Zahraniční tisk: Brazílie čelí sílící hrozbě terorismu; co by řekla Thatcherová na referendum

Zahraniční média upozorňují, že Brazílie čelí sílící hrozbě terorismu ze strany islámských radikálů. Brazilské úřady jsou před olympijskými hrami ve zvýšené pohotovosti. Vysoce sledované události jsou totiž oblíbeným cílem džihádistů. Světová média si dále kladou otázku, zda by někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová vystoupila z Evropské unie.

Demokratická kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová prohlásila, že nezodpovědná ekonomická politika jejího protivníka Donalda Trumpa způsobí další ekonomickou recesi. Finanční krize by podle ní byla horší než v roce 2008. Clintonová, která kritizuje zejména Trumpovy návrhy týkající se daní, obchodu a imigrace, se domnívá, že člověk, který strávil život jako podnikatel, nemusí být dobře připraven na řešení ekonomických otázek, píše britský deník The Guardian.

 

Brazílie čelí sílící hrozbě terorismu ze strany islámských radikálů. Magazín Newsweek uvedl, že Islámský stát v Brazílii provádí nábor španělsky a portugalsky mluvících „bratrů a sester“ do svých řad. Jejich úkolem bude posílení týmu překladatelů v souvislosti s propagandou před blížícími Olympijskými hrami v Riu de Janeiro, které začnou 5. srpna. Brazilské úřady jsou ve zvýšené pohotovosti, protože vysoce sledované události jsou oblíbeným cílem džihádistů a počet příznivců islámského extrémismu v zemi stoupá.

 

Americký prezident Barack Obama kritizoval senát, protože zablokoval čtyři hlasování o opatřeních kontroly zbraní zvažovaná v souvislosti s nedávným masakrem v nočním klubu v Orlandu, kde jediný střelec zabil 49 lidí a dalších 53 zranil. Opatření mělo mimo jiné zvýšit kontrolu minulosti lidí chystajících se koupit zbraň, znemožnit prodej zbraní osobám prověřovaným kvůli podezření z terorismu či podezřelých z terorismu a rozšířit repertoár prostředků státních zástupců při posuzování osob porušujících zákony o zbraních, upřesňuje americký portál abcNews.

 

Francouzští policisté v Marseille zchladili výtržnosti fotbalových fanoušků během turnaje Euro 2016 pomocí vodních děl, všímá si britský deník Daily Telegraph. Stalo se tak při zápasu Polska a Ukrajiny. Policie použila také slzný plyn a obušky a zatkla nejméně pět osob. Někteří svědkové se domnívají, že násilnosti byly organizované. Kvůli zápasu bylo v Marseille v pohotovosti 1000 policistů a 200 členů soukromých bezpečnostních agentur a stadion sledovala helikoptéra.

 

Slovenský deník SME se ptá: Vystoupila by Margaret Thatcherová z Evropské unie? Železná lady byla totiž známá svým skeptickým postojem k centralizované Evropě. Dva dny před klíčovým britským referendem o Brexitu oba tábory zneužívají výrok Thatcherové – Ne, ne, ne. Každý z nich však ono „ne“ vykládá jinak. Thatcherová odmítala jednotnou evropskou identitu. Síla Evropy podle ní mohla růst, jen pokud si všechny státy zachovají své zvyky, tradice, identitu a parlamentní pravomoci, což jsou myšlenky mnohých zastánců odchodu Velké Británie z Evropské unie.

 

Bělení korálů Velkého bariérového útesu ohrožuje australský cestovní ruch, varuje francouzský deník Le Monde. Nedávné vědecké a ekonomické studie totiž ukázaly souvislost odumírání korálů a poklesu cestovního ruchu v Austrálii. Austrálie tak přichází každý rok o 174 tisíc turistů z Číny, Spojených států a Velké Británie a přes 1 miliardu příjmů. Známky bělení vykazuje 90% útesu o ploše téměř 350 tisíc km2, a to vlivem globálního oteplování a růstu teploty vody oceánu. Velký bariérový útes byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje, že londýnská aukční síň Stoheby’s vydražila Picassův obraz Sedící žena za rekordních 50 milionů euro. Kupec tohoto kubistického díla, které světoznámý malíř namaloval v roce 1909, raději zůstal v anonymitě.

Zahraniční tisk: Brazílie čelí sílící hrozbě terorismu; co by řekla Thatcherová na referendum Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.