Zahraniční tisk: Belgii hrozí další teroristické útoky; pařížská policie zatkla 73 demonstrantů

Světová média varují, že Belgii hrozí další teroristické útoky. Podle tamních policejních zdrojů jsou belgičtí radikálové na cestě zpět ze Sýrie. Úroveň teroristické hrozby v zemi ještě zvýšena nebyla. Zahraniční média si dále všímají, že policisté v Paříži zatkli 73 demonstrantů proti reformě zákoníku práce. Poškodili totiž několik obchodů a bankovních poboček a házeli na představitele zákona předměty.

Belgii hrozí další teroristické útoky, varuje belgický tisk. Deník Le Soir s odvoláním na informace belgické policie píše, že jsou belgičtí radikálové na cestě zpět ze Sýrie přes Turecko a Řecko, jedou lodí a nemají pasy. Jedna skupina má mířit do Belgie, cílem druhé je Francie. Tyto osoby jsou ozbrojené a připravené k činu. Jak doplňuje belgický deník La Dernière Heure, belgické úřady zatím úroveň teroristické hrozby nezvýšily a zůstává na stupni 3, která odpovídá vážnému, možnému a pravděpodobnému ohrožení.

 

Podle britského deníku The Guardian v Paříži demonstrovalo proti změnám v zákoníku práce několik set lidí. Maskovaní demonstranti měli na policii házet předměty. Stávky uzavřely Eiffelovu věž a narušily dopravní spojení desetitisícům fanoušků, kteří zemi navštívili kvůli fotbalovému turnaji Euro 2016. Protestní akce ve Francii trvají už měsíc a narušily leteckou i železniční dopravu, způsobily nedostatek pohonných hmot a hromady neuklizených odpadků v ulicích.

 

Při včerejších masivních demonstracích proti reformě zákoníku práce musela v Paříži zasahovat policie, která zatkla 73 lidí. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI bylo při incidentech zraněno čtyřicet lidí. Demonstranti také poškodili několik obchodů a bankovních poboček. Organizátoři tvrdí, že se protestů v Paříži zúčastnilo téměř milion lidí. Podle odhadů francouzské policie se k průvodu připojilo až 80 tisíc účastníků.

 

Manželka útočníka, který v orlandském gay klubu v neděli zastřelil 49 lidí, zřejmě o plánech na útok věděla, tvrdí slovenský deník Pravda. Americké úřady už svolaly federální velkou porotu, která by mohla ženu Omara Mateena Nooru Salmanovou ještě dnes obvinit ze spoluúčasti na nejhorším případu střelby v moderní americké historii a z neinformování policie o chystaném útoku. Policie dosud nezveřejnila motiv Mateenova činu, existují spekulace o jeho sexuální orientaci.

 

Britové už několik měsíců řeší otázku, zda má jejich země zůstat v Evropské unii, či nikoliv. Necelých devět dní před důležitým referendem však průzkumy veřejného mínění naznačují, že počet zastánců brexitu roste. S vystoupením z Evropské unie by podle společnosti YouGov souhlasilo 46 % lidí, zatímco pouhých 39 % zastává opačný názor. 11 % lidí se zatím nerozhodlo, jak budou hlasovat, píše americký portál International Business Times.

 

Ruská fotbalová unie byla od Unie evropských fotbalových asociací UEFA podmínečně vyloučena z turnaje Euro 2016 a musí zaplatit pokutu 150 tisíc euro kvůli násilnostem během zápasů mezi Ruskem a Anglií 11. června ve francouzském Marseille. UEFA v oficiálním prohlášení uvedla, že vyloučení platí až do konce turnaje, pokud nedojde k podobným incidentům na stadionech při zbývajících zápasech ruského týmu. Ruští fanoušci podle ruského deníku The Moscow Times prolomili bariéry a napadli příznivce anglického týmu. Zraněno bylo 35 lidí, čtyři z nich jsou ve vážném stavu.

 

Organizace spojených národů předpokládá, že v roce 2016 do Evropy přes Řecko a východní středomoří přijde 250 tisíc běženců. Původní odhad přitom byl až 1 milion uprchlíků. Po únorovém uzavření balkánské cesty a dohodě Evropské unie a Turecka se počet uprchlíků v Řecku snížil. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se tak nyní nesoustředí na lidi, kteří jsou na cestě, ale na statickou populaci. Rozpočet podle britského deníku Daily Telegraph činí 670 milionů dolarů.

Zahraniční tisk: Belgii hrozí další teroristické útoky; pařížská policie zatkla 73 demonstrantů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

 3. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

  Společnost ·

  Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.