Zahraniční tisk: Azylanti v Německu drží hladovku; francouzská vláda ustála hlasování o důvěře

Zahraniční média píší 13. května o tom, že skupina azylantů v německém Dusseldorfu drží hladovku na protest proti nesnesitelnému horku. Migranti jsou totiž ubytovaní v nafukovacím stanu, kde teploty v teplých dnech vyšplhaly až na 40 stupňů Celsia. Světová média si dále všímají, že vláda francouzského premiéra Manuela Vallse ustála hlasování o důvěře.

Nový úřadující prezident Brazílie Michel Temer sestavil úřadující jednadvacetičlennou vládu, která chce podle jeho prvního projevu ve funkci vést politický dialog a vyvést zemi z ekonomické krize. Opozice podle německého portálu Deutsche Welle nicméně poukazuje na to, že v  kabinetu nového prezidenta jsou samí bělošští muži. To podle prvních kritiků naznačuje elitářskou vládu, která chce zvrátit třináctiletou brazilskou tradici levice.

 

Velitel libanonského Hizballáhu Mustafa Badredine byl tento týden zabit při izraelském náletu na libanonsko-izraelské hranici. Bezpečnostní odborníci upozorňují, že odstranění pětapadesátiletého předáka je největší ranou šíitskému hnutí Hizballáah od roku 2008. Podle amerických expertů byl v úterý zabitý předák odpovědný za vojenské operace Hizballáhu od roku 2011. Bojovníci Hizballáhu podporovaní Íránem mimo jiné bojují v Sýrii na straně prezidenta Bašára Assada, upozorňuje agentura Reuters.

 

Čína má záložní plány na postavení dvou atomových reaktorů v britském hrabství Sommerset. Chce tak konkurovat stávajícímu projektu francouzského energetického gigantu EDF, který je doposud za modernizaci elektrárny Hinkley Point zodpovědný. Jak v londýnském deníku  The Times upozorňuje někdejší tajemník britského ministerstva pro energetiku George Osborne, čínský projekt nabízí rychlejší dokončení obou smluvených reaktorů.

 

Skupina azylantů v německém Dusseldorfu drží hladovku na protest proti nesnesitelnému horku. Migranti jsou ubytováni ve velkém nafukovacím stanu, ve kterém se teploty v těchto dnech vyšplhaly až na 40 stupňů Celsia. Zároveň si stěžují na myši a potkany. Samospráva města podle deníku Rheinische Post upozorňuje, že kvůli pomalému přerozdělování uprchlíků budou tyto stany ještě nějaký čas zapotřebí. Za pronájmy těchto stanů platí tisíce euro měsíčně, doplňuje slovenský deník SME.

 

Francouzská socialistická vláda premiéra Manuela Vallse ustála hlasování o důvěře spojené s kontroverzní reformou zákoníku práce. Opozici, která poukazovala na středeční schválení zákoníku bez souhlasu poslanců, scházelo na odvolání kabinetu přes čtyřicet poslaneckých hlasů, upozorňuje slovenský deník SME.

 

Velitel desetičlenné jednotky amerického námořnictva, která byla letos v lednu zadržena u břehů Íránu, byl propuštěn ze služby pro ztrátu důvěry. Námořní důstojník Eric Rasch je prvním potrestaným za incident, při kterém nedaleko ostrova Fársí v Perském zálivu zadržela íránská garda  americký vojenský člun ve svých vodách a nechala zajatce na palubě klečet. Americký deník USA Today připomíná, že mezinárodní debakl Washingtonu tehdy ohrozil i podepsání americko-íránské smlouvy o teheránském obohacování uranu.

Zahraniční tisk: Azylanti v Německu drží hladovku; francouzská vláda ustála hlasování o důvěře Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.