Zahraniční tisk: Americký student, který byl vězněn v KLDR, zemřel krátce po svém propuštění

Světová média si všímají, že americký student Otto Warmbier, který byl vězněn v KLDR, zemřel krátce po svém propuštění. Mladík utrpěl podle lékařů během věznění v Severní Koreji závažné poškození mozku. Strávil tam 17 měsíců.

Americký student Otto Warmbier, který byl vězněn v KLDR, zemřel krátce po svém propuštění, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Student z amerického státu Ohio, který v severokorejském vězení strávil 17 měsíců, z čehož byl 15 měsíců v kómatu, zemřel jen několik dnů po svém návratu do Spojených států amerických. Zprávu o jeho úmrtí včera oznámila jeho rodina. Dvaadvacetiletý mladík utrpěl podle lékařů během věznění v Severní Koreji závažné poškození mozku. Otto Warmbier byl v KLDR zatčen v lednu 2016 a v březnu 2016 byl odsouzen k 15 letům v pracovním táboře. Podle severokorejského komunistického režimu se provinil trestnými činy proti severokorejskému státu. Konkrétně měl v jednom hotelu sejmout ze zdi plakát, který chtěl ukrást, připomíná švýcarský list.

 

Tragikomický brexit začíná, píše slovenský deník SME. Britská vláda premiérky Theresy Mayové si zřejmě formální začátek jednání o brexitu s Evropskou unií představovala jinak. Nejspíše měl začít se silnějším projevem sebedůvěry a uvolněnosti ze strany Londýna a s větším respektem ze strany Evropy. Zatím to však vypadá trochu jinak. Britské volby před dvěma týdny totiž dramatickým způsobem změnily situaci. Konzervativci britské premiérky Mayové ve volbách získali pouze 317 křesel, což je o 9 méně, než kolik je zapotřebí k vytvoření parlamentní většiny. Premiérka Mayová před volbami sebevědomě očekávala, že naopak získá přibližně o 80 křesel více, což by byl výsledek, s nímž by v Bruselu mohla dělat ramena. Jinými slovy její neustále se formující vláda nedostala od voličů mandát potřebný k tzv. tvrdému brexitu, tj. k jednoznačnému odchodu z EU, jak jej Mayová před volbami prosazovala, míní slovenský list.

 

Začala rozvodová vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií, píše britský deník The Guardian. Během prvního vyjednávacího dne dal hlavní evropský vyjednávač jasně najevo, že si Británie nemůže diktovat časový plán jednotlivých vyjednávacích rozhovorů. Britští vyjednávači akceptovali hlavní podmínku ze strany Evropské unie, tj. rozdělení vyjednávacích rozhovorů do několika fází. Podle hlavního britského vyjednávače po včerejšku nejde o to, jak vyjednávání začnou, ale o to, jak skončí, uzavírá britský list.

 

Rakouský deník Der Standard informuje o nové studii, která byla provedena v deseti členských státech Evropské unie. Více než polovina těchto zemí si přeje zastavení muslimské migrace. Obyvatelé Rakouska například v této studii projevili silné protiislámské tendence. Většina evropských respondentů se domnívá, že před dvaceti lety bylo všechno lepší. Podle výsledků studie trápí Evropany v roce 2017 všudypřítomná hrozba teroristických útoků, migrace, ale také nejasný výsledek brexitu, uzavírá rakouský list.

 

Rusko vydalo v souvislosti se sestřelením syrského válečného letounu varování pro Spojené státy americké, píše americký deník New York Times. Dlouhotrvající napětí mezi Spojenými státy americkými a Ruskem včera veřejně eskalovalo. Stalo se tak během jednání v Moskvě. Rusko odsoudilo sestřelení syrského vojenského letounu ze strany USA a pohrozilo Washingtonu, že bude útočit na letouny USA a jejich spojenců, které se budou nacházet v syrském vzdušném prostoru. Moskva také pozastavila používání „horké linky“, která slouží americkým a ruským vojákům k tomu, aby se předešlo kolizím vojenských letounů v syrském vzdušném prostoru, konstatuje americký list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Americký student, který byl vězněn v KLDR, zemřel krátce po svém propuštění Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

  2. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

    Byznys ·

    Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.