Zahraniční tisk: Británie by podle Tuska v případě brexitu čelila až sedmi letům plných nejistoty

Světová média dnes 13. června informují o tom, že pokud Britové rozhodnou v referendu o vystoupení z Evropské unie, tak Spojené království bude čelit až sedmi letům plných nejistoty. Řekl to předseda Evropské rady Donald Tusk.

Na rozdíl od ostrovního království, které určitě v nějaké formě přežije, se nad Evropskou unií v důsledku možného britského odchodu z EU kupí mraky nejistot, míní slovenský deník SME. Necelé dva týdny před britským hlasováním už neplatí, že průzkumy veřejného mínění mírně favorizují zachování členství v EU, anebo přinejhorším hlásí remízu. Není tedy jisté, zda se ocitáme v bodě zlomu či nikoliv, pokračuje slovenský list. Alespoň to tak tedy vypadá. „Pohřbívat“ ty, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii, je však předčasné. Pokud by totiž například příští týden pokračovalo oslabování libry a britského akciového trhu, tak by panika mohla paradoxně celkem pořádně přibrzdit okřídlenou kampaň podporující brexit, uzavírá slovenský deník SME.

 

V případě brexitu by Spojené království podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska čelilo až sedmi letům plných nejistoty, píše britský deník The Guardian. Výsledky nejnovějších průzkumů veřejného mínění naznačují, že výsledek referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii, které se bude konat 23. června, bude těsný a že britské voliče zajímá, jak by případný brexit ovlivnil praktické záležitosti týkající se každého z nich. Předseda Evropské rady dále připomněl, že v případě, že se Británie v referendu rozhodne z EU vystoupit, spustí se dvouletý proces vyjednávání o podmínkách odchodu z EU a poté bude muset s britským rozhodnutím souhlasit každá z 27 členských zemí Evropské unie, jakož i Evropský parlament, což by podle Donalda Tuska mohlo trvat až pět let, a to bez jakékoliv záruky na úspěch, informuje britský list.

 

Prezident Spojených států amerických považuje útok na gay klub na Floridě za teroristický čin, píše dnes rakouský deník Der Standard. V noci na neděli vnikl ozbrojený muž do gay klubu v Orlandu na Floridě a začal střílet. Během útoku přišlo o život nejméně padesát osob a dalších přibližně 53 osob bylo zraněno. Úřady zatím motiv pachatele neznají. Jedná se o nejhorší tragédii v souvislosti se střelnými zbraněmi v historii Spojených států amerických, konstatuje rakouský list. Americký federální úřad pro vyšetřování FBI uvádí možnou souvislost s teroristickým pozadím útoku. Pachatelem je devětadvacetiletý Američan Omar Mateen, jehož rodiče údajně pocházeli z Afghánistánu, informuje rakouský Der Standard.

 

Noční můra se stala skutečností, píše v souvislosti s masakrem v Orlandu švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Přepadení nočního klubu na Floridě vyvolává celou řadu otázek. To však nezabrání politikům, aby tuto tragédii nezneužili ve svém volebním boji. Jeden jediný člověk, Američan afghánského původu, v gay klubu na Floridě opět ukázal, jak snadné je ve svobodném světě způsobit hrůznou krvavou lázeň, je-li člověk dostatečně zaslepený. Jistá část amerických voličů vítala požadavek republikánského kandidáta na funkci prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa na regulaci vstupu muslimů do USA. Nyní jsou na místě obavy, že se tento jeho požadavek opět dostane na přetřes, míní švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Británie by podle Tuska v případě brexitu čelila až sedmi letům plných nejistoty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.