Zahraniční tisk: Alexis Tsipras odmítá pomoc z Ruska, Návštěva Angely Merkelové v Maďarsku

Zahraniční servery píší 3. února o tom, že nový řecký premiér Alexis Tsipras odmítl finanční pomoc z Moskvy. Informují také o návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Maďarsku, kde nesplnila očekávání místních obyvatel, kteří demonstrují proti tamní vládě.

Nový řecký premiér Alexis Tsipras nechce finanční pomoc z Moskvy, píše rakouský deník Der Standard. Tsipras zahájil své „turné“ po Evropě na Kypru a zítra by se měl setkat s šéfem Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem. Řecký premiér je přesvědčen, že pokud Řecko a Kypr opustí eurozónu, bude to pro Evropu těžká rána, v jejímž důsledku by došlo by k narušení stability jižní Evropy, píše rakouský Der Standard.

 

Že německá kancléřka Angela Merkelová pravděpodobně nebude při své návštěvě Maďarska moci splnit vysoká očekávání těch, kteří v posledních týdnech důrazně demonstrují proti maďarské vládě, bylo celkem předvídatelné, píše ve svém dnešním vydání švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. V neděli i v pondělí demonstrovalo v Budapešti několik tisíc lidí, kteří nesli vlajku Evropské unie a transparenty s nápisy: „Angelo, zachraň nás od zlého“ či „Potřebujeme pomoc!“. Nicméně německá kancléřka během své návštěvy stávající maďarskou vládu v čele s premiérem Viktorem Orbánem kritizovala jen velmi zdrženlivě, píše švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

 

Slovenský deník SME se dnes opět věnuje nadcházejícímu slovenskému referendu o rodině. Výsledek referenda podle něj ukáže, jestli Slovensko patří na Západ či nikoliv, píše slovenský list. Respekt k menšinám je základním kamenem evropských hodnot, na Slovensku se ale do něj spíše kope, píše SME. Slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová před referendem připomíná, že většina států západní Evropy v nějaké podobě adopci dětí homosexuálními páry umožňuje. Nicméně na Slovensku se něco podobného považuje za nejhorší možný výsledek – za něco, čím se straší děti, konstatuje slovenský deník SME.

 

Americký deník The Washington Post si všímá nedávných výroků dvou republikánských kandidátů na post budoucího prezidenta USA, které se týkaly očkování. Výroky vyvolaly kritiku zejména v souvislosti s nedávnou epidemií spalniček. Nejdříve se guvernér státu New Jersey Chris Christie nechal slyšet, že by v otázce očkování dětí proti spalničkám a dalším nemocem měl být ponechán určitý prostor pro rozhodování i rodičům. A pak senátor Rand Paul během dvou rozhovorů pro televizi řekl, že by podle něj mělo být očkování dobrovolné. Svůj názor podložil celou řadou tragických případů, kdy se u původně zcela zdravých dětí po aplikaci vakcín objevily mentální poruchy. Podle amerického senátora nevlastní děti stát, ale rodiče, a ti by měli o očkování rozhodovat, uvádí americký The Washington Post.

 

Nejvyšší soud v Londýně začal projednávat vyšetřování smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka, píše britský deník The Independent. Litviněnko zemřel v britském exilu na otravu izotopem polonia v roce 2006. Vdova po bývalém agentovi před soudem řekla, že se její manžel domníval, že Vladimír Putin byl pouhým byrokratem, který zcela postrádá zkušenosti agentů KGB zocelených náročnou praxí v terénu. Kritika v té době ještě budoucího ruského prezidenta se objevila poté, kdy se Litviněnko setkal s Putinem coby s čerstvě jmenovaným ředitelem Federální služby bezpečnosti (FSB). Marina Litviněnková dále před soudem uvedla, že její manžel nevěřil v profesní schopnosti Vladimíra Putina a že Putin své práci vůbec nerozuměl, píše britský The Independent.

 

Správnou odpovědí na demonstraci je povolená protidemonstrace na nějakém jiném místě, píše v souvislosti s včerejší demonstrací organizovanou protiislámským hnutím PEGIDA ve Vídni rakouský deník Die Presse. Jenže příznivci hnutí PEGIDA včera demonstrovat vůbec nemohli, protože jim cestu zatarasili jejich odpůrci. Rakouský list se proto ptá, zda z toho má mít široká veřejnost vůbec radost. Vídeňská policie neměla podle deníku jednoduchou práci, protože se chtěla vyvarovat komplikacím. Musela ale tušit, že se někdo pokusí trasu ohlášené demonstrace zablokovat, míní rakouský list. V Rakousku existuje právo demonstrovat od roku 1867. A toto právo musí podle Die Presse platit i v roce 2015. A musí platit i pro skupiny, které jiným lidem nejsou sympatické, uzavírá rakouský Die Presse.

Zahraniční tisk: Alexis Tsipras odmítá pomoc z Ruska, Návštěva Angely Merkelové v Maďarsku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.