Zahraniční tisk: Absolutní moc pro Macrona; požár v Portugalsku si vyžádal 60 obětí

Zahraniční média komentují zejména vítězství politické strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v parlamentních volbách. Ještě nikdy se v dějinách Páté Francouzské republiky nepodařilo prezidentovi získat tak silnou parlamentní většinu. Macron tak se svou stranou Republika v pohybu získal absolutní moc. Světová média dále informují o ničivém požáru v portugalské lesní oblasti. O život přišlo více než 60 lidí.

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona včera v druhém kole parlamentních voleb získala absolutní většinu, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Jeho strana En Marche! bude mít minimálně 310 z celkových 577 poslaneckých křesel ve francouzském Národním shromáždění. Francouzský prezident Emmanuel Macron tak může vládnout sám, bez centristického partnera v podobě strany Demokratické hnutí. To, co ještě před měsícem mnozí zpochybňovali, se včera francouzskému prezidentovi skutečně podařilo. Jeho strana, která byla založena teprve před rokem, získala podle prvních povolebních odhadů v závěrečném kole francouzských parlamentních voleb absolutní většinu, uzavírá švýcarský list.

 

Před rokem ho nebrali vážně a teď má absolutní moc – jak se to Emmanuelu Macronovi podařilo? ptá se slovenský deník SME. Francouzský prezident včera zopakoval triumf z prvního kola parlamentních voleb. Ještě donedávna byla francouzská politika soubojem dvou stran, které se mezi sebou od 50. let minulého století střídali u moci. To už ale nyní neplatí. V květnu letošního roku se francouzským prezidentem stal Emmanuel Macron, který svou předvolební kampaň postavil na odmítnutí tradičního dělení na levici a pravici. Svou pozici včera potvrdil při druhém kole voleb do dolní komory francouzského parlamentu. Jeho hnutí En Marche! se úspěšně transformovalo na politickou stranu a ovládlo francouzskou politiku. A stačilo mu k tomu pouhých 15 měsíců, konstatuje slovenský list.

 

O vítězném tažení Emmanuela Macrona píše také rakouský deník Der Standard. Francie se ve volbách rozhodla pro politický přelom a francouzská politika v současné době oplývá superlativy. Bezprecedentní vítězné tažení hnutí prezidenta Macrona již bylo několikrát označeno jako „politický třesk“. Ještě nikdy se v dějinách Páté Francouzské republiky francouzskému prezidentovi nepodařilo získat tak silnou parlamentní většinu. A za to může Emmanuel Macron poděkovat nejen svému nakažlivému optimismu a životní energii, míní rakouský list.

 

Během útoku na turistický resort na Mali přišly o život minimálně dvě osoby, píše britský deník The Guardian. Podle vlády Mali je situace v resortu Le Campement, který se nachází východně od hlavního města Bamako, pod kontrolou. Podle mluvčího ministerstva bezpečnosti je jednou z obětí občan Francie a totožnost druhé oběti ještě není známa. Podle policejního ředitele byli tři útočníci zabiti a čtvrtému se podařilo uniknout. Tato západoafrická země se již roky snaží bojovat proti vzbouřeným džihádistům. Islámští bojovníci se nacházejí zejména na severu a v centrální oblasti země. V roce 2015 došlo k přepadení luxusního hotelu Radisson Blu Hotel v Bamaku, během kterého přišlo o život minimálně 20 osob, včetně 14 cizinců, připomíná britský list.

 

Během ničivého požáru v Portugalsku přišlo o život více než 60 osob, informuje americký deník New York Times. Nejméně polovinu obětí tvořili řidiči, kteří uvízli ve svých autech. Lesní požár během uplynulého víkendu ochromil oblast středního Portugalska. Podle portugalského premiéra tento požár, který ještě včera odpoledne nebyl zcela pod kontrolou, zhmotnil dimenzi lidské tragédie, jakou Portugalsko nepamatuje. Podle oficiálních informací se požár, který v oblasti vypukl v sobotu, šířil obrovskou rychlostí, uzavírá americký list.

Zahraniční tisk: Absolutní moc pro Macrona; požár v Portugalsku si vyžádal 60 obětí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

  Byznys ·

  Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

 2. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

  Byznys ·

  Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

 3. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

  Společnost ·

  Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.