Zahraniční obchod v listopadu skončil přebytkem 14,3 miliardy korun.

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v listopadu vzrostl na 14,3 miliardy korun. Meziročně tak stoupl o čtyři miliardy. Export tuzemských firem se zvýšil o 8,1 %. Dovoz stoupl také a to o 6,9 procenta. O údajích informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Na příznivé statistiky měl vliv růst obchodu s dopravními prostředky a nižší schodek obchodu s minerálními palivy.

„Saldo zahraničního obchodu se státy EU skončilo přebytkem 60,4 miliardy korun, a bylo tak meziročně o 12,5 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 7,4 miliardy korun na 43,7 miliardy korun,“ uvedli statistici.

Podle analytiků překonaly výsledky zahraničního obchodu očekávání trhu. Od října český zahraniční obchod už nevykazuje zvýšenou dovozní aktivitu a tempo exportu překonává tempo dovozu. „K této změně svým dílem přispívá z jedné strany solidní stav českého průmyslu, který spolu s oslabenou korunou a zlepšujícím se podnikatelským sentimentem podporuje tempo exportu a na druhé straně další zlevnění energetických surovin zbrzďuje tempo dovozu,“ uvedla Daniela Milučká z Raiffeisenbank.

„K nárůstu přebytku obchodní bilance výrazně pomohla levná ropa. Dovoz ropy totiž klesl naturálně o 11,2 procenta, ale hodnotově o celých 47,8 procenta,“ dodala ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.

Export v národním pojetí stoupl meziročně o 8,1 procenta na 297,3 miliardy, dovoz se zvýšil o 6,9 procenta na 283 miliard korun. Podle Šichtařové čísla jen potvrzují pokračující nárůst poptávky v ČR i v zahraničí. Tam dál panuje zájem o české výrobky, česká auta v zahraničí dál nacházejí nové majitele.

Výsledek zahraničního obchodu byl příznivě ovlivněn zejména meziročním poklesem schodku bilance minerálních paliv o šest miliard korun. Pomohl mu také růst přebytku obchodu s polotovary a materiály o 0,8 miliardy korun a se stroji a dopravními prostředky o 0,7 miliardy korun. Nepříznivý vliv mělo prohloubení deficitu bilance chemických výrobků o 3,4 miliardy korun či pokles kladného salda obchodu se surovinami o 0,3 miliardy Kč a nápoji a tabákem o 0,2 miliardy Kč.

Od začátku roku do konce listopadu dosáhl přebytek obchodní bilance 150,9 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,8 miliardy korun. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 6,8 procenta a dovoz o 7,2 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Zahraniční obchod v listopadu skončil přebytkem 14,3 miliardy korun. Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.