Zahraniční tisk: Brazilská policie zatkla skupinu plánující útok na OH; Erdogan provádí vlastní puč

Světová média píší 22. července o tom, že brazilská policie zadržela skupinu napojenou na Islámský stát. Deset džihádistů chystali útoky na olympiádě v Riu de   Janeiro, která začíná za dva týdny. Zahraniční média dále píší, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve své pomstě překračuje opatření nutná k zabezpečení státu a provádí vlastní puč proti politické pluralitě. Podle médií uvádí zemi v chaos, který ohrozí i Evropskou unii.

Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Francois Hollande se shodli na tom, že Británie potřebuje k opuštění Evropské unie čas. Hollande nicméně upozornil, že jednání o vystoupení musejí postupovat co nejrychleji. Britská premiérka zopakovala, že oficiálně o vystoupení požádá až koncem roku. Hostitel v Paříži ji ale podobně jako kancléřka Merkelová upozornil, že Londýn nemá šanci vstupu na jednotný evropský trh, pokud nedovolí volný pohyb pracovní síly, uzavírá portál Deutsche Welle.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve své pomstě překračuje opatření nutná k zabezpečení státu a provádí vlastní puč proti politické pluralitě. Britský týdeník The Economist uvádí, že vyhlášením výjimečného stavu a dalšími čistkami uvádí Erdogan Turecko v chaos, který ohrozí i Evropskou unii. Někdejší hráz Severoatlantické aliance proti Sovětskému svazu a Blízkému východu prochází politickým zemětřesením, které týdeník srovnává s obsazením Krymu nebo chystaným odchodem Británie z Evropské unie. Turecký prezident mohl puč z minulého týdne využít ke sjednocení země, ale nereaguje jako demokratický státník. Připomíná  spíš paranoidní arabské despoty, kterými sám kdysi pohrdal, píše týdeník.

 

Tisícům ruských občanů, kteří se přidali k Islámskému státu a utekli do Turecka, hrozí nyní vydání do Ruska, píše moskevský deník The Moscow Times. Po červnových pumových útocích v Istanbulu, které zorganizovali radikálové ze severního Kavkazu, zatkly turecké úřady jedenáct ruských sympatizantů Islámského státu. Radikálové převážně z Dagestánu odešli z Ruské federace před olympijskými hrami v Soči 2014, kde jim hrozilo pronásledování místní policie. Moskevský deník vychází v článku z výpovědi ruské muslimky, která před Islámským státem utekla do Turecka a obává se vydání do Ruska a dalších represí.

 

Brazilská federální policie zadržela deset stoupenců Islámského státu, kteří chystali útoky proti srpnové olympiádě v Riu deJaneiro. Skupina se zradikalizovala prostřednictvím internetu a sociálních sítí, přísahala věrnost džihádu Islámského státu a diskutovala o teoretických možnostech útoků. K jejich zadržení došlo v Sao Paolu a Paraná na jihu země. Podle deníku O Globo, který cituje slovenská Pravda, byl mezi nimi i jeden mladistvý.

 

Francouzští vyšetřovatelé zjistili, že terorista, který minulý týden na den pádu Bastily najížděl na Francouzské riviéře nákladním autem do lidí, plánoval svůj útok několik měsíců. Muhamadu Bouhlelovi pomáhalo podle policistů pět lidí, kteří budou souzení za spoluúčast na teroristickém útoku. Čtyři stovky vyšetřovatelů zjistily, že komplicové trasu náklaďáku studovali několik dní předem a osudný řidič, který zabil víc než 80 lidí, se o podobné útoky zajímal od loňského roku, uvádí portál Deutsche Welle.

 

V pondělí začíná v americké Filadelfii celonárodní konference Demokratů, která představí společníka nebo společnici Hillary Clintonové, který se bude v listopadu ucházet o funkci viceprezidenta. Deník The New York Times hodnotí šance tří dosavadních kandidátů. Upozorňuje, že šance liberálních senátorů ElisabethWarrenové z Massachussetts a Sherroda Browna z Ohia poněkud vybledly. Zároveň ale upozorňuje, že senátor Tim Kaine, kterému vyslovil podporu Barack Obama nebo Bill Clinton, není oblíbený u liberálního křídla strany. Jeho postoje k finančníkům z Wall Street a ke globálnímu obchodování jsou například zcela odlišné od někdejšího populárního protikandidáta Clintonové, Bernieho Sanderse.

 

Bývalý počítačový administrátor americké Národní bezpečnostní agentury, který zveřejnil informace o hromadných odposleších, pomohl navrhnout chytrý telefon, který majiteli ukáže, když chce někdo z jeho telefonu stahovat data nebo ho odposlouchávat. Edward Snowden demonstroval zařízení, které signalizuje, když přes satelit, wifi nebo systém blootooth telefon sdílí data. Podle deníku The Guardian je zařízení ve stádiu projektu a nemá v nejbližší době šanci na hromadnou výrobu.

 

Ještě v minulém století ztrácelo Grónsko 90 miliard tun ledu ročně, teď už se tání ledovců třikrát zrychlilo na 269 miliard tun ročně. Satelitní měření Evropské vesmírné agentury, na které upozorňuje britský deník The Independent, ukazuje, že Grónsko ztratilo za poslední čtyři roky trilion tun ledu. Vědci pozorně sledují tento proces, protože rozpouštěním grónských ledovců hrozí zvýšení mořské hladiny na naší planetě až o šest metrů.

Zahraniční tisk: Brazilská policie zatkla skupinu plánující útok na OH; Erdogan provádí vlastní puč Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.