Zahraniční tisk: Řecko v demografické krizi; vesmírné stanice z recyklovaných raket

Zahraniční média píší, že se Řecko pomalu dostává z hospodářské krize do krize demografické. Počet jeho obyvatel totiž v loňském roce poklesl na 10,8 milionů a stále se snižuje. Světová média dále informují, že vesmírné stanice by v budoucnosti mohly být stavěny z recyklovaných raket. Konkrétně se zvažuje využití částí raket jako laboratoří nebo obytných prostor.

Mohlo by vás zajímat

Ruský portál Russia Today informuje, že americký Senát schválil zvýšení sankcí proti Rusku. Podle pozměněného zákona, který podpořili všichni kromě dvou senátorů, musí zrušení sankcí schválit Kongres. Tyto sankce jsou reakcí na porušení teritoriální integrity Ukrajiny a Krymu, na bezostyšné hackerské útoky a zasahování do voleb i na agresi v Sýrii. Tento pozměňovací návrh umožňuje rozšíření sankcí na klíčové oblasti ruské ekonomiky, jakými jsou těžba, lodní nebo železniční doprava.

 

Řecko se pomalu dostává z hospodářské krize do krize demografické. Počet jeho obyvatel totiž v loňském roce poklesl na 10,8 milionů a stále se snižuje. Ministři financí eurozóny budou dnes jednat o řešení řeckého dluhu. Francouzský deník Le Monde píše, že čtvrtina řeckých žen narozených v 70. letech nemá děti. Počet obyvatel Řecka klesá od začátku krize v roce 2011. Situaci dále zhoršuje krize, zejména nízké platy a nezaměstnanost, která u žen činí 27 %, zatímco u mužů 20 %. Demografické odhady vývoje stavu řeckého obyvatelstva jsou pesimistické.

 

Severní Korea uvedla, že amerického studenta Otta Warmbiera propustila z humanitárních důvodů. Jak dále píše slovenský deník Pravda, osvobození studenta oznámilo už v úterý americké ministerstvo zahraničí s tím, že mladík je v kómatu. Pchjongjang se k propuštění dnes vyjádřil poprvé. Severokorejští představitelé uvedli, že Warmbier onemocněl botulismem, což je vážná choroba způsobená otravou, která může zapříčinit i smrt. Údajně mu podali prášek na spaní, pak upadl do kómatu, ze kterého se doposud neprobral.

 

Iráčtí křesťané ve Spojených státech se obávají masových deportací prosazovaných americkým prezidentem. Představují pro ně jistou smrt. Donald Trump se přitom v minulosti zavázal, že bude tuto komunitu chránit před pronásledováním na Blízkém východě. Úřad pro imigraci a vymáhání cel se však o víkendu, zejména v oblasti Michiganu, zaměřil právě na tuto skupinu obyvatel. Mnoho zadržených se tak může dostat do vězení, přestože se nedopustili žádných zločinů, upozorňuje americký magazín Newsweek.

 

Přichází konec roamingu? Ode dneška totiž mohou Evropané používat své národní balíčky i v ostatních zemí Evropské unie. Upozorňuje na to francouzský deník Le Figaro s tím, že podmínky jsou téměř stejné jako v původní zemi. Je tedy konec poplatkům za roaming, které spotřebitelé museli v cizích zemích platit navíc. Volání a SMSkování po Evropské unii nyní přijde na stejné peníze jako doma. V případě datování jsou nicméně podmínky složitější v závislosti na nastavení služby ve výchozí zemi.

 

Vesmírné stanice by v budoucnosti mohly být stavěny z recyklovaných raket, píše americký portál International Business Times. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) podepsal smlouvu se třemi americkými společnostmi, jejichž úkolem je vyvinout vesmírnou stanici postavenou z recyklovaného materiálu. Konkrétně se zvažuje využití částí raket jako laboratoří nebo obytných prostor. Vesmírné technologie se zkrátka ubírají směrem udržitelnosti.

 

Možná přestaneme používat cestovní pasy. V Dubaji totiž testují systém „neviditelných“ letištních kontrol prováděných pomocí rozpoznávání obličeje, vysvětluje britský deník The Telegraph. Technologie, na které bude spolupracovat britská start-upová firma ObjectTech se saúdskoarabskou vládou, by mohla odstranit dlouhé fronty u pasových kontrol. Nový systém by byl totiž schopen díky biometrickým tunelům instalovaných u výdeje zavazadel naskenovat obličeje lidí. Tato „biometrická hranice“ pak zkontroluje obličeje lidí, když vstoupí na letiště, a pomocí softwaru je porovná s digitálním pasem.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Řecko v demografické krizi; vesmírné stanice z recyklovaných raket Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kanada chce být příští Silicon Valley

    Byznys ·

    Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikova…

  2. Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.