Zahraniční tisk: Australská policie zatkla pět mužů kvůli podezření z plánování útoku

Zahraniční média píší o tom, že policie v Austrálii zadržela pět mužů podezřelých z plánování teroristického útoku. Mladíci se plánovali přeplavit do Indonésie a zapojit se tam do organizace nepřátelských činů. Světová média si dále všímají, že přípravy na britské referendum o setrvání v EU jsou v plném proudu. Svůj souhlas s brexitem vyjádřilo v otevřeném dopise přes 300 britských podnikatelů.

Turecké protiteroristické a speciální jednotky dnes na jihozápadě Turecka zadržely 7 údajných členů takzvaného Islámského státu. Mezi nimi je i „kat“, který prováděl popravy, a jeden „vysoce postavený člen“ organizace. Zadržení nedávno přišli do Turecka ze Sýrie. Francouzský deník Le Figaro s odvoláním na tureckou tiskovou agenturu Dogan uvádí, že muži jsou podezřelí z organizace náboru Islámského státu. Další detaily případu zatím nejsou známy.

 

Pravděpodobný republikánský kandidát letošních amerických prezidentských voleb Donald Trump řekl, že pokud volby vyhraje, je nepravděpodobné, že jeho vztahy s britským premiérem Davidem Cameronem budou dobré. Trump takto podle slovenského deníku Pravda reaguje na Cameronovy výroky na svou adresu. Cameron vloni v britském parlamentu prohlásil, že Trump je „kontroverzní, hloupý a zlý“.

 

Australská policie zatkla pět mužů kvůli podezření z plánování terorismu a napojení na džidádistické skupiny v Sýrii, píše americký portál International Business Times. Mladíci plánovali přeplavit se do Indonésie. Za plánování cesty do zahraničních zemí s cílem zapojit se do organizace nepřátelských činů jim podle australské federální policie hrozí až doživotní vězení. Jedním z pětice zadržených byl i známý australský islámský kazatel Musa Cerantonio, který byl roku 2014 zatčen na Filipínách a vyhoštěn kvůli provádění náboru do teroristické organizace Islámský stát.

 

Britský deník The Guardian informuje o dnešním setkání ministrů zahraničí zemí Evropy a Blízkého východu ve Vídni. Ministři budou diskutovat o podpoře libyjské vlády. Libye v současnosti čelí prohlubující se politické krizi a problémům s ropnými zdroji a s organizací Islámský stát. Země za společného předsednictví Spojených států a Itálie usilují o posílení politické autority libyjské vlády, jejíž jednotná armáda by pak porazila Islámský stát i zpřísnila kontrolu nad uprchlíky, který se snaží z Libye dostat do Itálie.

 

Armády Jižní Koreje, Spojených států a Japonska se za měsíc účastní prvního společného vojenského cvičení, zaměřeného na spolupráci při zjišťování severokorejských jaderných pokusů. Podle amerického deníku USA Today tyto tři země již v minulosti pořádaly společná nacvičování pátracích a záchranných akcí. Toto cvičení se koná v rámci paktu z roku 2014, který předpokládá sdílení informací a jehož cílem je čelit severokorejské jaderné hrozbě.

 

Podezřelý předmět nalezený v neděli na stadionu v britském Manchesteru před fotbalovým utkáním byl ve skutečnosti cvičným zařízením. Jak uvedl portál americké stanice CNN,stadion musel být evakuován a zápas fotbalistů Manchester United proti AFC Bournemouth následně zrušen. Policie při vyšetřování zjistila, že domnělou bombu na místě zanechala firma, která na stadionu prováděla výcvik psů vyhledávajících výbušná zařízení. Utkání bylo odloženo úterý.

 

Přípravy britského referenda o setrvání v Evropské unii jsou v plném proudu. Svůj souhlas s brexitem vyjádřilo v otevřeném dopise publikovaným v deník Daily Telegraph také přes 300 britských podnikatelů, všímá si francouzský týdeník Le Point. Podle podnikatelů vystoupení Velké Británie z osmadvacítky podpoří ekonomický růst země a podnikům poskytne více obchodních příležitostí a umožní jim vytvořit další pracovní místa.

Zahraniční tisk: Australská policie zatkla pět mužů kvůli podezření z plánování útoku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.