reklama

Zahraniční tisk: Rakousko a Německo kritizují americké sankce proti Rusku; podpora EU roste

Světová média dne 16. června informují o tom, že rakouský kancléř Christian Kern společně s německým ministrem vnitra Sigmarem Gabrielem kritizují americký návrh zákona na zpřísnění sankci proti Rusku. Zahraniční tisk dále píše, že v Evropě vzrostla podpora Evropské unie. 

Mohlo by vás zajímat

Rakouský kancléř a německý ministr zahraničí ostře kritizovali americký návrh zákona na zpřísnění sankcí proti Rusku. Christian Kern a Sigmar Gabriel prohlašují, že zákon schválený v americkém senátu chce západní Evropu orientovat na americké zásoby zemního plynu, když bojkotuje budování plynovodu Nord Stream 2 z Ruska přes Baltské moře. „Do energetického zásobování by Evropě Spojené státy mluvit neměly,“ uvádí politici Rakouska a Německa ve společném prohlášení, které cituje portál Deutsche Welle.

 

Od loňského referenda, ve kterém se Británie rozhodla odejít z Evropské unie, jsou Evropané ohledně budoucnosti Unie mnohem optimističtější. Prestižní americký ústav Pew Research Center zjistil, že v Německu a Francii, která si nedávno za prezidenta zvolila eurofilského centristu Emmanuela Macrona, stoupla podpora EU až o 18 procent. I v Británii se o evropském projektu uvažuje pozitivněji. Nejpesimističtější jsou Italové a Řekové, ale v žádné zemi nepřekračuje touha vystoupit z EU 35 procent obyvatel. A přes spory svých vlád s bruselským ústředím je EU nejoblíbenější mezi občany Polska a Maďarska, shrnuje studii agentura Reuters.

 

Přestože jednání o brexitu mají začít už v pondělí, Londýn stále ještě nedodal Bruselu potřebné písemné podklady k vyjednávání, všímá si deník The Independent. Upozorňuje, že zahájení práce nového britského parlamentu se v příštím týdnu o dva dny posunuje, kabinet premiérky Theresy Mayové nemá zřejmě ještě zajištěnou podporu koaliční severoirské strany DUP. Šéf severoirských republikánů Gerry Adams navíc upozorňuje, že koaliční spolupráce Londýna s DUP porušuje stávající Velkopáteční dohody o ukončení násilí v Severním Irsku.

 

Londýnský deník The Times upozorňuje, že středeční požár londýnského věžového domu si nejspíš vyžádá víc než 50 lidských životů. Britská policie začala příčiny tragédie vyšetřovat a už se ukázalo, že fasáda věžáku v západním Londýně byla obložená materiálem, který je v USA zakázaný. Hliníkové obklady zřejmě neobsahovaly nákladnější ohnivzdorné materiály, na kterých chtěl subdodavatel ušetřit. Použití takových obkladů je v USA omezeno normou na budovy do dvanácti metrů, což by se vztahovalo i na londýnský věžák o dvaceti čtyřech patrech.

 

Americký prezident Donald Trump dnes vyhlásí nová omezení obchodu a cestování Američanů na Kubu. Opatření nejsou úplnou negací Obamova sblížení s Havanou z roku 2015: Diplomatické vztahy a komerční lety pokračují, nicméně budou omezena tak, aby z nich neprofitovala kubánská armáda nebo zpravodajské služby, uvádí britský deník The Guardian.

 

Podnikatel Elon Musk představil v magazínu New Space svou vizi dobývání Marsu. Jako dopravní prostředek předpokládá opakovaně použitelnou raketu kombinovanou s vesmírnou lodí, jež unese náklad 600 tun. Při plánované desítce tisíc letů by v průběhu 40 až 100 let převezla na Mars milion lidí. Motory Raptor, které by meziplanetární dopravní systém poháněly, už společnost Space X vyvíjí. Musk věří, že z člověka se stane meziplanetární druh, pro který se planeta Mars stane mezipřistávací základnou.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Rakousko a Německo kritizují americké sankce proti Rusku; podpora EU roste Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kanada chce být příští Silicon Valley

    Byznys ·

    Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikova…

  2. Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.