Zahraniční tisk: Povstalci odmítají opustit Aleppo koridory; pařížská dohoda vstoupila v platnost

Světová média informují o tom, že povstalci v obklíčeném syrském městě Aleppo odmítají opustit město koridory. Ignorují tak ultimátum, které jim vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Povstalecké koridory budou otevřené do pátečního západu slunce. Zahraniční média upozorňují na to, že ode dneška začíná platit pařížská klimatická dohoda. Ta stanovila limity pro emise takzvaných skleníkových plynů .

Mohlo by vás zajímat

Agenti americké Federální bezpečnostní služby FBI a další úřady zkoumají falšované dokumenty, které měly diskreditovat bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou v prezidentské kampani. Jak uvádí londýnská agentura Reuters v materiálech, které mohly zpracovávat ruští hackeři, se například senátoři amerického bezpečnostního výboru Kongresu nechali v korespondenci slyšet, že exministryni nenechají volby prohrát. Konkrétní senátoři teď veřejně uvádějí, že se jedná o podvrhy a Clintonovou v kampani podporují.

 

Podle průzkumu veřejného mínění, který ve Spojených státech podnikla americká agentura Ipsos, jsou čtyři dny před vyvrcholením amerických prezidentských voleb šance obou kandidátů velice vyrovnané. Voliči v několika nerozhodnutých státech se totiž přiklonili k republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. Oba kandidáti jsou zcela vyrovnáni na Floridě nebo Severní Karolíně. Podle prestižních prognóz šance Hillary Clintonové na vítězství v uplynulém týdnu mírně poklesly, uvádí agentura Reuters.

 

Povstalci v obklíčeném syrském městě Aleppo odmítají opustit město koridory, a ignorují ultimátum, které jim vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Rusové dříve oznámili, že koridory pro opuštění města budou civilistům i povstaleckým bojovníkům otevřeny do pátečního západu slunce. Město se tedy podle britského deníku The Guardian chystá, že po něm dojde k další vlně náletů, mířených zejména na východní část Aleppa.

 

V Turecku byli zatčeni dva předáci prokurdské Demokratické strany HDP kvůli údajné neochotě svědčit v případech šíření protiturecké propagandy. Britský deník The Guardian uvádí, že spolu se Selahattinem Demirtaşem a Figen Yüksekdağovou bylo rovněž zadrženo dalších nejméně jedenáct poslanců. Turecké úřady tak pokračují v  další vlně režimních čistek, které začaly letos v létě po pokusu o vojenský puč.

 

Pařížské klimatické dohody vstoupily v platnost. Portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že historická mezinárodní dohoda, podepsaná loni v prosinci v Paříži, byla nyní ratifikována čtyřiadevadesáti státy. Organizace spojených národů tedy nově připomněla, že limity pro emise takzvaných skleníkových plynů jsou závazné. 

 

Slovenský tisk srovnává tloušťku Evropanů. Na základě průzkumu prestižního Eurostatu konstatuje slovenský deník Pravda, že podle měřítka BMI žije nejtlustší evropský národ na ostrově Malta, kde je tlouštíků až 26 procent populace. Naproti tomu vykazují obyvatelé Slovenska pouhých 16 procent obézních. Po Malťanech jsou nejtlustší Estonci, Lotyšové, Maďaři a obyvatelé Britských ostrovů a také Češi. Na nejštíhlejším konci žebříčku naopak figurují Rumuni. Deník ovšem sleduje proměnlivost fenoménu:  Slovensko, spolu s Českem a Kyprem za uplynulých osm let nejvýrazněji snížilo podíl tlusťochů . V Bratislavě hledá dnes oblečení v nadměrných velikostech jen každý šestý občan republiky, přičemž v roce 2008 jich byla pod Tatrami podle slovenské Pravdy čtvrtina.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Povstalci odmítají opustit Aleppo koridory; pařížská dohoda vstoupila v platnost Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.