Zahraniční obchod v červenci spadl do skoro pěti miliardového schodku

Bilance zahraničního obchodu Česka skončila v červenci schodkem 4,8 miliardy korun. Meziročně byl o 2,9 miliardy vyšší. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a zemním plynem, naopak příznivý vliv měl obchod s počítači a elektronikou. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jde o první letošní schodek, ale červencová bilance sklouzla do schodku i v předchozích dvou letech.

Vývoz v červenci stoupl meziročně o 11,1 procenta na 268 miliard korun, za jednotlivé měsíce letošního roku jde ale o nejnižší údaj. Nejvíc se letos exportérům dařilo v červnu, kdy vyvezli zboží za 319 miliard korun.

Dovoz v červenci dosáhl 273 miliard korun, což bylo o 12,2 procenta více než před rokem. Letos je to druhý nejnižší údaj po únoru s dovozem za 265 miliard korun.

Nepříznivý vliv na červencovou obchodní bilanci mělo obchodování s ropou a zemním plynem, kde se schodek meziročně prohloubil o 2,9 miliardy korun. Také v obchodu s chemickými látkami a rafinovanými ropnými produkty se schodek zvýšil. Obchod s motorovými vozidly sice vykázal přebytek, ale nižší o 1,3 miliardy. O stejnou částku se zhoršila bilance obchodu s ostatními dopravními prostředky, která se z přebytku propadla do schodku.

Příznivě se na červencové bilanci odrazil obchod s počítači, elektronikou a optikou, který zlepšil bilanci meziročně o 2,2 miliardy korun.

Obchod se státy Evropské unie v červenci vykázal přebytek 44,1 miliardy korun, což bylo o 5,1 miliardy více než před rokem. Naopak obchod se státy mimo EU prohloubil schodek o 7,9 miliardy na 47,6 miliardy korun.

Za sedm měsíců letošního roku je bilance obchodu s cizinou v přebytku 100,9 miliardy korun, což je ale meziročně o 22,2 miliardy korun méně. Dovoz roste rychleji (o 2,9 procenta) než vývoz (o 1,6 procenta).

Statistici provedli také pravidelné zpřesnění údajů zahraničního obchodu. Podle definitivních čísel skončila loňská obchodní bilance Česka přebytkem 163,5 miliardy korun, což je zhruba stejný výsledek jako za rekordní rok 2016 s přebytkem 163,7 miliardy. Vývoz loni stoupl o 6,5 procenta na 3,5 bilionu korun a dovoz o 6,8 procenta na 3,35 bilionu Kč, oba údaje jsou rekordní.

 

 

Zdroj: ČTK

Zahraniční obchod v červenci spadl do skoro pěti miliardového schodku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.