reklama

Zahraniční tisk: Rakousko chce prodloužit pohraniční kontroly; Mayová se chystá navštívit Trumpa

Zahraniční média si všímají, že po Německu chce pohraniční kontroly prodloužit také Rakousko. Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka plánuje opatření přijmout na dobu, než bude Evropská unie schopná chránit své vnější hranice. Světová média dále informují o tom, že britská premiérka Theresa Mayová se chystá navštívit amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dojde k tomu pravděpodobně už v únoru.

Mohlo by vás zajímat

Britský deník The Times informuje, že britská premiérka Theresa Mayová se chystá navštívit amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Washingtonu po jeho slavnostním uvedení do úřadu, které se koná 20. ledna. Mayová tak pravděpodobně odcestuje do Spojených států v únoru. Deník připomíná, že Mayová začala vylepšovat vztahy s novým americkým prezidentem již před měsícem a její nejbližší spolupracovníci se již s týmem amerického prezidenta zkoordinovali.

 

Ruský portál Russia Today píše, že Rusko začalo stahovat část svého vojenského kontingentu v Sýrii. Jako první oblast Středozemního moře opustí ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. Ta se vrátí na svou domovskou základnu v Severomorsku. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil částečné stažení ruských vojenských sil ze Sýrie poté, co bylo vyjednáno s Íránem a Tureckem příměří, v naději, že bude ukončen šest let trvající ozbrojený konflikt v Sýrii. Loď Admirál Kuzněcov v Sýrii působila od loňského října.

 

Japonsko odvolalo dva své diplomatické zástupce v Jižní Koreji kvůli kontroverzní plastice umístěné před jeho konzulátem v jihokorejském městě Busan minulý týden, všímá si portál americké stanice CNN. Tokio se v reakci chystá také zastavit jednání s Jižní Koreou o plánovaném měnovém obchodu a pozastaví hospodářský dialog na vysoké úrovni. Socha představuje „ženu utěšitelku“. Tyto ženy byly ve druhé světové válce nuceny pracovat jako sexuální otrokyně japonských vojáků.

 

Nový americký prezident Donald Trump vydal nařízení, kterým odvolává všechny politicky jmenované velvyslance z éry svého předchůdce Baracka Obamy. Ti by měli své posty opustit, jakmile bude Donald Trump uveden do úřadu, upřesňuje americký portál International Business Times. V minulosti nastupující úřad velvyslancům rozšiřoval misi individuálně. Portál se domnívá, že Donald Trump chce zrušit veškerá Obamova domácí i zahraniční politická opatření.

 

Po Německu chce pohraniční kontroly prodloužit také Rakousko, všímá si slovenský deník SME. Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka plánuje opatření přijmout na dobu, než bude Evropská unie schopná chránit své vnější hranice. Domnívá se totiž, že pro zachování vnitřní bezpečnosti je zásadní vědět, kdo do země přichází. Kontroly na hranicích v rámci schengenského prostoru vloni zavedlo také Švédsko, Dánsko a Norsko, připomíná deník SME. Hranice s Českem se Rakousko kontrolovat nechystá.

 

V souvislosti s atentátem v Izmiru, při němž včera zemřeli dva lidé, Turecko zatklo 18 lidí Útočníci však zatím identifikováni nebyli. Podle tureckého ministerstva spravedlnosti je za atentát zodpovědná Kurdská strana pracujících. Francouzský deník Le Figaro dále píše, že střelba a exploze auta před justičním palácem ve třetím největším tureckém městě stála život jednoho policistu a jednoho zaměstnance soudu. Sedm lidí bylo při útoku zraněno.

 

Belgický list Le Soir píše, že francouzský prezident François Hollande plánoval zneškodnění Abdelhamida Abaaouda. Tento radikál se podílel na atentátech ve Francii a v Belgii. Francouzská rozvědka se v září 2015 domnívala, že se Abaaoud nachází v syrském městě Rakka a provádí tam nábor do řad bojovníků Islámského státu pro útoky v Evropě. Prezident nicméně svůj plán nakonec vzdal, píše dále Le Soir, protože se obával, že by mohli být zraněni civilisté. Abaaoud však v Sýrii již několik měsíců nepobýval a byl zabit 18. listopadu 2015 na pařížském předměstí Saint-Denis.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Rakousko chce prodloužit pohraniční kontroly; Mayová se chystá navštívit Trumpa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

  2. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.