Zahraniční tisk: Transatlantická aliance mezi USA a Německem; WikiLeaks a spolupráce s Ruskem

Světová média dne 17. března informují o tom, že ve Spojených státech pravděpodobně začne v pátek nový druh transatlantické spolupráce s Německem. Stane se tak po jednání německé kancléřky Angely Merkelové s amerických prezidentem Donaldem Trumpem. Zahraniční tisk dále píše, že WikiLeaks zveřejňující utajované materiály efektivně spojuje síly se zájmy ruského státu. Uvedl to jeden z bývalých spolupracovníků této mediální společnosti.

Mohlo by vás zajímat

Ve Spojených státech zřejmě v pátek začne nový druh transatlantické spolupráce s Německem. Kancléřka Angela Merkelová přilétá na setkání s prezidentem Donaldem Trumpem spolu s manažery německých firem jako automobilka BMW nebo elektronický Siemens. Portál Deutsche Welle upozorňuje na sporné body setkání jako jsou přistěhovalci nebo vyšší daně pro Německo, jehož firmy v USA zaměstnávají více než 800 tisíc Američanů.

 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová kritizuje britskou premiérku Theresu Mayovou za to, že neumožnila Skotům vyhlásit referendum o nezávislosti před jednáním o brexitu. První dáma Skotska prohlásila, že takovýto přístup Londýna je sám o sobě důvodem k odtržení Skotska, pro něž navrhne referendum už v příštích týdnech. Druhé všelidové hlasování by se podle britského deníku The Guardian mohlo konat na podzim 2018 nebo na jaře 2019.

 

Turecký prezident Recep Tayyi Erdogan obviňuje Evropskou unii z rozdmýchávání křižácké války proti islámu. Pokračující napětí mezi Ankarou a Nizozemskem nebo Bruselem vysvětluje prezident válkou mezi křížem a půlměsícem. Ta podle něj začala, když Evropský soudní dvůr tento týden prohlásil, že evropské firmy mohou zakázat islámské šátky na pracovních jednáních. Náboženské symboly podle verdiktu na pracoviště nepatří, dodává portál německého rozhlasu Deutsche Welle.

 

Americká velvyslankyně v OSN varuje před Ruskem, kterému by prý Washington nikdy neměl věřit. Nikki Haleyová to prohlásila v kontextu zpráv amerických tajných služeb, podle kterých se Kreml snažil ovlivnit prezidentské volby v USA. Rádio Svobodná Evropa-Rádio Svoboda upozorňuje, že Donald Trump, který během kampaně mluvil vůči Vladimiru Putinovi vstřícně, nyní ruské vměšování připouští. Zároveň ale upozorňuje, že jeho prezidentství není výsledkem ruského vlivu.

 

Agentura Reuters upozorňuje, že americký prezident Donald Trump nadále trvá na tom, že administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy odposlouchávala jeho prezidentskou kampaň. Odposlech a monitoring pro Bílý dům měla obstarávat britská tajná služba. Její představitelé podobná tvrzení ovšem odmítli jako absurdní.

 

Moskevský deník The Moscow Times připouští, že organizace WikiLeaks, která zveřejňuje utajované materiály, teď efektivně spojuje síly se zájmy ruského státu. Listu to alespoň tvrdí jeden z bývalých spolupracovníků této mediální společnosti. Komentář listu spolupráci nevylučuje, ale pokud existuje, začala prý až roku 2012, kdy Julian Assange vystoupil v pořadu ruské televize Russia Today.

 

V pařížském sídle Mezinárodního měnového fondu vybuchly podomácku vyrobené petardy, které neznámý pachatel poslal na úřad poštou. Petardy explodovaly při rozbalování zásilky a na obličeji a na rukou zranily jednu zaměstnankyni. Výbuch byl tak silný, že částečky nálože uvízly ve stropě, uvádí britský deník The Independent

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zahraniční tisk: Transatlantická aliance mezi USA a Německem; WikiLeaks a spolupráce s Ruskem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.