Zahraniční tisk: Amazon představil plány skladišť pro doručovací drony; v Berlíně bude více kamer

Světová média dne 30. prosince informují o tom, že americká společnost Amazon představila plány na rozmístění vzdušných skladišť. Z nich by klientům dopravovala objednané zboží pomocí dronů. Zahraniční tisk dále píše o tom, že starosta Berlína Michael Müller obhajuje rozmístění průmyslových kamer v ulicích hlavního města. Ty podle něj teroristy od útoků neodradí, ale pomůžou je rychle dopadnout. 

Ruská diplomacie chystá odezvu na nové americké sankce, které považuje za neopodstatněné. Odstupující americký prezident Barack Obama se rozhodl vyhostit ze Spojených států 35 ruských diplomatů a zpravodajců a uzavřít ruské mise ve státech Maryland a New York. Hlavním důvodem tohoto kroku je tvrzení amerických bezpečnostních služeb, že se Moskva prostřednictvím hackerských útoků vměšovala do kampaně prezidentských voleb USA, píše Deutsche Welle. Ruský deník The Moscow Times cituje domácí experty, kteří kritizují americké kroky jako politické rozhodnutí a uvádějí, že dva ze jmenovaných a dříve už obviněných ruských hackerů, neměli s údajným ovlivňováním amerických voleb nic společného.
 
Separatisté na východní Ukrajině oznámili, že jim kyjevská vláda vydala patnáct zadržovaných osob. Podle Doněcké tiskové agentury, kterou cituje slovenský deník Pravda, předali ukrajinští vojáci proruským povstalcům na kontrolním stanovišti v oblasti Doněck osm mužů a sedm žen, které měli údajně v zajetí několik měsíců. Někteří z nich jsou prý vážně zranění. Od roku 2014 zahynulo v bojích mezi separatisty a vládními jednotkami více než 9 a půl tisíce lidí. Minulý týden oznámil Kyjev, že udělí milost několika zadrženým, dodává Pravda.
 
Berlínský starosta Michael Müller obhajuje rozmístění průmyslových kamer v ulicích hlavního města. Ty podle něj teroristy sice od útoků neodradí, ale pomůžou je rychle dopadnout. Sociální demokrat, jehož strana je součástí vládní koalice, tak poprvé zpochybnil oficiální politiku radnice v hlavním městě, upozorňuje Deutsche Welle. Debata o preventivních protiteroristických opatřeních reaguje na útok, při kterém teroristé zabili kamionem dvanáct civilistů na vánočních trzích v Berlíně. 
 
 
Britský deník The Independent mluvil s  džihádistou, který v syrském Aleppu bojoval proti vládním jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada. Bojovník takzvaného Islámského státu Abú Matasim popisuje popravy vládních vojáků Sýrie, které vykonával. Přestože uznává, že kalifát jeho hnutí se geograficky zmenšuje, motivy  a pokračování svaté války se podle něj nemění. Jeho svědectví z bojů potvrzuje aktivní účast západoevropských muslimů z Belgie a dalších evropských zemí.
 
I po vyhlášení příměří v Sýrii dochází v oblasti mezi Idlíbem a Hamou k ojedinělým srážkám mezi povstalci a vládními jednotkami. Agentura Reuters potvrzuje fungující dohodu o neútočení, kterou po šesti letech občanské války v Sýrii vyjednali představitelé Ruska a Turecka. Nadále nicméně monitoruje případy střelby v provinčních oblastech dvě hodiny od severosyrského Aleppa.
 
Americká firma Amazon zveřejnila plány na rozmístění vzdušných skladišť, ze kterých by klientům dopravovala objednané zboží pomocí dronů. Technologii internetového obchodu, patentovanou v roce 2014, testují podle deníku The Guardian američtí distributoři nad britským venkovem v oblasti středoanglické Cambridge. Dosavadní skladiště ve výšce jeden kilometr nad zemí pokusně rozesílají zásilky ve váze do dvou kilogramů během třiceti minut, píše britský deník.
  
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Amazon představil plány skladišť pro doručovací drony; v Berlíně bude více kamer Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

  Byznys ·

  Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

 2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

 3. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 4. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.