Zahraniční tisk: Němci protestují proti návštěvě Erdogana; USA nejspíš pošlou do Sýrie posily

Světová média dne 23. února informují o tom, že Němci protestují proti návštěvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zahraniční tisk dále píše, že Spojené státy budou muset pravděpodobně poslat do Sýrie posily. Zejména to bude potřebné k osvobození Rakky. Uvedl to vrchní velitel amerických ozbrojených sil na Středním Východě. 

Mohlo by vás zajímat

Mírová vyjednávání o Sýrii, která se konají ve čtvrtek v Ženevě a usilují o nalezení politického řešení války. Konflikt trvá již téměř 6 let a má na svědomí přes 310 tisíc mrtvých. Syrská opozice chce jednat přímo s režimem prezidenta Bašára Asada, k tomu však zatím nedošlo. Jednání probíhají za zavřenými dveřmi a zvláštní velvyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura o nich odmítl poskytnout detailní informace, napsal portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 
Němci protestují proti návštěvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, všímá si slovenský deník Pravda. Turecký prezident by měl do Německa zavítat až za měsíc. Zabránit jeho vystoupení v Německu na podporu změny turecké ústavy chce například i ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska. O změnách ústavy totiž Turecko bude hlasovat v referendu v dubnu a hlasování se mohou zúčastnit i turečtí občané žijící v zahraničí. Erdoganova návštěva v Německu zatím nebyla potvrzena, informoval o ní německý deník Bild s odvoláním na ankarské diplomaty.
 
Německá a britská policie ve čtvrtek na letišti v britském Lutonu zatkla devětadvacetiletého Brita podezřelého z provedení hackerského útoku. Mladík měl loni v listopadu zablokovat více než milionu Němcům přístup k internetu. Ohrozil také pevné telefonní linky a televizi klientů německého operátora Deutsche Telekom a dotkl se i 100 tisíc lidí ve Velké Británii. Podezřelému podle francouzského deníku Le Figaro hrozí v Německu trest od 6 měsíců do 10 let vězení.
 
Během uplynulého víkendu zahájili iráčtí vojáci novou ofenzívu k dobytí západní části druhého největšího iráckého města Mosulu od Islámského státu, připomíná americký portál abcNEWS. Těžké boje komplikuje hustota zalidnění na levém břehu řeky Tigris. Bojovníci Islámského státu budou pravděpodobně využívat úzkých uliček a předpokládá se, že boje nebudou jednoduché. V oblasti se nachází 1 až 3 tisíce islamistů a asi 750 tisíc obyvatel. Podle nejnovějších zpráv irácké speciální jednotky dnes ráno zaútočily na letiště a přilehlou vojenskou základnu, dodává slovenská Pravda.
 
Vrchní velitel amerických ozbrojených sil na Středním východě uvedl, že Spojené státy budou muset pravděpodobně poslat do Sýrie posily, zejména kvůli osvobození Rakky. Místní vojáci podporovaní Spojenými státy totiž nejsou dostatečně mobilní a nedisponují dostatečně účinnými zbraněmi. Americký vrchní velitel nicméně upřesnil, že Washington nepředpokládá, že by američtí vojáci byli zapojeni přímo do bojů. I nadále bude zachována strategie administrativy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, která staví do čela ofenzívy místní ozbrojence, vysvětluje ruský portál Russia Today.
 
Americký deník The Washington Post zjistil, že nový šéf amerického Úřadu pro ochranu životního prostředí Scott Pruitt měl úzké vazby na ropný průmysl. Pruitt byl totiž při vykonávání své bývalé funkce generálního prokurátora v pravidelném družném kontaktu s ropnými a elektrárenskými společnostmi a diskutoval s nimi, jak bojovat proti federálním předpisům. Vyplynulo to z jeho e-mailové korespondence.
 
Německá kancléřka Angela Merkelová se snaží zamezit dalšímu hlasování parlamentu o podpoře Athén před volbami, píše španělský deník El País. Sedm let od vypuknutí řecké krize německá vláda stále řeší řecký problém. Merkelová se v Berlíně pokusila přesvědčit šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou, aby se fond také podílel na řecké záchraně a to ve výši 86 miliard euro.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Němci protestují proti návštěvě Erdogana; USA nejspíš pošlou do Sýrie posily Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.