Zahraniční tisk: Bilance mrtvých po požáru stoupla na 12; útočník postřelil amerického poslance

Světová média dne 15. června informují o tom, že důsledkem požáru Grenfellovy věže v Londýně zahynulo nejméně dvanáct osob. Očekává se, že celkový počet obětí ještě poroste. Majitel domu, kterým je městská radnice, údajně riziko požáru dlouhodobě ignoroval. Zahraniční média dále píší o útoku osamělého střelce na baseballový tým republikánských poslanců. Muž postřelil čtyři hráče včetně vedoucího poslaneckého klubu republikánů ve Sněmovně reprezentantů Stevea Scalisea.

Britští záchranáři pátrali i přes noc po dalších obětech shořelého věžového domu v západním Londýně, kde zahynulo nejméně dvanáct osob. Sedmdesát metrů vysoká Grenfellova věž, která pochází ze 70. let a nedávno prošla renovací, měla 24 pater a 120 bytů. Deník The Guardian uvádí, že majitel domu, kterým je městská radnice, riziko požáru dlouhodobě ignoroval. Okolí věžáku bylo evakuováno, pozemní i podzemní doprava v oblasti přerušena a očekává se, že celkový počet obětí ještě poroste. Při požáru bylo v domě na 600 lidí.

 

Americký prezident Donald Trump je zpravodajci vyšetřován pro možné obcházení spravedlnosti, a to v souvislosti s vměšováním Rusů do loňských prezidentských voleb. Deník The Washington Post upozorňuje, že rok staré šetření vedené zvláštním agentem Robertem Muelerem z Federální úřadu pro vyšetřování (FBI) se tento týden soustředí na vysoké zpravodajské důstojníky. Především ale vyšlo najevo, že po květnovém odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho se zaměřilo i na šéfa Bílého domu.

 

Osamělý střelec zaútočil na baseballový tým republikánských poslanců na předměstí Washingtonu. Podle deníku The New York Times ostřeloval frustrovaný šestašedesátiletý muž sportovní trénink v městečku Alexandria, a než ho zlikvidovala ochranka, postřelil čtyři hráče včetně vedoucího poslaneckého klubu republikánů ve Sněmovně reprezentantů Stevea Scalisea. Policie vyšetřuje zásah jako kriminální, ne teroristický čin.

 

Nová rumunská koaliční vláda nemá podporu vítězné vládnoucí strany. Premiér Sorin Grindeanu odmítá rezignovat, přestože ho sociální demokraté z PDS ve středu odvolali pro neplněné programu ekonomických reforem. Premiér tvrdí, že obviněné jsou nepravdivá, a odstoupí jedině na výzvu prezidenta Klause Iohanise. Portál německého rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že současný spor mezi premiérem a šéfem vládní strany se týká především neschválené legislativy, která měla amnestovat některé případy korupce ve státní správě. Sociální demokraté se nyní zřejmě pokusí vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře.

 

Ukrajinské úřady odmítly vpustit do země ruského boxerského šampiona, který chtěl soutěžit na mistrovství Evropy. Favorizovaný Georgij Kušiašvili a třicetičlenná ruská výprava se jeli účastnit pátečního šampionát v Charkově, ale úřady je na hranicích vrátily zpátečním vlakem kvůli tomu, že navštívili poloostrov Krym. Portál Rádia Svobodná Evropa – Rádio Svoboda připomíná, že Kyjev odmítá uznat ruský zábor Krymu z roku 2014.

 

Rezignaci českého premiéra Bohuslava Sobotky na vedení vládnoucí strany ČSSD reflektuje agentura France 24 nebo americká Associated Press. Ta si všímá, že do čela strany se dostává ministr vnitra Milan Chovanec proslulý protiimigrantskými postoji, a že předvolební kampaň strany s padajícími preferencemi přebírá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Bilance mrtvých po požáru stoupla na 12; útočník postřelil amerického poslance Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.