Zahraniční tisk: Austrálie přerušila operace v Sýrii; řečtí neonacisté útočí na migranty

Světová média píší o tom, že Austrálie přerušila veškeré operace v Sýrii. Pro USA je to velká rána v době, kdy v Sýrii pokračuje bitva o osvobození města Rakka od Islámského státu. Zahraniční média dále píší o tom, že řecká neonacistická strana pořádá útoky na migranty. Počet těchto útoků roste. Jeden z případů dokonce vyšetřuje řecký nejvyšší soud. 

Hlavní spojenec francouzského prezidenta Macrona François Bayrou abdikoval na post ministra spravedlnosti. Podle deníku Le Figaro francouzská vláda uvedla, že rezignace byla jeho osobní volbou. Předseda Demokratického hnutí Bayrou byl zmíněn v rámci předběžného vyšetřování fiktivního zaměstnávání asistentů v Evropském parlamentu a zneužívání prostředků Evropské unie. Sám Bayrou se bude zpovídat před veřejností na tiskové konferenci dnes odpoledne.
 
Belgický deník La Libre Belgique píše, že šestatřicetiletý muž, který včera večer zaútočil na nádraží v centru Bruselu, byl marocké národnosti. U sebe měl batoh s hřebíky a láhve na plyn, útočil sám. Při explozi naštěstí nikdo nebyl zraněn. Poté muž zaútočil na přítomného vojáka, který ho smrtelně postřelil. Policie incident vyšetřuje jako pokus o teroristickou vraždu a prohledává  čtvrť Molenbeek, kde útočník bydlel.
 
Saúdskoarabský král Salmán jmenoval svého syna Mohammeda novým nástupcem na trůn. Mohammed bin Salmán byl doposud druhým v nástupnické linii a byl zodpovědný za vedení války v Jemenu, určování energetické politiky i za plány na zabezpečení budoucnosti země po vyčerpání zásob ropy. Jednatřicetiletý Mohammed bin Salmán v pozici korunního prince vystřídal sesazeného Mohammeda bin Najífa, dodává slovenský deník Pravda.
 
Austrálie přerušila veškeré operace v Sýrii, píše americký portál CNN. Stalo se tak v reakci na sestřelení syrského letadla Spojenými státy a varování Ruska, že ruská armáda bude útočit na letectvo koalice vedené Spojenými státy. Toto oznámení znamená pro USA velkou ránu a přišlo v kritický okamžik, kdy v Sýrii pokračuje bitva o osvobození města Rakka od Islámského státu. Spojené státy se tak dostávají do obtížné situace.
 
Turecký ministr zahraničí se těsně před začátkem konference o znovusjednocení Kypru, které se účastní kyperský prezident, vůdce kyperských Turků a generální tajemník OSN, setkal se svým kyperským protějškem. Cavusoglu na jednání zdůraznil důležitost systému záruk a řekl, že Turecko nebude akceptovat předběžné podmínky řeckého Kypru. Klíčové jednání se uskuteční již 28. června ve švýcarské Crans-Montaně, připomíná turecký deník Hürriyet Daily News.
 
Evropská komise ve zprávě o dokončení druhé fáze záchranných operací varovala před udržitelností řeckého druhu, všímá si řecký deník Ekathimerini. Brusel stejně jako Mezinárodní měnový fond požaduje další opatření ze strany Řecka ke snížení národního dluhu. Komise uvedla, že Řecko musí učinit opatření v souvislosti s podmínkami a závazky obsaženými v rozhodnutích euroskupiny. Zpráva zdůrazňuje potřebu prodloužení dluhopisů či lhůt pro vrácení zisku. Požaduje také vrácení zisku národních centrálních bank z řeckých dluhopisů.
 
Skupiny pro lidská práva v Athénách oznámily, že řecká neonacistická strana pořádá útoky na migranty. Počet těchto útoků roste. Jeden z případů dokonce podle britského deníku The Times vyšetřuje řecký nejvyšší soud. Prokuratura zkoumá tvrzení, že strana zorganizovala násilný útok proti převážně pákistánským migrantům v provizorní mešitě na předměstí Athén. Neonacistické hnutí označili za viníka násilností členové řecké ligy pro lidská práva a předseda pákistánské komunity v Athénách.
 
 
Zdroj: Zet
 
 
Zahraniční tisk: Austrálie přerušila operace v Sýrii; řečtí neonacisté útočí na migranty Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.