Zahraniční tisk: Bílý dům nevylučuje vojenský zásah v Íránu; Ikea pomůže migrantům

Světová média dne 2. února píší o tom, že Bílý dům nevylučuje vojenský zásah v Íránu. Chování země totiž Spojené státy označily za velmi provokativní. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že Ikea se zapojila do pomoci migrantům. V roce 2019 začne prodávat zboží vyrobené syrskými uprchlíky. 

Francouzský deník Le Figaro píše, že podle britského ministra obrany Michaela Fallona Londýn do roku 2020, do konce současného funkčního období parlamentu nepomůže Skotsku s uspořádáním nového referenda o nezávislosti na Velké Británii. Fallon vyzval skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou, aby respektovala výsledky hlasování ze září 2014, ve kterém 55 % Skotů nezávislost zamítla. Sturgeonová tuto reakci považuje za katastrofickou.
 
Bílý dům ve čtvrtek v souvislosti s Íránem, jehož chování označil za velmi provokativní, vyhlásil, že Spojené státy nevylučují vojenský zásah v Íránu. Poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn nicméně uvedl, že USA zvažují více alternativ, a odmítl explicitně říct, jestli je vojenský zásah jednou z nich. Slovenský deník Pravda doplňuje, že podle šéfa íránské diplomacie Írán rakety nikdy nepoužije na útok vůči jiné zemi.
 
Britský deník Independent píše, že britští poslanci ve druhém čtení ve čtvrtek odhlasovali udělení pravomoci premiérce Therese Mayové ke spuštění článku 50 ústavy Evropské unie a zahájení vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Historickému hlasování předcházela sedmihodinová debata. Jde o rozhodující krok k brexitu, který britské premiérce ukládá vytvoření předběžného harmonogramu pro spuštění článku 50 na konci března. Zároveň začne dvouletá lhůta pro vyjednávání s Evropskou unií o podmínkách ukončení členství Velké Británie.
 
Švédská společnost Ikea se zapojila do pomoci migrantům. V roce 2019 začne prodávat zboží vyrobené syrskými uprchlíky, zejména ženami, v Jordánsku, všímá si francouzský portál France24. Jedná se o textilní výrobky, koberce a látky. V Jordánsku by tak mělo vzniknout 200 pracovních míst. Zboží se bude prodávat v obchodních domech řetězce na Středním východě. Toto obchodní partnerství není reakcí na nařízení amerického prezidenta o zákazu vstupu uprchlíků na území Spojených států. Společnost se od Trumpova rozhodnutí distancovala.
 
Navzdory rekordnímu nesouhlasu senátorů se americkým ministrem zahraničí stane bývalý ředitel nadnárodní ropné společnosti ExxonMobil. Volbu ve čtvrtek potvrdil americký senát, přestože Rex Tillerson měl nejvíce záporných hlasů. V období vážných trhlin mezi významnými americkými mezinárodními spojenci bude jeho úkol nelehký, míní americký deník The New York Times. Výsledky hlasování odráží také nesouhlas Američanů prezidentem Donaldem Trumpem a jeho zahraničněpolitickými výroky, jimiž hrozí ukončit mnohostranný politický přístup zastávaný americkými prezidenty od druhé světové války.
 
Turecko nechce vyostřovat vztahy s Řeckem, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Turecký ministr obrany o tom hovořil poté, co vyšlo najevo, že jeho řecký protějšek navštívil vzdušný prostor nad ostrůvky Kardak 1 námořní míli od tureckého Bodrumu. Řecký ministr tam shodil věnec do Egejského moře na památku tří řeckých vojáků, kteří zemřeli při havárii vrtulníku v roce 1996 během krize mezi oběma zeměmi kvůli svrchovanosti ostrůvků.
 
Nigel Farage, Paul Nuttal a dalších 6 členů britské Strany nezávislosti Spojeného království budou možná muset zaplatit 500 liber, pokud se prokáže, že porušili pravidla financování Evropské unie. Podle britského deníku The Guardian finanční auditoři Evropského parlamentu vyšetřují 8 z 20 poslanců strany, kteří měli porušit pravidla zakazující, aby parlamentní asistenti financovaní Evropskou unií pracovali pro národní stranu. Je zřejmé, že Farage bude muset splatit 84 tisíc liber.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Bílý dům nevylučuje vojenský zásah v Íránu; Ikea pomůže migrantům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

  2. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

    Byznys ·

    Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.