Zahraniční tisk: Boko Haram znovu útočí v Nigérii; návštěva Raúla Castra ve Francii

Zahraniční média píší o tom, že povstalecká skupina Boko Haram v sobotu zaútočila na vesnici na severu Nigérie. Při sebevražedných útocích přišlo o život téměř 90 lidí. Světový tisk dále informuje o první návštěvě kubánského prezidenta Raúla Castra ve Francii. S prezidentem Françoisem Hollandem bude jednat zejména o politických a ekonomických otázkách.

Útočníci z islamistické povstalecké skupiny Boko Haram, která operuje ve střední Africe, v sobotu večer zaútočili na vesnici v severní Nigérii a dva přilehlé uprchlické tábory, v nichž žije 25 tisíc uprchlíků. Při incidentu přišlo o život 86 lidí včetně dětí, píše americký server International Business Times. Podle svědků byly sebevražednými útočníky tři ženy. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari přitom v prosinci tvrdil, že hnutí Boko Haram bylo do značné míry poraženo, a vyhlásil k boji proti terorismu a nastolení bezpečnosti v zemi.

 

Španělský deník El Mundo informuje o první státní návštěvě kubánského prezidenta Raúla Castra ve Francii. Castro se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem bude jednat zejména o politických a ekonomických otázkách. Hollande byl prvním prezidentem západních mocností, který naopak vloni v květnu navštívil Kubu po zlepšení kubánsko-amerických vztahů. Francie je jedním z deseti nejvýznamnějších ekonomických partnerů Kuby a podle El Mundo se chce stát také jejím prvním spojencem a posílit přítomnost francouzských společností v tomto ostrovním státě.

 

V Ženevě dnes začala diplomatická jednání, jejichž cílem je řešení pětileté občanské války v Sýrii. Představitelé opozice a vládnoucího režimu však odmítli vést rozhovory přímo. Proto velvyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura přijme obě znepřátelené strany odděleně. Podle zpravodajského serveru rozhlasové stanice RFI syrská opozice zatím jednat nechce, protože bombardování Sýrie stále pokračuje a v obléhaných městech umírají hladem civilisté. Přesto je vůle opozice k diskuzi jistým pokrokem, míní RFI.

 

Slovensko plánuje poskytnout azyl z humanitních důvodů asyrským křesťanům z Iráku, kteří jsou momentálně v záchytném táboře v Humenném. Slovenský deník Pravda dále uvedl, že azylanti se budou zdokonalovat v jazyce a bude jim poskytnuta práce a dětem škola. Mluvčí slovenského ministerstva vnitra vysvětlil, že až poté začne jejich integrace do společnosti, a to takovým způsobem, aby to nevyrušovalo slovenskou společnost. Integrační proces 149 lidí potrvá několik týdnů až měsíců. Přijetí rodin je součástí dobrovolného příspěvku Slovenska k řešení migrační krize.

 

Ve Francii po loňské přestávce byly dnes opět zvýšeny ceny mýtného průměrně o 1,12 procent, a to navzdory slibům francouzské ministryně životního prostředí Ségolène Royalové. Podle francouzského deníku Le Figaro toto zvýšení přesahuje inflaci, která ve Francii dosahuje 0,2 procent. Důvodem je zvýšení poplatků, které společnosti provozující silnice platí státu za užívání státních pozemků. Nejvíce mýtné vzroste v jižní Francii.

 

Nejúspěšnější šéfkuchař na světě Benoît Violier byl včera ve svém domě nalezen mrtvý, informuje britský deník The Guardian. Čtyřiačtyřicetiletý úspěšný francouzsko-švýcarský šéfkuchař, který provozoval restauraci Hôtel de Ville v Crissieru blízko švýcarského Lausanne, zřejmě spáchal sebevraždu. Jeho restaurace byla přitom v prosinci zařazena mezi nejlepší na světě. Violier se měl dnes v Paříži zúčastnit slavnostního zveřejnění nového michelinského gastronomického průvodce. Policie příčiny jeho smrti vyšetřuje.

 

Ve Velké Británii bylo povoleno genetické modifikování lidských embryí. Podle britského deníku The Daily Telegraph vědci v ústavu Francise Cricka budou geneticky upravovat lidské zárodky, které „zbydou“ na klinikách asistované reprodukce, a studovat, proč došlo k potratu či zastavení vývoje. Ústav Francise Cricka začne kontroverzní experimenty provádět už v březnu. Podobné pokusy již vloni provedl čínský výzkumný tým. Pokud by vědci zjistili, které geny rozhodují o správném buněčném dělení, pak by bylo možné zjistit, u kterých embryí DNA nefunguje správně. Lékaři by tak mohli předcházet potratům či léčit neplodnost, upozorňuje The Daily Telegraph.

Zahraniční tisk: Boko Haram znovu útočí v Nigérii; návštěva Raúla Castra ve Francii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.