Zahraniční tisk: Merkelová bude v Africe jednat o omezení migrace; čtvrté dobytí Palmýry

Zahraniční média si všímají, že německá kancléřka Angela Merkelová dnes zahájí svou dvoudenní cestu do Egypta a Tuniska. Cílem cest je omezení migrace. Uprchlíci se snaží do Evropy dostat právě ze severní Afriky. Světová média dále píší o tom, že se syrská armáda po násilných střetech s bojovníky Islámského státu dostali do Palmýry. V průběhu tří let bylo toto starobylé město již počtvrté dobyto.

Mohlo by vás zajímat

Francouzský deník Le Figaro píše, že německá policie zatkla dva Syřany podezřelé z terorismu. Pětatřicetiletý Abdelfatah H. A. se pravděpodobně v roce 2013 podílel na vraždě 36 syrských funkcionářů a dopouštěl se válečných zločinů. Také měl patřit k teroristické organizaci Fronta an-Nusrá, nyní Džabhat Fatah aš Šám. Podle informací německého deníku Spiegel se jedná o žadatele o azyl. Druhý muž měl patřit ke stejnému hnutí, ale na válečných zločinech se nepodílel.

 

Syrská armáda a její spojenci se včera večer po násilných střetech s bojovníky Islámského státu dostali do Palmýry, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Toto starobylé syrské město, které je také památkou světového dědictví UNESCO, tak bylo v průběhu tří let již počtvrté dobyto. Džihádisté bohužel zničili nejkrásnější památky a poškodily řadu dalších staveb starých dva tisíce let.

 

Deník The Wall Street Journal píše, že Spojené státy zvažují vojenský úder proti KLDR. Připravovaná strategie vůči Severní Koreji připouští možnost vojenského úderu nebo změny režimu v zájmu odstranění hrozby jaderného útoku. Podle slovenského listu Pravda američtí činitelé o možném vojenském řešení severokorejské hrozby diskutovali i se spojenci USA. Americký prezident nicméně ujistil spojence, že dohody o politice v Asii podepsané před desítkami let nebudou porušeny.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes zahájí svou dvoudenní cestu do Egypta a Tuniska, jejímž cílem je omezení migrace, informuje ruský portál Russia Today. Uprchlíci se snaží do Evropy dostat právě ze severní Afriky, zejména z chaosem zmítané Libye. Merkelová je v souvislosti s blížícími se volbami pod silným tlakem na snížení počtu žadatelů o azyl v Německu. Německo totiž od roku 2015 přijalo více než milion přistěhovalců. Německá vláda proto apelovala na státy Maghrebu a Egypt, aby zintenzivnily kontroly na hranicích a urychlily navracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do jejich vlasti.

 

Podle amerického deníku USA Today Trumpův čtvrteční první projev před americkým Kongresem dopadl dobře, ale nedosáhl sledovanosti projevů jeho prezidentských předchůdců Obamy či Clintona. Trumpův projev sledovalo 47,7 milionu lidí. Oproti svým minulým vystoupením tentokrát Donald Trump nerozporoval volební výsledky, neútočil na média ani nikoho přímo nejmenoval. Vyjádřil veskrze pozitivní až hrdinský obraz Ameriky.

 

Islámský stát v uplynulém roce povýšil použití sebevražedných atentátníků na průmysl, míní britský deník The Times, který zároveň tuto taktiku přirovnává k japonským kamikaze. Džihádisté používali sebevražedné atentátníky již dříve, ale v současné irácké válce je jejich využití častější a liší se. Tento způsob býval kdysi užíván pro útoky na civilní cíle cizími bojovníky kvůli využití momentu šoku. V Iráku se však vloni většina sebevražedných atentátníků rekrutovala z řad místních obyvatel a zaměřovali se na vojenské cíle.

 

Organizace spojených národů varuje, že se tisíce myanmarských dětí můžou stát nepřímými oběťmi zátahu na rohingyjské muslimy, všímá si britský deník Indepenent. Několik tisíc dětí na severozápadě Myanmaru trpí vážnou podvýživou a nedostatkem zdravotní péče. Agentury OSN neuměly poskytnout pomoc přes 3 tisícům registrovaných dětí většinou rohingyjské menšiny.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Merkelová bude v Africe jednat o omezení migrace; čtvrté dobytí Palmýry Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.