Zahraniční tisk: Napjatá situace s uprchlíky na Kosu; Ukrajina zakázala 30 knih, které uráží národ

Zahraniční média píší 13. srpna o tom, že Řecko vyšle policejní posily a výletní loď na ostrov Kos, kde včera pokračovaly srážky mezi policií a novou vlnou uprchlíků. Loď by měla běžencům poskytnout dočasné ubytování. Světová média také píší o tom, že Ukrajina zakázala tři desítky knih převážně ruských autorů. Většina titulů totiž podle Ukrajiny podporuje válku a uráží ukrajinský národ.

Mohlo by vás zajímat

Povstalci ze Strany kurdských pracujících, která je v Turecku zakázaná, napadli vojenskou základnu na jihovýchodě země. Jak uvádí slovenský deník Pravda, při ostřelování základny nedaleko města Diyarbakir byl zastřelen jeden turecký voják zastřelen a pět dalších utrpělo zranění. Počet útoků Kurdů se zvýšil koncem července, kdy turecká armáda začala podnikat nálety na kurdské pozice v severním Iráku. Turecká policie v současnosti častěji organizuje razie proti teroristickým skupinám. Zadržela při nich Kurda, kterého označuje za pachatele neúspěšného sebevražedného útoku. V rámci dalších policejních akcí zadrželi Turci nejméně deset příslušníků Islámského státu.

Slovenské firmy se na rozdíl od těch polských ani při současných tropických teplotách nemusejí obávat výpadků elektřiny, píše dále slovenská Pravda. S vyšší zátěží distribuční sítě způsobené horkem, totiž slovenští energetici zřejmě počítali. Podle portálu venergetike.skdokonce slovenské elektrárny pomáhají svým severními sousedům s nedostatkem elektrické energie v průmyslovém sektoru. Podle polského ministra průmyslu Janusze Piechonského by mimořádná opatření, která se zatím netýkají domácností, mohla trvat do konce srpna.

Řecko vyšle policejní posily a zájezdní loď na ostrov Kos, kde včera pokračovaly srážky mezi policií a novou vlnou uprchlíků. Internetový portál Deutsche Welle píše, že tisíce běženců byly přemístěny na místní fotbalový stadion, kde se pak tvořily fronty na žádosti o azyl. Při zásahu, který měl napjatou situaci zklidnit, použila policie slzný plyn a obušky. Aténská vláda teď slíbila na ostrov poslat loď s kapacitou dva a půl tisíce cestujících. Ta u ostrova Kos zakotví a poskytne uprchlíkům, žadatelům o azyl i ekonomickým migrantům dočasné ubytování.

Německo bude muset letos přijmout více uprchlíků, než se dosud předpokládalo. Oproti původně odhadovaným 450 tisícům se nyní mluví až o 700 tisících běženců jen za letošní rok. Jak řekl britskému deníku The Times berlínský radní pro přistěhovalce Mario Czaja, takové počty překonávají i dosavadní rekord dosažený při příchodu uprchlíků z jugoslávské války a jsou největší od sjednocení Německa v roce 1990.

V průmyslové zóně severočínského přístavu Tchien-tin zabily dvě exploze hořlavých materiálů nejméně sedmnáct osob, 400 dalších lidí bylo zraněno. Požár i po několika hodinách od výbuchu stále pokračoval, úřady patnáctimilionového města dokonce ztratily podle agentury Reuters po určitou dobu kontakt s hasiči. Nejvíce zasažené je překladiště automobilů, které připomíná parkoviště ohořelých vraků. Obyvatelé města zveřejňují na sociálních sítích videa, ze kterých je zřejmé, že šlo o mimořádně silný výbuch.

Švédsko potvrdilo deportaci pětatřicetiletého vraha z Eritreje, který v tamní pobočce obchodího domu IKEA ubodal nožem dva lidi. Jak dodává  internetový server Deutsche Welle, švédská policie dosud neobjasnila motiv útoku, nicméně několik hodin před útokem odmítly švédské úřady mužovu žádost o povolení k pobytu, protože už dříve získal azyl v Itálii.

Zakladatel serveru Wikileaks australský novinář Julian Assange není spokojený s tím, že švédští vyšetřovatelé promeškali pětiletou promlčecí lhůtu u tří ze čtyř případů podezření ze sexuálního zneužívání, ve kterých měli Assange vyslechnout. Švédsko tak musí případy odložit i přesto, že novinář ještě nebyl ani obviněn. Assange se dlouhodobě skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, nicméně i po ukončení lhůty pro vznesení obvinění říká, že chce svoje jméno očistit od nespravedlivého nařčení, píše Daily Telegraph. V jednom případě však ještě promlčecí lhůta neuplynula, takže obvinění může být stále vzneseno.

Ukrajinské úřady zakázaly distribuci více než třiceti knih převážně ruských autorů. Většina titulů totiž podle Ukrajiny propaguje fašismus a uráží ukrajinský národ. Dotyčné publikace vyšly už během ukrajinsko-ruské krize, a podle Ukrajiny podporují válku. Jak podotýká internetový server Deutsche Welle často se jedná o knihy současných autorů, kteří schvalovali ruský zábor Krymu.

Ukradený Picassův obraz se po čtrnácti letech vrací do Francie. Americký deník USA Today popisuje osud olejomalby s názvem Kadeřník z roku 1911, která zmizela z pařížské galerie v roce 2001. Obraz byl nedávno zadržen americkými celníky v zásilce z Belgie do Spojených států. Podle zpravodajské agentury Bloomberg vrátí američtí úředníci obraz francouzské ambasádě ve Washingtonu.

Zahraniční tisk: Napjatá situace s uprchlíky na Kosu; Ukrajina zakázala 30 knih, které uráží národ Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.