Zahraniční tisk: Americký student propuštěný KLDR má těžká poranění mozku

Světová média dne 16. června informují o tom, že dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého tento týden propustila Severní Korea z vězení, utrpěl závažná zranění mozku. Tvrdí to alespoň američtí doktoři. Mladíka diktátorský režim vrátil zpět domů v kómatu. 

Slovenský deník Pravda informuje, že ve čtvrtek v Praze zemřel ve věku 91 let akademický sochař Olbram Zoubek. Zoubek vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v 50. letech působil také jako restaurátor. Ve své tvorbě se zaměřoval zejména na kamennou plastiku a renesanční sgrafito. Byl též členem Unie výtvarných umělců, skupiny Trasa a Nové skupiny. Aktivně se zapojil do sametové revoluce, spoluzaložil obrozenou a obnovenou Uměleckou besedu. Je autorem mimo jiné posmrtné masky Jana Palacha či Pomníku obětem komunismu v Praze.

 

Ve Venezuele při demonstracích za odchod socialistického prezidenta Nicolase Madura a vypsání předčasných voleb zemřeli další dva mladí lidé. Celkový počet mrtvých tak za dva a půl měsíce nepokojů dosáhl 72. Studenty zastavila ozbrojená policie a bez rozmyslu na ně vypálila asi 40 střel. Jak dále upřesňuje francouzský deník Le Figaro, Venezuelané zejména protestují proti svolání ústavodárného shromáždění a změně ústavy, která by současnému prezidentovi Madurovi umožnila zůstat u moci. Ve střetech s policií již bylo zraněno přes tisíc lidí a téměř 3000 osob bylo zatčeno.

 

Turecké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek předvolalo amerického velvyslance v Ankaře Johna Basse. Stalo se tak poté, co Washington vydal zatýkací rozkaz na 12 tělesných strážců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kvůli incidentu před tureckým velvyslanectvím ve Washingtonu. Turecké ministerstvo považuje americké rozhodnutí za špatné a zaujaté, protože americké úřady neučinily nutná opatření v okolí velvyslanectví v průběhu bitky, vysvětluje turecký deník Hurriyet Daily News.

 

Dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého tento týden propustila Severní Korea z vězení, je zpět doma v Ohiu. Již více než rok je však v kómatu a podle amerických doktorů utrpěl závažná zranění mozku. Britský deník The Guardian uvedl, že mladík pravděpodobně nerozumí řeči, nereaguje na slovní pokyny a nevnímá své okolí. Warmbier byl vloni v Severní Koreji odsouzen na 15 let tvrdých prací za krádež propagandistického letáku. Pchjongjang včera prohlásil, že Warmbiera propustil z humanitárních důvodů. Studentův otec řekl, že syn byl terorizovaný a týraný, napsal americký deník USA Today.

 

Ministři financí euroskupiny a Mezinárodní měnový fond se dohodli na poskytnutí další půjčky Řecku, aby tak zamezili nové krizi v zemi. Protože Athény během posledních měsíců plnily svou část dohody, bude jim poskytnut úvěr ve výši 8,5 milirardy euro. Francouzský deník Le Monde upřesňuje, že se jedná o další platbu podle plánu odsouhlaseného v srpnu 2015. Celkově tak euroskupina Řecko podpoří 86 miliardami euro. Vláda Alexise Tsiprase v rámci řešení krize přijala již čtrnáctou důchodovou reformu a několikátou změnu daně z příjmů, připomíná francouzský list.

 

Na Facebooku se objevil další důkaz, že zločinci, kteří v Libyi zadržují a týrají migranty ze Subsaharské Afriky. Na video zobrazující asi 260 somálských a etiopských přistěhovalců držených v zajetí na jihu země upozornila mezinárodní organizace pro migraci. Je na něm zachycen rozhovor mezi uprchlíky a somálským novinářem. Video zločinci používají jako prostředek k získání výkupného od rodin zajatých migrantů, vysvětluje portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

V souvislosti s pondělním ničivým požárem výškového domu Grenfell Tower v Londýně britská premiérka Theresa Mayová nařídila okamžité vyšetření tragédie, která si pravděpodobně vyžádá více než 50 lidských životů. Ukázalo se, že při stavbě výškové budovy bylo použito obložení z materiálu, který nebyl při vysokých teplotách bezpečný a ve Spojených státech byl zakázán, upozorňuje britský deník The Times. V domě údajně bydlelo 600 lidí.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Americký student propuštěný KLDR má těžká poranění mozku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

    Společnost ·

    Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

  2. Kanada chce být příští Silicon Valley

    Byznys ·

    Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikova…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.