Zahraniční tisk: Asadův odchod již není prioritou v řešení konfliktu, tvrdí Trump

Zahraniční média si všímají, že Evropská unie a americký prezident Donald Trump mají odlišný názor na úlohu prezidenta Bašára Asada v Sýrii.  Podle unie Asad nemá v Sýrii žádnou budoucnost, zatímco Spojené státy tvrdí, že Asadův odchod již není prioritou v řešení konfliktu. V Bruselu se bude konat konference, jejímž cílem je podpora mírových rozhovorů o Sýrii.

Ruský portál Russia Today označil včerejší bombový útok v petrohradském metru, v jehož důsledku podle posledních zpráv zemřelo nejméně 14 lidí a desítky dalších byly zraněny, za nejhorší útok v ruské hromadné dopravě v posledních letech. Portál připomněl další podobné útoky jako ten v roce 2013 ve Volgogradu nebo výbuchy v Moskvě v letech 2011 a 2010. Při vyšetřování ruská policie pracuje také s variantou, že šlo o teroristický útok.

 

Syrská opozice dnes vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby neprodleně vyšetřila letecký útok na severozápadě Sýrie, ze kterého viní režim prezidenta Bašára Asada. Jak upřesňuje francouzský deník Le Figaro, v důsledku útoku, při němž byl pravděpodobně použit toxický plyn, zemřelo nejméně 58 lidí, mezi nimi 11 dětí. Syrský vládnoucí režim nicméně používání chemických zbraní vytrvale popírá.

 

Americká vláda podle belgického deníku Le Soir přestane přispívat do Populačního fondu OSN (UNFPA). Stane se tak kvůli „donucovacím“ praktikám plánovaného rodičovství včetně nucených potratů v Číně. Příslušné finanční prostředky, které činí 32,5 milionu dolarů za rozpočtový rok 2017, tak budou rozděleny mezi jiné globální zdravotní programy OSN. Francouzský deník Le Figaro připomíná, že americký prezident zakázal financování mezinárodních nevládních organizací podporujících potrat těsně po svém nástupu do funkce, a to koncem ledna.

 

Ukrajina dostala další miliardu dolarů pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Fond Ukrajině slíbil pomoc 17,5 miliardy dolarů. Země by tento rok měla dostat čtyři splátky. Podmínkou půjčky je však zavedení ekonomických reforem a boj proti korupci. Ukrajina vykazuje známky ekonomického zlepšení a zpomalení inflace, ještě však podle MMF musí zvýšit příjmy, zavést strukturální reformy k vylepšení podnikatelského prostředí a podpořit zahraniční investice, dodává slovenský deník Pravda.

 

Evropská unie a americký prezident Donald Trump nemají stejný názor na úlohu prezidenta Bašára Asada v Sýrii. Podle unie Asad nemá v Sýrii žádnou budoucnost, zatímco Spojené státy tvrdí, že Asadův odchod již není prioritou v řešení konfliktu. Britský deník The Guardian zároveň připomíná, že v Bruselu se bude za pár dní konat konference, jejímž cílem je podpora mírových rozhovorů o Sýrii. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haley naopak obvinila Asadův režim, Írán a Rusko z válečných zločinů a naznačila, že ve snaze o změnu jsou USA připraveny jednat se syrským prezidentem.

 

Americký prezident Donald Trump řekl, že Spojené státy jsou spojencem egyptského prezidenta as-Sísího. Amerika s Egyptem spolupracuje v boji proti Islámskému státu na Blízkém východě. Kontroverzní egyptský prezident je však kritizován lidskoprávními organizacemi například za věznění disidentů, zákaz protestů a postavení opozice mimo zákon. Podle amerického portálu abcNEWS as-Sísí navštívil USA jako první egyptský představitel od roku 2009, kdy byl v Bílém domě přijat Husní Mubarak.

 

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku studuje tání sněhu v Grónsku a Kanadě. Španělský deník El País zveřejnil fotografie, které ukazují, že globální oteplování způsobuje tání ledovců v oblasti Arktidy. Operace IceBridge, neboli Sněhový most, zkoumala posledních 9 let vývoj polárního sněhu. Arktida patří mezi nejvíce dotčené oblasti klimatickými změnami a v poslední době dochází k výraznému tání jejích ledovců.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Asadův odchod již není prioritou v řešení konfliktu, tvrdí Trump Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.