Zahraniční tisk: Žadatel o azyl zabil v Německu ženu mačetou; vyšetřování mnichovského útoku

Zahraniční média píší o tom, že syrský žadatel o azyl zabil v německém Reutlingenu mačetou jednoho člověka a další dva zranil. Podle policie se pravděpodobně nejedná o teroristický čin. Jedná se o třetí násilný čin proti civilnímu obyvatelstvu v Německu za poslední dny. Světová média se dále věnují pátečnímu útoku v Mnichově, kde osmnáctiletý mladík zastřelil devět lidí. Jeho zbraň pocházela ze Slovenska a získal ji na temném webu.

 • Zbraň střelce z Mnichova pocházela ze Slovenska, informuje slovenský deník SME. Zbraň původně sloužila jako atrapa v divadle a mladík si ji koupil ilegálně přes internet. Útočník, který v pátek v Mnichově zabil devět lidí, svůj čin podle německých úřadů začal plánovat přibližně před rokem. Jednalo se o zbraň Glock 17 s ráží 9 milimetrů a podle německého deníku Süddeutsche Zeitung, který se odvolává na zdroje z prostředí vyšetřovatelů, odhalila policie původ zbraně na základě informací z mladíkova počítače. Osmnáctiletý David Ali Sonboly zbraň získal na temném webu, tj. na internetových stránkách, které běžné vyhledávače nenajdou. Uživatel, který chce temný web navštívit, musí mít speciální software a musí vědět, kde má hledat. Podle mluvčího slovenského ministerstva vnitra je Slovensko připraveno poskytnout při vyšetřování veškerou potřebnou součinnost, uzavírá slovenský list.

 

 • Jedenadvacetiletý mladík zabil včera odpoledne v jihoněmeckém městě Reutlingen mačetou jednoho člověka a zranil dvě další osoby, informuje britský deník The Guardian. Útočník pochází ze Sýrie a v Německu požádal o azyl. Podle informací německé policie byl muž již dříve vyšetřován v souvislosti s incidentem, kdy došlo ke zranění dalších osob. Motiv činu zatím není jasný, avšak podle policejních informací se pravděpodobně nejedná o teroristický čin. Jedná se tak o třetí násilný čin proti civilnímu obyvatelstvu, ke kterému došlo v Německu během posledních deseti dnů, konstatuje britský The Guardian.

 

 • Přívrženci a odpůrci tureckého prezidenta Recepa Erdogana se včera v podvečer sešli na společné demonstraci v Istanbulu, všímá si rakouský deník Der Standard. Podnět k protestům dala opoziční sociálnědemokratická strana a současná turecká vládní strana, jejíž členové plní turecké ulice svými protestními pochody již několik dnů, se k výzvě přidala. Taksimovo náměstí v Istanbulu bylo včera – více než týden od nezdařeného pokusu o státní převrat – doslova zaplaveno tureckými vlajkami a portréty zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka, píše rakouský list.

 

 • Mezinárodní olympijský výbor včera oznámil, že v souvislosti s nadcházejícími olympijskými hrami v Riu de Janeiru nevydá zákaz účasti pro všechny ruské sportovce, informuje ruský deník Moscow Times. Osud ruských atletů tak zůstává v rukou jednotlivých sportovních federací. Ruští sportovci se tak budou moci blížící se letní olympiády v brazilském Riu de Janeiru zúčastnit, pokud budou schopni dokázat příslušným Mezinárodním federacím, že mají čistý „dopingový rejstřík“, píše ruský list.

 

 • Krátce před hlasováním o důvěře včera ze své funkce odstoupil nepálský premiér Khadga Prasad Oli, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Premiér Oli prohlásil, že způsob, jakým byl ke své abdikaci donucen, by mohl mít dalekosáhlé následky a mohl by vést k další politické nestabilitě v zemi.

 

 • Letošní ročník slavného cyklistického závodu Tour de France má svého vítěze, informuje mezinárodní deník International New York Times. Již potřetí se tento závod podařilo vyhrát britskému cyklistovi  Chrisi Froomeovi.
Zahraniční tisk: Žadatel o azyl zabil v Německu ženu mačetou; vyšetřování mnichovského útoku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

  Společnost ·

  Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.