Zahraniční tisk: Brexit bude spuštěn na konci března; nepokoje na pákistánsko-indické hranici

Zahraniční média si všímají, že britská premiérka Theresa Mayová slíbila, že proces brexitu bude spuštěn na konci března roku 2017. Světové média dále informují o pokračující střelbě na pákistánsko-indické hranici. Obě jaderné velmoci se vzájemně obviňují z provokace a z porušení příměří.

Nobelovu cenu za medicínu dnes získal jedenasedmdesátiletý japonský buněčný biolog Jošinori Ósumi za výzkum autofagie a pochopení procesu buněčné obnovy, stárnutí a tělesné odpovědi na hlad a infekce. Francouzský týdeník Le Point dále píše, že genetické mutace autofagie mohou způsobovat choroby a proces autofagie je součástí různých chorob včetně rakoviny nebo neurologických onemocnění. Autofagie je vědcům známa už od 60. let minulého století, avšak Ósumi se tímto jevem začal zajímat až v 90. letech.

 

Střelba v kontrolní linii v oblasti pákistánského Bhimberu na pákistánsko-indické hranici od soboty opět pokračuje, píše americký portál International Business Times. Obě jaderné velmoci se vzájemně obviňují z provokace a z porušení příměří. Dva dny předtím Indie zasáhla proti teroristům umístěným podél této kontrolní linie. Pákistán zakázal na svém území veškeré indické kanály a indické filmy. Pákistánští herci zase nesmějí pracovat v indickém Bollywoodu.

 

Maďaři v neděli hlasovali v referendu o návrhu Evropské unie přerozdělení migrantů mezi členské země, píše americký deník The Wall Street Journal. Maďarského premiéra Viktora Orbána, který ve své kampani usiloval zejména o omezení vstupu muslimských migrantů a byl proti zavedení systému uprchlických kvót, podpořilo 95 % účastníků referenda. Volební účast 42% byla však příliš nízká, aby mohl být výsledek považován za právně závazný, dodává portál americké stanice CNN.

 

V kolumbijském referendu se těsná většina 50,2% Kolumbijců vyslovila proti mírovým dohodám s extrémně pravicovými Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), všímá si francouzský deník Le Monde. Text dohody, která byla před necelým týdnem vyjednána po čtyřech letech v kubánské Havaně, tak nebude schválen. Dokument přitom podepsal jak kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, tak lídr FARC Rodrigo Londoňo a měl ukončit půl století trvající konflikt. Svou podporu kolumbijskému prezidentovi vyjádřil i François Hollande, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Syrská armáda podporovaná ruským letectvem a íránskými milicemi vzkázala vzbouřencům v Aleppu, aby opustili své pozice a umožnili bezpečný průchod humanitární pomoci. Zatímco americký ministr zahraničí diskutoval o normalizaci situace se svým ruským protějškem, Velká Británie obvinila Syrského prezidenta Asada a Rusko, že se úmyslným bombardováním nemocnic dopustili válečného zločinu, napsal americký týdeník Newsweek.

 

Britská premiérka Theresa Mayová včera řekla, že proces, na konci kterého Velká Británie opustí Evropskou unii, bude spuštěn na konci března roku 2017. Toto oznámení, jak píše americký deník Washington Post, potěšilo zastánce brexitu, kteří se obávali, že premiérka proces oddálí o rok nebo více. Naopak odpůrci brexitu doufali v pozdržení brexitu, který zdůvodňovali mimo jiné konáním národních voleb ve Francii a v Německu.

 

Slovenský deník Pravda píše, že polské aktivistky na dnešek vyhlásily výstražnou stávku jako projev odporu proti chystanému zpřísnění protiinterrupčního zákona. Polky si podle organizátorek mají vzít v práci volno či dovolenou a zapojit se do pouličních protestů a happeningů, nebo se jen obléci do černého a připnout si černou stužku. Vládní představitelé nicméně protesty, které se konají po celé zemi a podporují je i někteří zaměstnavatelé, bagatelizují.

Zahraniční tisk: Brexit bude spuštěn na konci března; nepokoje na pákistánsko-indické hranici Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

    Byznys ·

    Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.