Zahraniční tisk: Atentátník připravoval útok v Manchesteru přes rok; ostrý Trump v NATO

Světová média dne 26. května píší, že manchesterský atentátník plánoval sebevražedný útok už přes rok. Bombu na druhou stranu sestavil až těsně před útokem v pronajatém bytě u nádraží v Manchesteru. Zahraniční média dále informují o ostrých výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu NATO. Bylo to v nesouladu s původním záměrem demonstrovat jednotu při odhalení nové budovy Aliance.

Manchesterský atentátník plánoval sebevražedný útok už přes rok, uvádí exkluzivně The Times. Londýnský deník zjistil, kdy si otevřel bankovní účet, který použil až těsně před útokem, aby nevzbudil podezření případných sledovatelů. List zároveň zjistil, že v obchodě pro kutily nakupoval hřebíky a šrouby do sebevražedné nálože, letos v dubnu před svou poslední cestou do Libye. Pondělní bomba byla sestavená těsně před útokem v pronajatém bytě u manchesterského nádraží, kde se našly stopy trhaviny. Atentátník Salman Abedi s ní pak na koncertě zabil dvaadvacet lidí. Deset dalších osob se stále nachází v kritickém stavu.

 

Podle českého vyjednavače pro brexit Jana Krále útok v Manchesteru ukázal , že by si Británie i po vystoupení z Evropské unie měla udržet spolupráci se zpravodajskými službami Evropské unie. Jeho rozhovor zaznamenala agentura Bloomberg, která připomíná, že odchodem z EU za dva roky se Londýn například připraví o režim Evropského zatýkacího rozkazu.

 

Americký prezident vyčetl členským zemím Severoatlantické aliance, že málo platí do společné pokladny a zpětně tak Americe a Alianci dluží spoustu peněz. Ostré výroky Donalda Trumpa byly podle agentury Reuters na bruselském summitu v nesouladu s původním záměrem demonstrovat jednotu při odhalení nové budovy NATO. Trump zdůraznil, že dodnes neplatí poctivě příspěvky třiadvacet z 28 členských států Aliance.

 

Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že boj proti extrémismu se stěhuje ze zákopů na internet. V rámci pátečního setkání skupiny nejvyspělejších zemí G7 na Sicílii vyzve technologické firmy jako Google, Twitter nebo Facebook, aby důrazněji blokovaly extrémistický obsah na sítích a důsledněji informovaly na jednotlivce, kteří jsou za vyvěšování extrémistického obsahu odpovědní, uvádí britský The Guardian.

 

Americká vojenská loď Dewey proplula provokativně blízko sporného území Spratleyových ostrovů v Jihočínském moři a vysloužila si tak kritickou reakci Pekingu. Podle agentury Reuters chtělo americké vojenské námořnictvo tímto manévrem 12 námořních mil od jednoho z korálových ostrovů Číně ukázat, že se nejedná o její výsostné vody a jenom si strategickou oblast neprávem přivlastňuje.

 

Americký týdeník Newswek upozorňuje na přehlížený způsob, kterým můžou hackeři šířit počítačové viry a krást důležitá soukromá data. Jedná se o zdánlivě nevinné filmové titulky, které si spousta domácích diváků k originálu  stahuje z nejrůznějších serverů. Při nahrávání registruje velké množství počítačů tyto složky jako nevinné textové soubory, a člověk si neuvědomí, že i filmovými titulky si může počítač zavirovat.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Atentátník připravoval útok v Manchesteru přes rok; ostrý Trump v NATO Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

 4. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

  Společnost ·

  Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.