Zahraniční tisk: Americká ekonomika po osmi letech ožívá; pátrání po istanbulském střelci

Světová média píší 2. ledna o americké ekonomice, která po osmi letech ožívá. Růst tamních úrokových sazeb by se mohl jevit jako signál návratu k normálu. Pokud ale Američané nebudou chtít čelit nulovým sazbám, budou muset akceptovat buď vyšší inflaci, nebo vyšší zadlužení. Zahraniční média dále informuje o tom, že istanbulská policie stále hledá útočníka z nočního klubu Reina. Ten zde při novoročních oslavách zastřelil celkem 39 lidí.

Americká ekonomika přece jen po osmi letech ožívá, míní slovenský deník SME. Nulové sazby, vyšší inflace či rostoucí dluhy – Američané si musí vybrat. Americký federální rezervní systém v polovině prosince zvedl úrokové míry z 0,25 na 0,5 procent a na rok 2017 předpokládá další tři zvýšení o čtvrt procenta. Růst sazeb v největší ekonomice světa by se mohl jevit jako signál návratu k normálu, kdyby však neexistovalo déjà vu z prosince 2015. Americká centrální banka tehdy také zvyšovala sazby (z 0 na 0,25 procent) a slibovala, že do konce roku 2016 se dostanou na úroveň jednoho procenta. Nestalo se. Pokud totiž Američané v blízké budoucnosti nebudou chtít čelit nulovým sazbám, budou muset akceptovat buď vyšší inflaci, nebo vyšší zadlužení, konstatuje slovenský list.

 

Istanbul oplakává oběti střelby v nočním klubu, píše britský deník The Guardian. Policie stále hledá ozbrojeného útočníka, který o novoročním víkendu zastřelil zbraní typu Kalašnikov v nočním klubu Reina v Istanbulu celkem 39 osob a poté uprchl. Politici z celého světa, včetně USA, Ruska, Německa či Velké Británie, tento teroristický útok odsoudili. Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že Turecko bude proti terorismu bojovat až do úplného konce, uzavírá britský list.

 

Parlamentní krize v Polsku trvá, všímá si rakouský deník Der Standard. Opozice hodlá pokračovat s protesty namířenými proti současné pravicové konzervativní vládě až do 11. ledna, kdy by se mělo uskutečnit další pravidelné zasedání polského parlamentu. Během silvestrovské noci demonstrovalo ve Varšavě několik stovek občanů, včetně prominentních opozičních politiků. Opoziční poslanci 16. prosince obsadili a zablokovali jednací sál Sejmu, jedné ze dvou komor polského parlamentu – chtějí tak dosáhnout obnovení hlasování o rozpočtu země. Předchozí rozpočtová jednání byla před Vánoci po sérii incidentů ukončena bez jasného výsledku, píše rakouský list.

 

Ve věku 77 let v sobotu zemřel bývalý místopředseda Evropské komise Henning Christophersen, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Dánský politik zemřel v jedné z bruselských nemocnic. Henning Christophersen zastával mezi lety 1979 až 1982 funkci ministra financí a ministra zahraničních věcí Dánska. Jako místopředseda Evropské komise byl mezi lety 1985 až 1995 odpovědný za hospodářské a finanční záležitosti. Po dobu šesti let – až do roku 1984 – byl předsedou dánské vládnoucí liberální strany, připomíná švýcarský list.

 

V africkém státě Burundi byl včera zastřelen ministr životního prostředí, píše americký deník New York Times. Emmanuel Niyonkuru byl zastřelen v hlavním městě Bujumbuře, když se vracel domů z oslav nového roku. Jeho smrt pravděpodobně prohloubí politickou krizi, s kterou se Burundi potýká již téměř dva roky. Násilné protesty v Burundi vypukly v dubnu 2015, kdy se tehdejší prezident rozhodl, že bude na post prezidenta země kandidovat i potřetí, a to navzdory tomu, že ústava umožňuje pouze dvě pětiletá funkční období, konstatuje americký list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Americká ekonomika po osmi letech ožívá; pátrání po istanbulském střelci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

 2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 3. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.