reklama

Zahraniční tisk: Ruská církev chce zavést alternativní finanční systém

Zahraniční média píší 12. srpna o tom, že ruská pravoslavná církev navrhuje zavést alternativní finanční systém, který sníží závislost Ruska na bankovních systémech Západu. Nový systém má také pomoci chudým lidem přežít ekonomickou krizi. Představitelé církve upozorňují, že systém, který se má podobat běžné alternativě v islámských zemích, má stávající struktury jen doplnit.

Mohlo by vás zajímat

Slovenská vláda podepsala předběžnou dohodu s automobilkou Jaguar Land Rover o výstavbě výrobního závodu v okolí města Nitra. Slovensko tak získalo už čtvrtou zahraniční automobilku, zdůrazňuje deník Pravda. Podle Juraje Sinaye ze slovenského Svazu automobilového průmyslu přinese továrna několik tisíc pracovních míst. Automobilka dala podle něj Slovensku přednost před Polskem díky rozvinuté síti subdodavatelů a stabilní ekonomické situaci. Polské zdroje ovšem vysvětlují, že slovenská vláda premiéra Fica musela zahraniční automobilce slíbit štědrou pobídku. Na tu by Poláci nepřistoupili, protože by pro ně znamenala nerovný podíl na nákladech a ziscích, cituje agenturu Reuters deník SME. Poláci za investici ve výši 1,4 miliardy eur podle deníku SME nabídli automobilce jen 83 milionů eur.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turecká armáda od započatého boje proti kurdským povstalcům ze strany PKK neustoupí, dokud všechny její teroristické zbraně nezalije betonem. Kromě prezidentova projevu na vojenské přehlídce Turecko provedlo také letecký útok na sedmnáct cílů zakázané Kurdské strany pracujících v turecké provincii Hakari. Takzvanou synchronizovanou válku proti Kurdům zahájila Ankara minulý měsíc, přestože s nimi do té doby vedla jednání o míru. Prezident Erdogan tak podle některých pozorovatelů chce získat sympatie vlasteneckých voličů, uvádějí internetové stránky Deutsche Welle.

Ruská pravoslavná církev navrhuje zavést alternativní finanční systém, který sníží závislost Ruska na bankovních systémech Západu a pomůže chudým lidem přežít ekonomickou krizi. Nový systém, který podle deníku The Moscow Times připomíná alternativy běžné v islámských zemích, neuznává lichvu ani vysoké úroky a vychází ze sociálního cítění společnosti. Ruští popové přišli s návrhem už před dvaceti lety, ale teprve teď s klesající cenou ropy může podle deníku ruská veřejnost na jejich inovaci slyšet. Systém alternativních plateb má stávající finanční struktury jen doplnit, ne nahradit, ujišťují Rusko představitelé pravoslaví.

Americký ministr zahraničí John Kerry vysvětloval důsledky a průvodní jevy mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Porušení zbraňového embarga například podle něj automaticky neznamená znovuzavedení sankcí OSN. Z kompromisní mezinárodní dohody podporované Ruskem a Čínou vyplývá, že Írán bude dalších pět let omezen v nákupu zbraní a osm let v nákupu balistických raket. Jak upozorňuje agentura Reuters změní se i systém dohledu nad dodržováním dohody a do několika měsíců bude zrušen mezinárodní panel OSN, který měl sankce proti Íránu na starosti.

Londýnští strojvůdci v metru nemůžou očekávat vyšší ohodnocení, píše britský deník Daily Telegraph zatímco odbory v dopravě ohlásily na srpen dvě další stávky. Řídit soupravu metra je zodpovědná práce, ale nezaslouží si vyšší plat než mají učitelky, policisté nebo zdravotní sestry, tvrdí komentář deníku. Už proto, že po několikaměsíčním zaučení zvládne toto zaměstnání vykonávat i osmnáctiletý pracovník bez dalších kvalifikací a letitého studia.

Britské ministerstvo financí pokáralo firmy, které na letištích profitují z bezcelních zón na úkor cestujících. Když se minulý týden ukázalo, že některé firmy využívají systém bezcelního zboží k vlastnímu obohacení, tisíce britských turistů odmítly ukazovat pří nákupu v letištních obchodech svoje letenky, píše The Independent.

Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv a svobod Amnesty Inernational se rozhodla hájit postavení sexuálních pracovnic a bojovat za legalizaci prostituce. Jednotlivé vlády se nejstarší řemeslo snaží regulovat nebo zakazovat, Amnesty International ale tvrdí, že současná situace vede ke zneužívání prostitutek. S postojem Amnesty International nicméně nesouhlasí skupiny hájící práva žen. Odmítají totiž dekriminalizaci kuplířů a nevěstinců. Deutsche Welle připomíná, že Francie po vzoru skandinávských zemí nedávno kriminalizovala také klienty využívající sexuálních služeb. V Rakousku, Německu, Švýcarsku a Nizozemsku je prostituce legální.

Institut pro řízení Evropy (ELN) vyzval Rusko i Severoatlantickou alianci, aby zvážily nutnost dalších vojenských cvičení v evropském regionu. Podle studie institutu totiž stále rozsáhlejší manévry v oblasti Baltského moře, Černého moře nebo Ukrajiny jen zvyšují pravděpodobnost skutečného vojenského konfliktu, píše deník The Guardian.

Astronomové v deníku USA Today vysvětlují, jak zjistili, že vesmír pozvolna umírá. Pomocí nejdokonalejších pozemských dalekohledů americké NASA i Evropské vesmírné agentury měřili v rámci projektu Gama objem energie vycházející z dvou set tisíc galaxií na jednadvaceti vlnových délkách. Pozorovatelé a astrofyzikové zjistili, že energie v měřené části vesmíru se za poslední dva biliony let snížila na polovinu.

Zahraniční tisk: Ruská církev chce zavést alternativní finanční systém Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.