Zahraniční tisk: Američané provedli první přímý zásah proti Sýrii; přísnější kontrola Schengenu

Zahraniční média si všímají varovného raketového útoku, který podnikla americká armáda proti syrské letecké základně Šajrát. Na padesát střel zasáhlo syrské bojové letouny a tamní infrastrukturu jako odvetu za chemický útok v provincii Idlib. Světová média dále informují o přísnějších kontrolách osob na vnější hranici schengenského prostoru. Od pátku by úředníci na přechodech, letištích i nádražích měli důsledně kontrolovat pasy oproti databázím podezřelých osob.

Americká armáda podnikla varovný raketový útok proti syrské letecké základně Šajrát v centrální provincii Homs. Na padesát střel typu Tomahawk zasáhlo podle Pentagonu syrské bojové letouny a tamní infrastrukturu jako odvetu za chemický útok v provincii Idlib, který měl být veden právě z této základny. Podle deníku New York Times americké střely s plochou dráhou letu nemířily na ruské cíle ani případné sklady chemického arzenálu. O zhruba čtyřminutovém útoku vedeném z bitevních lodí ve východním Středomoří ruskou stranu předem informovaly. První přímý vojenský zásah Ameriky proti Sýrii za šest let občanské války nicméně podle pozorovatelů riskuje konfrontaci s Ruskem a Íránem, které syrský režim podporují. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson už dříve upozornil, že syrský prezident Bašár Asad nemůže po chemickém útoku z tohoto týdne ve funkci pokračovat.

 

Americký prezident Donald Trump po historickém setkání s čínským protějškem Si Ťin-Pchingem na Floridě prohlásil, že navázal skvělé přátelství a těší se na jeho další průběh. Oba státníci s manželkami povečeřeli v sídle Trumpových a v bilaterálních jednáních o postupu vůči Severní Koreji, vzájemném obchodu i bezpečnostní situaci budou pokračovat u pracovního pátečního oběda, uvádí agentura Reuters.

 

Portál německého rádia Deutsche Welle upozorňuje, že podle nově schválené legislativy Evropské unie se zpřísní kontrola osob na vnější hranici schengenského prostoru. Od pátku by úředníci na přechodech, letištích i nádražích měli důsledně kontrolovat pasy oproti databázím podezřelých osob. Opatření zavedené kvůli hrozbě zahraničních extrémistů, kteří přicházejí ze Sýrie a Iráku, zřejmě na hranicích zpomalí provoz i pro občany EU.

 

Rakousko odsouhlasilo, že začne přebírat imigranty z Itálie a Řecka v rámci programu přerozdělení přistěhovalců, na kterém se státy Evropské unie dohodly v roce 2015. Slovenský deník Pravda připomíná, že celá kvóta pro Rakousko představuje 2000 běženců, v první vlně teď ale zaopatří Vídeň pouze padesát neplnoletých osob bez doprovodu.

 

Britská premiérka Theresa Mayová ujistila předsedu Evropské komise Donalda Tuska, že nebude o budoucí suverenitě Gibraltaru jednat bez souhlasu  obyvatel tohoto britského zámořského území. Evropská unie navrhuje poskytnout sousedícímu Španělsku právo veta, premiérka ale opakovaně varovala, že hodlá i při rozchodu chránit zájmy tamních obyvatel, píše britský deník The Guardian.

 

Baskický regionální parlament urguje baskické separatisty z ETA k předání zbraní. Přestože militantní nacionalisté slíbili příměří už v roce 2011, odevzdali tehdy jen část svého arzenálu. Konečný termín jim vyprší tuto sobotu a agentura Reuters připomíná, že složení zbraní nemá ještě ani dohodnutou podobu. Madridská vláda s ETA odmítá vyjednávat a žádá její rozpuštění.

 

Mluvčí evropské ministryně zahraničí vyzvala k vyšetření údajného čečenského násilí proti homosexuálům na severním Kavkaze. Rádio Svobodná Evropa Rádio Svoboda upozorňuje na zprávy z ruského tisku, podle kterých byla tento týden při bezprecedentním zátahu na gaye v Čečensku zadržena stovka osob a tři z nich byli usmrceni.

 

Portrét italského renesančního umělce Michelangela, který vystavuje Národní galerie v Londýně a jehož autorství přičítá jednomu z jeho žáků, zřejmě nepochází z počátku 16. století. Podle londýnského deníku The Times obraz pravděpodobně vznikl jako podvrh těsně před svým objevením v 60. letech 20. století. Kunsthistorici upozorňují, že v Michelangelově době se ještě nenosil límec zobrazený na portrétu. Národní galerie na deklarovaném původu obrazu netrvá, úmyslem kurátorů prý bylo otevřít diskusi.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Američané provedli první přímý zásah proti Sýrii; přísnější kontrola Schengenu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.