Zahraniční tisk: Argentinská politika se přesouvá k pravici; v USA sílí strach z Islámského státu

Světová média dne 23. listopadu informují o tom, že po dvanácti letech levice u moci v Argentině se tamní vláda přesouvá směrem k pravici. Včerejší prezidentské volby totiž vyhrál konzervativní opoziční kandidát a zároveň dosavadní starosta Buenos Aires Mauricio Macri. Média si dále všímají rostoucího strachu amerických občanů z hnutí Islámský stát (IS). Ti nyní vyjadřují znepokojení nad strategiemi prezidenta Baracka Obamy.  

Ještě před pár měsíci to vypadalo, že na éru německé kancléřky Angely Merkelové se bude vzpomínat jako na zlatou, míní slovenský deník SME. A že spory se budou vést maximálně o to, zda jí v dějinách Německa bude patřit místo hned za Konrádem Adenauerem, ale před Willy Brandtem či Ludwigem Erhardem, nebo až za nimi. Ještě nedávno to vypadalo, že tuto ženu, opakovaně prohlašovanou za nejmocnější ženu světa a za symbol završení sjednocovacího procesu Německa, nepřetržitého ekonomického vzestupu, vyřešení všech krizových situací, už její šťastná hvězda neopustí.

 

Jenže sjezd její mateřské politické strany v předvečer jejího desetiletého „kancléřského“ výročí nastínil velmi odlišný scénář, pokračuje slovenský list. Proti jejímu projevu se ostře vymezil sám předseda koaliční CSU. Nejenže odmítl stanovisko Angely Merkelové týkající se nepřípustnosti stanovení horního stropu pro přistěhovalce, zároveň ale prohlášením, že na něm bude trvat, de facto posvětil pokračování koaličního sporu, v němž Angela Merkelová tahá za kratší konec, míní slovenský list.

 

Po 12 letech, kdy byla v Argentině u vlády levice, se země včera přesunula směrem k pravici, všímá si britský list The Guardian. Včerejší prezidentské volby totiž vyhrál konzervativní opoziční kandidát a zároveň dosavadní starosta Buenos Aires Mauricio Macri. Nastávající argentinský prezident ve svém vítězném proslovu oznámil, že bude podporovat oživení ekonomiky, že bude bojovat s potíráním narkomafie a že bude hájit demokracii, informuje britský list.

 

Američtí voliči jsou po teroristických útocích, ke kterým před několika dny došlo v Paříži, opatrnější, píše dnes americký deník The Washington Post. Mnoho voličů v klíčových státech amerických primárek má teď větší strach z hnutí Islámský stát a vyjadřuje znepokojení nad strategiemi prezidenta Baracka Obamy, a to v souvislosti s rostoucí podezíravostí vůči Muslimům a netolerancí vůči přistěhovalcům.

 

Teroristické útoky, ke kterým došlo v několika málo posledních týdnech, jsou důkazem jistého posunu ze strany hnutí Islámský stát, píše ve svém dnešním vydání americký deník New York Times. Podle amerických a evropských zpravodajských služeb jsou nedávné teroristické útoky v Paříži, Bejrútu či zřícení ruského letounu nad Sinajským poloostrovem prvními výsledky centrálně plánované teroristické kampaně jedné z buněk vedení teroristického hnutí Islámský stát, které má na starosti „externí cíle“, informuje americký list.

 

Bude Evropa v budoucnosti vypadat tak, jako to dnes vypadá v Izraeli? ptá se ve svém dnešním vydání švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Evropa se seznamuje s terorismem, který je v Izraeli na denním pořádku. Výjimečný stav v zemi platí už několik desetiletí. V Izraeli pravděpodobně nenajdete člověka, který by neznal minimálně jednu oběť teroristických útoků. A Jeruzalém Evropě radí, aby byla tvrdší a nekompromisnější, konstatuje švýcarský list.

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Argentinská politika se přesouvá k pravici; v USA sílí strach z Islámského státu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.