Zahraniční politika Kuby se ani s nástupem nového prezidenta měnit nebude

Nový kubánský prezident Miguel Díaz-Canel potvrdil, že hodlá pokračovat v zahraničněpolitickém kurzu svého předchůdce Raúla Castra, orientovaného na socialistické spojence v regionu. Jako první zahraniční návštěvu přijal v Havaně venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. K jedné změně ale přeci jen došlo: na rozdíl od éry bratří Castrů stála při státnické příležitosti po jeho boku první dáma, napsala dnes agentura AP.  

Maduro, který byl jedním z prvních gratulantů ke čtvrtečnímu zvolení nového nejvyššího kubánského představitele, prohlásil, že přijel "nabídnout bratrské objetí solidarity a podpory". Venezuela je pro Kubu klíčovým partnerem, protože ostrovní zemi navzdory zoufalé situaci vlastní ekonomiky stále poskytuje miliony barelů surové ropy ročně výměnou za služby kubánských lékařů. Dodávky však v posledním roce podle agentury Reuters klesají.

Díaz-Canel již v prvním projevu po zvolení uvedl, že od něj nelze čekat změny v zahraniční politice Kuby, která za hlavního rivala považuje Spojené státy a jejímiž hlavními partnery jsou Venezuela, Bolívie či Nikaragua. Návštěva bolivijského prezidenta Eva Moralese se v Havaně očekává v pondělí.

Maduro, od něhož se v posledních letech kvůli pronásledování opozičních představitelů a ochromení demokraticky zvoleného parlamentu odvrátila řada zemí Latinské Ameriky, bude v květnových volbách bojkotovaných většinou opozice usilovat o znovuzvolení. Totalitní kubánský režim zůstává jedním z mála spojenců venezuelské vlády.

Premiérou po skončení více než půlstoletí éry Castrů byla podle AP přítomnost první dámy Lis Cuestaové, díky níž mohl Maduro přijet v doprovodu své ženy Cilie Floresové. Raúl Castro, který vedl Kubu poslední desetiletí, je vdovcem a jeho bratr a předchůdce v roli vůdce Fidel, který byl několikrát ženatý, své partnerky k oficiálním příležitostem nebral a soukromý život před veřejností tajil.

 

Zdroj: ČTK

Zahraniční politika Kuby se ani s nástupem nového prezidenta měnit nebude Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Růst HDP zpomalí, koruna bude posilovat

    Byznys ·

    Růst české ekonomiky bude v následujících letech zpomalovat. Z letošních zhruba 3,5 procenta by měl růst zpomalit do roku 2021 na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněn…

  2. Trump zval opakovaně Putina do Bílého domu

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump opakovaně zval během nedávného telefonického rozhovoru svého ruského kolegu Vladimira Putina do Bílého domu, Putin mu na oplátku nabídl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.