Zahraniční tisk: Bavorsko chce rychle vystěhovat odmítnuté azylanty; Erdogan navštíví Rusko

Světová média informují o tom, že bavorská vláda žádá urychlené vystěhování odmítnutých žadatelů o azyl a přísnější dohled nad jejich ubytovnami. Reaguje tak na bombový útok z Ansbachu, jehož pachatelem byl Syřan, kterému byla v Německu zamítnuta žádost o azyl. Zahraniční média si dále všímají, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se chystá navštívit Rusko. Ještě před nedávnem panovala mezi Ruskem a Tureckem velmi napjatá atmosféry. Nyní Turecko usiluje o silné bilaterální vztahy.

Maďarský premiér Viktor Orbán označil žadatele o azyl za otravu národa, o kterou nikdo nestojí. Populistický politik pravého středu, který vyjádřil své sympatie k zahraniční politice amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, na tiskové konferenci s rakouským kancléřem v Budapešti řekl, že Maďarsko nepotřebuje ani jednoho migranta kvůli ekonomice, ani kvůli demografii nebo budoucnosti. Britský The Guardian připomíná, že Orbán tak reagoval na sérii útoků z uplynulého týdne, které na evropském kontinentě spáchali přistěhovalci.

 

Islamistická hrozba ve Francii i Evropě dosahuje podle francouzského prezidenta Francoise Hollandea nevídané rozměry. Hollande tak reagoval na úterní útok v Normandii, kdy dva útočníci s nožem zavraždili místního kněze. Jak podotýká slovenský deník Pravda, K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Prezident označil útok za těžkou zkoušku pro celý národ. Britský deník Telegraph podotýká, že vlna útoků ve Francii nahrává pravicové Národní frontě Marine Le Penové.

 

První útok džihádu proti katolické církvi poznamenal i návštěvu papeže Františka v Polsku, kde se za oběti teroristických útoků sloužily mše. Papež přicestoval na zahájené pětidenního festivalu Dny mládeže do Krakowa, kterému se přezdívá katolický Woodstock. Webový portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že polská konzervativní vláda s liberálním papežem nesouhlasí v tématech jako jsou sňatky homosexuálů nebo umělé přerušení těhotenství. Dnes ráno má papež celebrovat mši pro zhruba dva miliony návštěvníků festivalu.

 

Představitelé bavorské vlády žádají urychlené vystěhování odmítnutých žadatelů o azyl a přísnější dohled nad jejich ubytovnami, píše portál německého rozhlasu Deutsche Welle. Bavorský premiér Horst Seehofer z Křesťanské sociální Unie prohlásil, že spolková země Bavorsko byla útoky přistěhovalců vážně zraněna a bude se bránit. Kancléř prohlásil, že vyjednávání už bylo dost a teď je potřeba posílit nad azylanty policejní dohled. Mimo zasedání bavorské vlády konala se pietní shromáždění na připomínku obětí z Mnichova i Ansbachu.

 

Po tureckém vicepremiérovi navštíví Rusko i prezident Erdogan. Devátého srpna se ruský prezident Vladimir Putin v rodném Petrohradě sejde se svým tureckým protějškem k nepřebernému spektru témat, jak upozornil mluvčí ruské vlády v moskevském deníku The Moscow Times. List upozorňuje, že ještě před nedávném si obě země skoro vyhlásily válku, když v listopadu sestřelili Turci ruskou stíhačku. Dnes si Turecko přeje navázat mnohem silnější bilaterální vztahy než před pokusem o převrat. Moskevskou prioritou podle deníku bude upevnit euroasijský svazek společně s Čínou a hlavním tématem z jejího pohledu je, jak daleko bude tímto směrem Turecko ochotné zajít.

 

Hillary Rodman Clintonová získala oficiální nominaci Demokratické strany na prezidentskou funkci v Bílém domě. Bývalá první dáma, někdejší ministryně zahraničí se tak na stranickém sjezdu ve Filadelfii stala první ženou v dějinách Ameriky, která svede závěrečnou politickou bitvu s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Zatímco senátorka za stát New York podepisovala svou novou knihu mimo konferenci, vychvaloval ji v projevu manžel a bývalý prezident Bill Clinton, uvádí americký deník USA Today.

 

Oční testy pro seniory pomůžou včas rozpoznat nastupující demenci, uvádí deník The Times. Deník upozorňuje, že zužující se oční cévky patří k chorobným ztrátám paměti a třebaže je choroba zatím neléčitelná, její včasná diagnóza pacientovi pomůže se připravit. Timesy v podstatě doporučují, aby oční testy byl k dispozici v obchodech i na ulici.

Zahraniční tisk: Bavorsko chce rychle vystěhovat odmítnuté azylanty; Erdogan navštíví Rusko Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

    Společnost ·

    Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.