat britské občanství, a chystá se proto omezit počet vydávaných studentských víz. Školy by podle mínění britské premiérky měly rozvíjet udržitelné modely financování, které nejsou tolik závislé na zahraničních studentech.
 
Mezinárodní olympijský výbor včera uvedl, že všichni ruští sportovci jsou dotčení skandálem se státem organizovaným dopingem a neměli by se zúčastnit letních olympijských her. Pokud však o své nevinně přesvědčí danou sportovní federaci, budou moci soutěžit. Americký deník New York Times dále napsal, že výbor tak reaguje na obvinění ruského prezidenta Vladimira Putina z politické motivovanosti s cílem politicky oslabit vliv Ruska ve světě.
 
Podle španělského deníku El Mundo americký miliardář Donald Trump v případě svého zvolení prezidentem Spojených států plánuje omezit vstup Francouzům, Němcům a muslimům ze všech zemí do USA, a to kvůli teroristickým útokům z poslední doby. Realitní magnát v rozhovoru pro americký kanál NBC veřejnost ujistil, že sestaví seznam nebezpečných zemí, a dále mimo jiné řekl, že by pod jeho vedením Spojené státy vystoupily ze Světové obchodní organizace.
Zahraniční tisk: Británie jedná s Čínou o volném obchodu; Orbán oceňuje Trumpovy metody Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.