Zahraniční tisk: Británie chce zachovat spolupráci s EU; USA požadují přísnější sankce pro KLDR

Světová média dne 27. dubna informují o tom, že Velká Británie chce udržet hlubokou spolupráci s Evropskou unii. Po setkání s předsedou Evropské rady Jeanem-Claudem Junckerem to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Světová média dále píší, že Spojené státy vyzývají ke zpřísnění sankcí proti Severní Koreji. 

Turecká policie při rozsáhlém zátahu proti údajným stoupencům exilového duchovního Fethulláha Gullena zatkla po celé zemi přes jedenáct set lidí. Jak upozorňuje britský The Guardian, mimo službu bylo zároveň postaveno na devět tisíc policistů, které režim podezřívá z napojení na tajné imámy. Deník připomíná, že Erdoganův režim obviňuje Gullena z loňského pokusu o vojenský převrat v zemi. K dalšímu čistkám dochází jen týden po mírném vítězství prezidenta v referendu.

 

Po setkání s předsedou Evropské rady Jeanem-Claudem Junckerem britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že Británie si chce udržet hlubokou spolupráci s Evropskou unií. Na konstruktivních jednáních v Londýně se probíraly strategické důsledky jednání o brexitu bez zveřejnění dalších podrobností. Deník The Independent připomíná, že společný postoj EU k Británii projedná víkendový summit Unie.

 

Spojené státy vyzývají ke zpřísnění sankcí proti Severní Koreji, které mají Pchjongjang odradit od pokračování v jaderném programu. Po mimořádném brífinku amerických senátorů ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že Washington je připraven vyjednávat, ale také vojensky bránit zájmy spojenců v regionu. V případě dalších provokací jsou Jižní Korea a USA připraveny Severní Koreu ztrestat, uvádí agentura Reuters.

 

Venezuela se chystá opustit Organizaci amerických států. Caracas obviňuje celý blok z toho, že je loutkou Spojených států a probíhající demonstrace v zemi jsou podle něj řízenou americkou snahou o státní převrat. Venezuela tak reaguje na vyhlášení summitu sedmnácti zemí OAS ve Washingtonu, které měly jednat o venezuelské krizi a kritizovaly násilné zásahy proti opozici, píše portál Deutsche Welle. Portál připomíná, že za téměř sedmdesátiletou historii bloku z OAS ještě žádná země nevystoupila.

 

Rada Evropy obviňuje Írán a Rusko ze zneužívání Interpolu k pronásledování svých politických oponentů. Největší policejní organizace na světě, která sdružuje 190 zemí v kriminálně policejní oblasti, zpřísňuje podmínky pro vydání mezinárodního zatykače, kterými tyto státy omezovaly právo na pohyb a svobodu projevu nepohodlných jednotlivců, upozorňuje portál Rádia Svobodná Evropa-Rádio Svoboda.

 

Úřad nejvyššího státního zástupce v Rusku zakázal hnutí Otevřené Rusko, které na víkend chystá rozsáhlé protesty proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Prokuratura formálně postavila mimo zákon tři organizace. Mezi ně patří i Otevřené Rusko, jež v Británii založil někdejší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Úřady zdůvodňují svůj postup tím, že hnutí chce destabilizovat Rusko a ohrožuje ústavu a základy státu, píše deník The Moscow Times.

 

Zahraniční tisk: Británie chce zachovat spolupráci s EU; USA požadují přísnější sankce pro KLDR Foto: Shut

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.