Zahraniční tisk: Aténská smlouva s ďáblem; Rusko přislíbilo Sýrii ekonomickou a vojenskou pomoc

Světová média dne 30. června píší o tom, že poté, co o víkendu zkrachovala jednání ohledně řecké krize, nastává období hledání viníka. Řada lidí se domnívá, že krizi způsobila vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase, jiní zase obviňují evropské ministry financí. Média dále informují o prohlášení ministra zahraničí Sýrie, který po pondělní schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že Rusko slíbilo Sýrii poslat politickou, ekonomickou a vojenskou pomoc. 

Aténská smlouva s ďáblem, tak svůj dnešní komentář nazval rakouský deník Der Standard. Poté, co o víkendu zkrachovala jednání ohledně řecké krize, nastává období hledání viníka. Řada lidí se domnívá, že vyostření krize má na svědomí vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase, jiní naopak obviňují evropské ministry financí. Pro současnou situaci, kdy jsou v Řecku zavřené banky, vládne tam hospodářský chaos a strach z bankrotu, však existuje zcela zásadní vysvětlení, píše Der Standard. A toto vysvětlení se podle rakouského deníku datuje zpět do roku 2001, kdy Řecko vstoupilo do eurozóny. Za rozhodnutí přijmout euro teď Řecko tvrdě platí.
 
Ministr zahraničních věcí Sýrie včera po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem prohlásil, že Rusko slíbilo poslat do jeho země politickou, ekonomickou a vojenskou pomoc. Informuje o tom ruský deník Moscow Times. Syrská armáda totiž v současné době čelí největšímu tlaku od začátku občanské války. Sýrie se proto spoléhá na pomoc ze strany svých spojenců – tedy Ruska, Íránu a libanonského hnutí Hizballáh. Během konfliktu, který trvá už 4 roky, přišlo o život více než 220 tisíc lidí, uvádí deník Moscow Times
 
Evropský komisař za Francii Pierre Moscovici si myslí, že věřitelé musí respektovat výsledky plánovaného řeckého referenda. Rakouský ministr financí Hans Schelling se naopak domnívá, že odchod Řecka z eurozóny je nevyhnutelný, píše slovenský deník SME. Tito dva politici jsou podle slovenského deníku učebnicovým příkladem propasti, která panuje v interpretaci situace okolo Řecka. Jednotu by měly vytvořit krizové rozhovory francouzského prezidenta Hollanda a německé kancléřky Merkelové. Ti se totiž pokusí sestavit evropskou pozici pro případný řecký souhlas s návrhy věřitelů v referendu. To však vzhledem k vypjatým emocím, ale i vzhledem k možné chaotické situaci po eventuálním odstoupení řeckého premiéra Alexise Tsiprase vypadá nesmírně komplikovaně, domnívá se slovenský list.
 
Britský premiér David Cameron se obává, že se Velká Británie v souvislosti s terorismem dostala do „generačního sporu“, píše ve svém dnešním vydání britský deník The Times. Ředitelům všech škol proto dnes doporučí, aby si ve školách všímali žáků, kterým se extremismus může zdát zajímavý. Tento krok je první vlnou toho, co britský ministerský předseda nazývá „celospektrální reakcí“ na extremismus ve školách, na univerzitách a ve věznicích, konstatuje britský The Times.
 
Vyjednavači tlačí na termín uzavření dohody o íránském atomovém programu, všímá si americký deník USA Today. Právě dnes totiž vyprší termín, který byl pro dosažení této dohody stanoven. Na dnešním pokračování jednání o dohodě, které se uskuteční ve Vídni, se tak opět potkají ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry. Íránský ministr zahraničních věcí v neděli odletěl kvůli nutným konzultacím do vlasti, ale dnes se do Vídně vrátí. Americký list doufá, že nepřiletí sám, ale bude doprovázen ředitelem íránské Organizace pro jadernou energii.
 
 
 
Zahraniční tisk: Aténská smlouva s ďáblem; Rusko přislíbilo Sýrii ekonomickou a vojenskou pomoc Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.